Zeytinyağlı Pırasa Kaç Kaloridir Zeytinyağlı Rejim Pırasa Yemeği Iyi mi Yapılır

0

Pırasa Kaç Kaloridir Pırasa Yemeği, Çorbası Pırasa Böreği Kalori Değerleri

Pırasa, zayıflamaya destek olan bir sebzedir. Bu yüzden uzmanlar, rejim listelerinde pırasa yemeğinin de olmasını tavsiye etmektedir. Pırasa, gıdaların daha iyi sindirilmesine yardım eder, kabızlığa engel olur ve zayıflamayı kolaylaştırır. Pırasa ile kilo vermek isteyenlerin pırasa çorbasını ve pırasa yemeğini tertipli olarak tüketmeleri gerekir. Sadece pırasa yemeğine fazla yağ eklenmemelidir.

Pırasa Kaç Kaloridir?

Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç 1 tane pırasanın (tüm) bir tek 50 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Nesrin Eriş 100 gram pırasanın 52 kalori bulunduğunu söylüyor.

Diyetisyen Şebnem Kandıralı yarım su bardağı pırasanın 17 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 porsiyon pişmiş pırasa (150 gr) 47 kalori bulunduğunu bildiriyor

Pırasa Yemeği Kaç Kaloridir?

  1. 1 porsiyon zeytinyağlı pırasa yemeği (6 yiyecek kaşığı) 183 kaloridir.
  2. 1 yiyecek kaşığı pırasa yemeği 10 gramdır ve yalnızca 7 kaloridir
  3. 1 porsiyon bolca pirinçli pırasa 260 kaloridir

Pırasa Çorbası Kaç Kaloridir?

1 tabak doğrusu 1 porsiyon pırasa çorbası 53 kaloridir.

Pırasalı Börek Kaç Kaloridir?

Pırasalı böreğin 275 gramı doğrusu 1 porsiyonunda 433 kalori vardır. 138 gram (1 dilim) pırasalı börek ise 217 kalori ihtiva eder.

Pırasanın Zayıflamaya Yararları Nedir?

Pırasa zayıflatır mı? Sorusuna Diyetisyen Hilal Konak tarafınca verilen yanıt şöyledir:

Pırasa kış mevsiminin en yararlı sebzelerinden biridir. Bu faydalarının başlangıcında, obeziteye (şişmanlığa) engel olması gelir. Pırasanın lif oranı yüksektir. Uygun bir beslenme programı içinde azca yağlı pırasaya da yer verilmelidir. Pırasa tok meblağ ve yağ içermez. Eğer pırasa yaparken ikimiz de fazla yağ eklemezsek sağlığımıza hiçbir ziyanı olmaz. Tersine kilo almamızı önler. Pırasada bulunan lifler çözünür özelliktedir. Bu sebeple kabızlığa ve öteki sindirim hastalıklarına faydalıdır. Ek olarak pırasanın B6 ve C vitaminleri, folik asit, demir, manganez, folat bakımından varlıklı bir sebze bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Pırasa yüksek lif içermesi ile sizi uzun süre tok meblağ, metabolizmanızı da hızlandırır kilo vermekte etkili rol oynar.

Pırasa en süratli yağ yaktıran besinler arasındadır. Vücudunda depolanan yağlardan daha acele kurtulmak ve daha kısa sürede zayıflamak isteyenler pırasa tüketiminden yarar göreceklerdir. Pırasa tam anlamıyla bir şifa deposudur. Tertipli olarak pırasa tüketenlerin bağışıklık sistemi güçlenir ve daha kolay zayıflayabilirler.

Pırasa besleyici içeriğiyle tok meblağ. Bu özelliği yardımıyla iştahı denetim altına alır ve zayıflama sürecini destek sunar. Rejim yaparken pırasa tüketmek önemlidir. Düşük kalorili olduğundan yağ yakmanızı elde edecektir.

Pırasanın zayıflatıcı tesiri yüksek lif ve posa içeriğinden meydana gelmektedir. Pırasayı ister ister pişmiş olarak tüketin; her iki durumda da zayıflamanıza katkısı büyük olacaktır.

Tok Tutan Rejim Pırasa Yemeği Tarifi

Malzemeler

  1. 3 tane orta boy havuç
  2. 500 kilo pırasa
  3. Yarım çay bardağı pilavlık kepekli bulgur
  4. 1 yiyecek kaşığı salça
  5. 2 yiyecek kaşığı zeytinyağı
  6. 1 çay kaşığı tuz

Tarifi

Havuçları ve pırasaları arzu ettiğiniz benzer biçimde doğrayın. Bir parmak genişliğinde kesmeniz idealdir. Doğradığınız havuçları zeytinyağına atıp yumuşayıncaya kadar kavurun. Pırasaları ilave edin. Yine kavurun ve tuz ilave edin. 1-2 dk sonrasında bulgur ve salça ekleyip kavurmaya devam edin. Üzerini örtecek kadar sıcak su döküp pırasalar yumuşadığı süre altını söndürün. Dinlendirip servis edin. Hazırladığınız pırasa yemeğinden 3 porsiyon çıkacaktır. Soğuk halde tüketebileceğiniz benzer biçimde sıcak sıcak da yiyebilirsiniz. Üstüne limon sıkarsanız daha leziz olacaktır.

Pırasanın Yararları Ve Zararları Nedir Gıda Kıymeti Nedir? Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.