Yüze Limon Sürmenin Zararları Ve Yararları Nedir?

0

Limon varlıklı vitamin ve mineral içinde ne olduğu yardımıyla cilt için oldukça yararlı bir besindir. İçerisinde ihtiva etmiş olduğu B1, B2, B6 ve C vitamini yardımıyla, yüze birçok yarar sağlar. Antibakteriyel özelliği yardımıyla sivilce ve siyah noktaları geçirir, yüzü beyazlatır, geniş gözeneklerin küçülmesini sağlar. Bununla birlikte ciltteki kahverengi lekelerin ve sivilce lekelerinin geçmesini sağlar. Sadece limonun yüze faydası olmasıyla birlikte bazı zararları da vardır. Yüze oldukça fazla limon sürmek cildin tahriş olmasına, cildin ph dengesinin bozulmasına niçin olur. Bununla beraber limonun içinde oldukça fazla asit bulunur. Oldukça fazla asit bulunduğundan dolayı kırılgan ciltler üstünde acıya, kaşıntıya, veya cilt kızarıklığına yol açmaktadır.

Yüze Limon Sürmenin Zararları Nedir?

 • Limonun cilde olan zararlarından biri, limonun cildi tahriş etmesidir. Limon yüze sürüldüğünde cildi kurutma özelliğine haizdir. Bundan dolayı kuru cilde haiz olanlar, yüzüne limon sürmemelidir. Aksi taktirde kuru olan cilt, limon sürüldüğünden dolayı daha da kurur ve cildin tahriş olmasına niçin olur. Kuru cildi olanlar limonu yüzüne direkt olarak sürmemeli, başka bir malzemeyle limonu karıştırıp cildine öyleki uygulamalıdır.
 • Duyarlı cilde haiz olanların yüzüne direkt olarak limon sürmesi cildine zarar verebilir. Limon bolca oranda asit ihtiva eder. İçerdiği asit ise aşırı kırılgan olan ciltlerde kaşıntı, kızarıklık veya tahrişe niçin olabilir. Aşırı kırılgan cilde haiz olanlar limonu yüzüne direkt olarak uygulamamalı, bir miktar yoğurt ile limonu karıştırıp cilde bu şekilde sürmelidir.
 • Limonun içinde bolca oranda asit bulunur. Fazla asit içerdiğinden dolayı, limonun tamamı cilde uygulanmamalıdır. Bir tüm limonun suyu cilde sürüldüğünde cilt oldukça fazla asite maruz kalır. Fazla asit ise, ciltteki organik yağ üretiminin ve cildin Ph dengesinin bozulmasına niçin olur. Bir parça pamuğu oldukça azca oranda limonun suyuna batırıp, cildinize sürebilirsiniz.
 • Yüzünde açık yara, kesik, patlamış sivilce, yanık veya egzama olanların yüzüne limon sürmemesi gerekir. Eğer limon suyu yüze sürülürse, oldukça fazla acıya ve yanmaya sebep olur. Bununla beraber cilt üstünde hasara yol açabilir. Limon suyunu sadece sivilce izi veya sivilce kir üstüne uygulamalısınız. Patlamış sivilcenin üstüne limon suyu uygulamak, sivilcenin yaraya dönüşmesine yol açabilir.
 • Limon suyu yüze sürüldükten sonrasında güneşe çıkılmamalıdır. Limon suyu, ciltteki hassasiyeti arttırıp cildin daha duyarlı olmasına niçin olur. Yüze limon sürüp güneşe çıkıldığında, güneş ışınları ciltte kir oluşmasına niçin olur. Gün içinde dışarıya çıkacaksanız yüzünüze limon sürmemeli veya cildinize limon maskesi uygulamamalısınız. Gün içinde dışarıya çıkacak olan kimseler için, gece yatmadan evvel cildine limon sürmesi tavsiye edilir.

Yüze Limon Sürmenin Yararları Nedir?

 • Limonun içinde L-askorbik asit maddesi bulunur. L-askorbik asit, sivilcelerin tedavisinde etkili olan bir maddedir. Sivilcelerin süratli bir halde geçmesini elde eden limon, sivilce oluşumunu da önlemektedir.
 • Limon anti-bakteriyel özelliği yardımıyla yüzdeki siyah noktaların temizlenmesine destek sunar. Tıkanmış gözeneklerin içini derinlemesine temizler. Geniş gözeneklerin küçülerek daralmasını sağlar.
 • Güneş lekesi, kahverengi cilt lekesi, sivilce lekesi benzer biçimde yüzde oluşan lekelerin geçmesini sağlar. Limon tertipli olarak yüze uygulandığında cilt lekelerini tamamen geçirir.
 • Limonu yüze sürmek, cildi ölü derilerden arındırır. Cildi ölü hücrelerden arındıran limon, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildin daha sıhhatli ve canlı görünmesini sağlar.
 • Yüze limon sürmenin bir öteki faydası ise ciltteki rutubet oranının korunmasına destek olmasıdır. Yüzdeki rutubet oranını dengeleyen limon suyu hem de cildin organik yağ dengesini de korumaktadır.
 • Cilt beyazlatıcı etkisiyle malum limon suyu, yüze tertipli olarak sürüldüğünde cilt renk tonunun açılmasını sağlar. Birçok şahıs cildini beyazlatmak için organik limon suyunu tercih etmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.