Zeytinyağlı Barbunya Kalori Kıymeti Barbunya Pilaki Kalori Kıymeti

0

Barbunya Kalori Kıymeti Barbunya Yemeği Kaç Kalori 

Barbunya hem sıhhatli hem yararlı en oldukça sevilen bakliyatlardandır. Barbunya yemeğini sevenlerin en merak etmiş olduğu sorulardan biri de Barbunya kaç kalori? Sorusudur. Makalemizde bu mevzu hakkında informasyon edinebilirsiniz.

Barbunya Kaç Kaloridir?

 1. 1 çorba kaşığı pişmiş barbunya 25 kaloridir
 2. 1 minik kase pişmiş barbunya 127 kaloridir
 3. 1 tabak barbunya yemeği 335 kaloridir.
 4. 1 porsiyon orta boy (138.9 gr) zeytinyağlı barbunya yemeği 356 kaloridir.
 5. 1 çorba kaşığı zeytinyağlı barbunya yemeği 38 kaloridir.
 6. 1 minik kase 100 gr barbunya konservesi 85 kaloridir.
 7. 1 çorba kaşığı barbunya konservesi 9 kaloridir.
 8. 100 gram barbunya pilakinin kalori kıymeti 78.28 Kcal’dir.
 9. 1 porsiyon (360 gram) barbunya pilaki ise 283.77 kalori değerindedir.
 10. Yarım porsiyon barbunya pilaki tüketildiği süre alınan kalori miktarı 141.88 Kcal olur.

Barbunya Rejimde Yenir mi?

Barbunya, protein açısından oldukça varlıklı bir bakliyattır. 100 g pişmiş barbunyanın protein kıymeti, 50 g pişmiş etin protein değerine eşittir. Bilhassa vejetaryenler, et tüketmekten hoşlanmayan kişiler, rejim programı tatbik eden kişiler ve gelişme döneminde olan çocuklar için ideal bir besindir.

Barbunya, kan şekeri seviyesini yavaş yavaş yükselten bir besindir. Bu sayede uzun süre tokluk hissi verir ve kan değerlerini dengeler. Bundan dolayı rejimde olan kişiler ve diyabet hastaları için oldukça yararlı bir bakliyattır.

Barbunyanın Sağlığa Yararları Nedir? 

Uzman Diyetisyen Pınar Kaide Enç Konu alıyor

 1. Barbunya, mükemmel bir protein deposudur. İçerisinde bol miktarda mineral, çinko, magnezyum, kalsiyum, demir, A vitamini, C vitamini, B5 ve B6 vitamini ile E vitamini vardır. Lif açısından zengindir. Vücudun karbonhidrat ve protein ihtiyacını da karşılamaktadır.
 2. Bir çok insanoğlunun sevmiş olarak tükettiği barbunya, güz aylarında görülen yorgunluğa karşı mükemmel bir besindir. Zihinsel yorgunluğun azalmasına, vücudun daha enerjik ve kuvvetli olmasına destek sağlar.
 3. Posalı bir gıda olduğundan kolon kanseri riskini düşürür.
 4. Ciltte oluşan lekelenmeleri önler. Bununla birlikte parlak ve pürüzsüz bir cilde haiz olmanızı sağlar.
 5. Barbunya, kan şekeri seviyesinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar. Bundan dolayı şeker hastaları ve rejim meydana getiren kişiler için ideal bir baklagildir. Uzun süre süresince açlık hissetmenizi engeller.
 6. Tıpkı soya fasulyesi şeklinde barbunya da izoflavon açısından varlıklı bir besindir. Bu madde, kanser hücrelerinin büyümesini durdurur. 
 7. Barbunya, kemik sağlığını kuvvetlendirir.
 8. Böbreklerde oluşan taşların kumların dökülmesini destek sunar.
 9. Kalp çarpıntısını önler ve sinir sistemini kuvvetlendirir.

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu Konu alıyor;

 1. Barbunya, lifli bir gıda olduğundan bağırsak kanserine yakalanma riskini büyük oranda azaltır. Kalp hastalıkları riskini de minimum seviyeye düşürür.
 2. İzoflavon (fitokimyasal bir bileşik) açısından varlıklı olduğundan kanserli hücrelerin gelişmesini engeller. Bununla birlikte yaşlanan, deformasyona uğramış olan ve sağlıksız hücrelerin büyümesini önler.
 3. Karbonhidrat açısından varlıklı bir bakliyattır. Bilhassa şeker hastaları için ideal bir besindir. 100 gram kadar pişmiş barbunya, 8 glisemik yük değerindedir. Kısaca kan şekeri seviyesinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar. Bu sayede kan şekeri değerleri dengelenir ve şahıs uzun süre açlık hissetmez.
 4. Barbunyanın bilhassa çinko, kalsiyum, demir ve magnezyum değerleri oldukça yüksektir. Fakat fitik asit kıymeti de yüksek olduğundan bu mineraller işlenemez. Barbunyanın içinde bulunan demirden yararlanabilmek için, C vitamini içeren besinlerle beraber tüketilmesi gerekir. Zeytinyağlı barbunya piştikten sonra üstüne bolca oranda taze maydanoz eklemek doğru bir seçim olacaktır. 
 5. Barbunya, E vitamini ve B12 dışındaki B grubu vitaminleri açısından doygun bir besindir. Öteki bakliyatlar da olduğu şeklinde, bitkisel protein değerleri oldukça yüksektir. 100 gram pişirilmiş barbunyanın içinde, 9 gram kadar protein ile yalnızca 1 gram yağ vardır. Bu protein miktarı, 50 gram pişirilmiş et ile aynı değerlere haizdir. Yağ içinde ne olduğu fazlaca düşük olan barbunya, bol miktarda doymamış yağ asidi barındırır. Yağ oranı düşük ve kaliteli protein içersen bu gıda, beslenmede kesinlikle yer verilmesi ihtiyaç duyulan bir bakliyat türüdür.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.