Yüze Buğu Tutmak Buğu Banyosu Sivilceye İyi Gelir mi Kaç Dakika Yapılır

0

Yüze buğu banyosu senelerden beri cilt bakımında kullanılan bir yöntemdir. Cildi kirlerden arındıran bu uygulama, gözenekleri açar ve rahatlama sağlar. Buharın etkisiyle oluşan buğu, cildin kendini temizlemesine imkân verir. Kan akışını harekete geçiren buğu banyosu, cildin daha sıhhatli ve güzel görünmesine destek sağlar. Cildi canlandırır ve siyah noktaların geçmesinde rol oynar. Ölü deriyi atar ve makyaj kalıntılarını giderir. Cilde daha çok kan gitmesini sağlar ve cildi onarır.

Yüz İçin Buğu Banyosu Iyi mi Yapılır?

Bir litre su kettle, çaydanlık ya da başka bir ısıtıcı ile kaynatılır. Arkasından kaynamış su kâseye boşaltılır. Saçlar bir tokayla toplanır. Yüz bölgesi buhara doğru tutulur ve başın üstüne havlu ve benzeri kalınca bir örtü alınır. Böylece buharın etrafa yayılması önlenmiş olacak ve cilde iyice nüfuz etmesi sağlanacaktır. Yüzü buhara tutma işlemi 10-15 dakika süresince sürdürülür. Sonrasında cilt, bolca soğuk su ile yıkanır.

Yüz için buğu banyosu yapılırken gözler kapatılmalıdır. Buharın fazlaca yakınında olmanız gerekmez, mesafeyi iyi ayarlamalıdır. Aksi takdirde cildiniz sıcak suyun buharıyla yanabilir. Buğu banyosu belirtilen süreden fazla yapılmamalıdır. Zira cildin buhara uzun müddet maruz bırakılması iltihaplanmayı bununla beraber getirebilir.

Buğu banyosu uygulaması bittikten sonrasında ciltte kızarıklık meydana gelebilir. Böyle bir durum olması hâlinde paniğe kapılmamalıdır. Bu durum kısa süre sonrasında ortadan kaybolacaktır.

Yüze Buğu Banyosunun Yararları Nedir?

 1. Tertemiz bir cilde kavuşturur, toksinlerden yapıt bırakmaz. Makyaj malzemeleri, kirli hava ve yabancı maddeler gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. İşte yüze buğu banyosu, söz mevzusu çevresel faktörlerin zararlarını bertaraf eder.
 2. Cilt için buğu banyosu uygulanışı cilde detoks yapmak anlamına da gelir. Buğu sivilcelerin ve siyah noktaların tedavisine de katkıda bulunur. Cildi güzelleştirir ve pürüzsüzleştirir.
 3. Cilde uygulanan buğu, gözeneklere nefes aldırır. Buğu banyosundan sonrasında cildinizin tazelendiğini ve ferahladığını hissedeceğiniz kesindir.
 4. Yüze buğu banyosu yaptıktan sonrasında cildinizdeki siyah noktaları sıkıp temizleyebilirsiniz. Gözenekler açıldığından siyah noktalar daha kolay çıkacaktır.
 5. Buğu banyosu ile ciltteki kan dolaşımı hızlanır. Böylelikle cilde giden oksijen miktarı artar. Cilde canlılık katan bu uygulama, mat ve solgun görünüme karşı iyi bir çözümdür.
 6. Cildi makyaj artıklarından tamamen kurtarmış olur.
 7. Sivilcelerin oluşmasını engeller. Bilhassa yağlı bir cilt yapısına haiz olanların belirli aralıklarla buğu banyosu uygulamaları önerilir. Bundan dolayı bu kişilerde sivilce görülme riski daha yüksektir. Buğu banyosuyla bunun önüne geçilebilir. Hem de buğu banyosu mevcud sivilcelere de iyi gelir.
 8. Yüze buğu banyosu uygulamak aknelerle karşı karşıya gelme ihtimalinizi de azaltır.
 9. Ciltte kan dolaşımını hızlandırır. Buğu banyosunun yararları içinde ön plana çıkan bu husus, cilt sağlığı ve görünümü için büyük ehemmiyet arz etmektedir. Daha genç, diri, ışıltılı bir cilde haiz olmak isteyenlerin buğu banyosunu tertipli olarak uygulama etmeleri yeterlidir.
 10. Alın ve yüz bölgeniz aşırı yağlanıyorsa yüz için buğu banyosu uygulamak bu probleminin üstesinden gelmenize destek olacaktır.
 11. Buğu banyosu cildi tekrardan yapılandırır.
 12. Yüz kaslarını gevşetir ve ciltteki rutubet oranını dengeler.
 13. Kırışıklıkları hafifletir.

Yüze Buğu Banyosu Ne Çoğunlukla Yapılmalıdır?

Buğu banyosunu haftada kaç kere yapmak gerekir? sorusuna da açıklık getirecek olursak haftada bir kez yapmanın ideal bulunduğunu söyleyebiliriz. Sadece buğu banyosu uygulama sıklığı 15 gün arayla birer kere olacak şekilde de ayarlanabilir. Özetlemek gerekirse 1 yada 2 haftada bir buğu banyosu yapmak kâfidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.