Yüze Elma Sirkesi Sürmek Ne İşe Yarar Cilde Sirke Iyi mi Uygulanır

0

Elma sirkesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Bunların başlangıcında ise cilt için oldukca yararlı olması gelmektedir. Zira elma sirkesi C vitamini, kalsiyum, sodyum, potasyum ve daha birçok mineral açısından oldukca zengindir ve tüm bu içinde ne olduğu yardımıyla elma sirkesi cilt hastalıklarını tedavi ederken cildin pürüzsüz görünmesine destek sunar.

Elma Sirkesi Cilde Iyi mi Sürülür?

Malzemeler

 1. 1 çay bardağı su
 2. 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ilk olarak 1 çay bardağına 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edin ve kazandığınız sirkeli su karışımını bir pamuk ile her gece cildinize sürün ve cildinizi bu su ile sudan geçirin. Durulamalamadan cildinizde kurumasni bekleyin.

Elma sirkesini cildinize uygulamadan ilkin alerjik tepki testi yapmanız önemlidir. Bunun için elma sirkeli suyu el yada kolunuzun küçük bir yerine sürün ve herhangi bir duyarlılık oluşup oluşmadığına bakın.  Eğer cildiniz kırılgan ise bu kürü kullanmamanız yada uzun süre uygulamaktan kaçınmanız iyi olacaktır.

Elma Sirkesinin Cilde Yararları Nedir?

 1. Elma sirkesinin yapısı hem antibakteriyel hem de antifungaldir ve bu sayede ciltteki gözeneklerde biriken toz, yağ ve bakterileri temizler ve ciltteki sivilceleri geçirmek için oldukca etkilidir.
 2. Elma sirkesi ciltte biriken her cins mikrop ve bakterileri öldürmeye yardımcıdır.
 3. Elma sirkesinin pH dengesini koruma özelliği de vardır ve pH dengesinin olması ciltte sivilce oluşumunu engeller ve ek olarak oluşmuş sivilceleri de geçirir.
 4. Elma sirkesi cilt temizliği için tertipli kullanıldığında ciltteki toksinlerin temizlemesini sağlamaktadır. Bu sayede cilt hem daha genç hem de daha parlak görünmektedir.
 5. Elma sirkesinin ciltteki ölü derileri de temizlediği bilinmektedir. Elma sirkesinin yapısındaki alfa hidroksit asitler cildin sıhhatli ve canlı görünmesine sağlar.
 6. Elma sirkesi cildi derinlemesine nemlendirir ve temizler.
 7. Elma sirkesinin içeriğindeki yararlı flavonoid, kuersetin, kateşin ve karotenoid şeklinde antioksidanlar anti-agingtir doğrusu cildin yaşlanmasını engellemek için birebirdir.
 8. Elma sirkesi ciltteki yaraların hızlıca iyileşmesi için etkili naturel bir üründür.
 9. Ek olarak elma sirkesini ciltte seneler içinde oluşmuş ince çizgi ve kırışıklıkları geçirmek için oldukca faydalıdır.
 10. Cildin tertipli olarak elma sirkesiyle yıkanması ciltteki yaşlılık lekelerinin azalmasını sağlamaktadır. Bunun için birazcık elma sirkesini bir parça pamuğa damlatıp yaşlılık lekelerine uygulamalısınız ve peşinden 30 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkamalısınız.
 11. Elma sirkesinin cilt pH seviyesini sağlama özelliği cildin sebum üretimini düzgüsel seviyeye getirir ve bu sayede yağlanma yada kuruma şeklinde problemler yaşamazsınız.
 12. Dahası elma sirkesinin ciltteki döküntüleri temizleme özelliği de vardır.
 13. Elma sirkesindeki asedik asit ciltteki enfeksiyonların ortadan kalkmasına destek sunar ve bu sayede cilt problemlerinin önüne geçer.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Elma Sirkesi İle Cilt Lekelerini Yok Eden Maske

Malzemeler

 1. 1 çay kaşığı elma sirkesi
 2. Çay kaşığı ucu kadar karbonat
 3. 1 tatlı kaşığı şeker
 4. 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 5. 1 çay kaşığı buğday nişastası

Uygulanışı

Bir kasede elma sirkesi,karbonat, şeker,yoğurt ve nişastayı karıştırın ve peşinden hazırladığınız bu karışımı cildinize maske şeklinde sürün. Kırılgan ciltlerin 2 dakika,düzgüsel ciltlerin 15 dakika bekletmesi kafi olacaktır. Son olarak cildinizi ılık su ile maskeden arındırın. Bu maskeyi kırılgan ciltliler haftada 2 kez,düzgüsel ciltler ise aftanın her günü uygulayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.