Yüze Gül Suyu Sürmek Ne İşe Yarar Zararları Nedir?

0

Gül suyu, taze gül yapraklarının damıtılmasıyla elde edilir. Bilhassa cilt bakımına ehemmiyet veren hanımefendilerin rutini haline gelen gül suyu, cilde ve saça birçok faydası bulunmaktadır. Cilt bakım uzmanları gül suyundan en güzel şekilde yararlanmak için yüzde yüz naturel saf gül suyu kullanılmasını önermektedir.

Gül suyu, kaç dönem öncesinden cilt güzelliğini koruma amaçlı kullanılmış ve günümüze kadar gelip cilt bakımının gözdesi haline gelmiştir. Makalemizde gül suyunun yüze kullanımı gül suyunun yararları ve zararları üstünde duracağız.

Gül Suyu Yüzde Iyi mi Kullanılır?

Gül suyunu kullanmadan ilkin yüz kesinlikle temiz olmalıdır. Duş sonrası, pamuğun üstüne damlattığınız gül suyu ile temiz cildinize güzelce tonik yapabilirsiniz. Gül suyu gözeneklerin açılmasını, ve gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini elde edecektir. Bununla birlikte yüzünüzdeki mis benzer biçimde gül suyu kokusu, rahat bir uyku çekmenize destek olacaktır.

Gülsuyunun 2.kullanım şekli ise yarım çay bardağı gül suyunun içine, bir çay kaşığı gliserin ilave ederek karıştırılır. Peşinden temiz cilde, pamuk yardımıyla yüzün her yerine uygulanır. Sadece bu karşımı aynı gün içinde sabah ve akşam olmak suretiyle 2 kere yüzünüze uygulamanız gerekir.

Gülsuyunun yüzde yüz naturel olması ve güvenilir bir yerden alınması oldukça mühim bir husustur. Yüzde yüz naturel gül suları, cilde zarar vermez ve yüzde kir bırakmaz. Bunu anlamanın tek yolu cildin küçük bir yerinde gülsuyu lokal olarak uygulanır ve alerjik bir tepki gösterip göstermediğine bakılır ona gore kullanmaya devam edilir.

Gül Suyunun Yüze Yararları Nedir?

Gülsuyu; cildi naturel olarak nemlendirir ve soğuk olarak cilde uygulandığında kan dolaşımı hızlandırır.

Gülsuyu; anti inflamatuar özelliği yardımıyla cilt hücrelerini yeniler ve cildin genç görünmesini sağlar.

Gülsuyu; içeriğindeki vitaminler yardımıyla cildin yorgunluğunu giderir ve cilde canlılık verir.

Gülsuyu; cildi kirlerden arındırır, gözenekleri temizler ve cildi pürüzsüz hale getirir.

Gülsuyu; akne ve sivilce oluşumuna yol açan bakterileri temizler ve yağ oranını dengeler. Böylece sivilceli ve akneli ciltleri tedavi eder.

Gülsuyu; ciltteki gözenekleri hem açar hem de derinlemesine temizler. Cilde ferahlık verir.

Gülsuyu; mat cilde parlaklık verir ve kuru ciltleri nemlendir.

Gülsuyu; cildin esnekliğini korur ve kırışıklıkların oluşumunu engeller.

Gülsuyu; güneş yanıkların tedavisinde ve tahriş olmuş ciltlerde kullanılır.

 Gülsuyu; cildi yumuşatır ve pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bununla birlikte yüzde oldukça hoş bir koku bırakır.

Gülsuyu; yüzdeki ölü hücreleri temizler, cildin pH dengesini ve yağ dengesini kurmasına yardımcıdır.

 Gülsuyu; soğuk olarak uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır, gözaltındaki morlukları ve şişlikleri azaltır.

Gül Suyunun Zararları Nedir?

Güle karşı vücudu değişik bir tepki vererek, güle alerjisi olan kişiler vardır. Bu kişiler güle karşı olduğu benzer biçimde gül suyuna karşı da bazı alerjik reaksiyonlar izah edebilir. Bu reaksiyonlar; kaşıntı, kızarma ve cilt kuruluğudur. Gül suyunun içinde alkol bulunmamaktadır. Sadece buna karşın bazı kimselerin ciltlerine iyi gelmez ve kızarıklığa neden olur. Bu yüzden cildinize gül suyu kullanmadan ilkin kesinlikle küçük bir yerinizde denemeli, eğer tepki göstermez ise tüm cilde uygulamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.