Zeytin Yaprağı Zayıflatırmı, Zeytin Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır?

0

Zeytin kahvaltıların vazgeçilmezi olan temel gıda maddelerindir. Zeytin içinde E vitamini, A, D, K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor şeklinde mineraller ve tekli doymamış yağ asitleri ihtiva eder. Birçok diyetisyen rejim listelerinde günde 5-6 tane zeytine yer verir, günlük bu kadar zeytin tüketilmesini ideal miktar olarak görür. Zeytinin rejim listelerinin baş tacı olmasının sebebi zeytinin muhteviyatında bulunan zeytinyağının ve öteki vitaminle, minerallerin sıhhat için fazlaca yararlı olmasından doğar. 100 gram siyah zeytin ortalama olarak 350 kaloridir. Zeytin aşırıya kaçmadan tüketildiğinde mideye dolgunluk hissi verip, tok meblağ ve zayıflamaya destek sağlar, sadece zeytinin, içinde zeytinyağı bulunması dolayısıyla fazla oranda tüketiminde direk kilo alımına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden zeytini kahvaltılarınıza sınırı olan şekilde tüketmeye itina göstermelisiniz. Ek olarak şarküteriden aldığımız zeytinleri 1 gece süresince ılık suda bekletirsek yağlarından büyük seviyede arındırmış olmuş olursunuz. Böylece kalorisinde mühim oranda azalma yaşanır. Zeytin de olduğu şeklinde zeytin yaprağı çayı da zayıflamaya destek sağlar. Bu makalemizde zeytin yaprağı çayı yapmak için 4 tane tarifi de okuyabilirsiniz.

Beslenme ve Rejim Uzmanı İrem Çelik Tütüncü zeytin kaç kaloridir? Sorusuna şu cevabı veriyor; (100 gr siyah zeytin 350 kalori, 100 gr yeşil zeytin ise 145 kaloridir. Yeşil zeytinin yağ oranı ve kalorisi siyah zeytinden daha düşüktür. Kilo vermek isteyen kişiler zeytin tüketimini günde 6-7 tane yeşil ile sınırlamalıdır. Yeşil zeytinin kalorisi ve yağı düşük olduğundan daha çok tercih edilebilir. Kilo almak isteyenler ise salatalarına 6-7 tane zeytin ekleyebilirler.

Zeytin kaç kaloridir, kilo yapar mı? Sorusuna Diyetisyen Serap Akyol şu cevabı veriyor: (1 tane şu demek oluyor ki 4 gr. zeytinin 8 kaloridir. Zeytin eğer fazlaca fazla tüketilirse kilo almaya niçin olabilir. Zeytini öğünlerimizde kontrollü olarak tüketebiliriz.

Yeşil zeytin kaç kaloridir? Sorusuna Diyetisyen Tuğçe Sert şu cevabı veriyor: ( 1 tane yeşil zeytin 6 kaloridir. 1 tane yeşil zeytinde 0,06 gram protein, 0.11 gram karbonhidrat ve 0.08 mg demir, 0.54 gram yağ, 84 mg sodyum, 1.8 mg potasyum ve 3.6 mg kalsiyum bulunur. Yeşil zeytin, bilhassa sabah kahvaltılarında vücudumuzun gereksinim duyan temel gereksinimlerin sıhhatli bir halde karşılamaya destek sağlar. Yeşil zeytin, haiz olduğu gıda değerleri yardımıyla ve vücut gereksinimini düşük kaloriyle karşılıyor olması sebebiyle rejim listelerinde tercih edilen bir gıdadır. Yeşil zeytin rejim sıralamasında çoğu zaman sabah kahvaltılarında 1 ila 8 tane içinde değişen miktarlarda yer alabilmektedir. Rejim sıralamasında 8 tane yeşil zeytine yer verilerek, vücudun gereksinim duyan yağ miktarı (1 kaşık yağ) düşük kalori değeriyle temin edilmiş olunur.

Beslenme Ve Rejim Uzmanı Banu Kazanç  yeşil ve siyah zeytinin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu bilgiler veriyor; (Yeşil zeytinin kalorisi siyah zeytine gore daha düşük olsa da her ikisinin yağ oranları nerede ise eşittir. Zeytinin vücutta daha acele sindirilmesini istiyorsanız limonla beraber tüketebilirsiniz. Ek olarak marketten aldığınız zeytinleri 1 gece süresince ılık suda bekletirseniz yağlarından ve aşırı tuzdan büyük seviyede arındırmış olmuş olursunuz. Bu da daha azca kalorili zeytin anlamına gelir.)

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır mı?

Zeytin şeklinde zeytinin yaprağı da zayıflamaya, zayıflamaya destek sağlar.  Zeytin yaprağı çayının 100 gr.nı internetten ya da aktardan satın alabilirsiniz. Fiyatı 6-7 TL’dir. Zeytin yaprağı çayının tadı ağır olduğundan bu çaya çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 1. Tanım

1 bardak sıcak suya 2 çay kaşığı zeytin yaprağı atılır, 3 dakika demlenmeye bırakılır, içine limon,şeker ya da öteki bitkisel çaylarla karıştırılıp değişik lezzetler elde edilebilir.

Zeytin Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 2. Tanım

Zeytin yaprağı çayı yapmak için öteki tanım şöyledir; 2 çay kaşığı kurutulmuş zeytin yaprağını 2 bardak suya atıp kaynatın. Zeytin yaprakları kalınca olduğundan otuz dakika kadar fokurdamasını bekleyin ve ateşin üstünden aldıktan sonrasında 10-15 dakika soğutun.

Zeytin Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 3. Tanım

4 su bardağı 8 – 10 tane arası yıkanıp temizlenmiş zeytin yaprağını ekleyip 3 ile 5 dakika içinde kaynatın. 10 dakika kadar demleyin. Damak keyfinize gore limon yada bal ile tatlandırıp afiyetle içebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Iyi mi Yapılır? Zeytin Yaprağı Çayı Yapmak İçin 4. Tanım

2 bardak zeytin yaprağı çayı yapmak için tarifimiz şu şekildedir: 3 çay kaşığı zeytin yaprağını elinizde minik minik koparn. Kaynamış suyun içine atın ve 10 dakika kadar demleyin. Ondan sonra eleyerek içebilirsiniz. Günde 2-3 bardağa kadar tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.