Yüzdeki Yara İzine Ne İyi Gelir, Yara İzi Kalmaması İçin Ne Yapmalı?

0

Yara; deride yada başka bir organda doku bütünlüğünün bozulmasıdır. Yaralandığınızda, derinizin üstü hususi bir doku ile kaplanır. Bu doku yarayı dış etkilerden korumak ve alt dokuları onarmak için vücut tarafınca üretilir. Yaralanmanın sonucunda yüzde yada vücutta yara izi meydana gelebilir. Yara izleri, kazalar, böcek ısırıkları, sıyırıklar, akne, yanıklar, suçiçeği, cerrahi kesikler, piercing yada aşılar benzer biçimde nedenlerle oluşabilir. Yara izi dış görünüşünüzü negatif etkilediğinden moral bozukluğuna neden olur ve sizi içe kapanık bir psikolojiye sokabilir. Yara izi gideren ilaçların ortak amacı;  etkin hücre büyümesini desteklemek, yara dokusunu en aza indirmek ve yine sıhhatli bir cilde kavuşmanıza destek olmaktır. Şu bir gerçektir ki; derin yara izlerini tamamen geçirebilmek günümüz tıbbında pek mümkün değildir. Uygulanan tedavilerden elde edilmiş sonuçlar, kalan izi minimum görünür hale getirmektedir. İşte yüzde yada vücuttaki yara izini geçirmek için evde yapabileceğiniz naturel yöntemler.

Aloe Vera

Aloe Vera naturel irin ve bakteri gidericidir. Hasar görmüş cildin onarılmasında ve sıhhatli cildin oluşumunda mühim rol oynar. Aloe verayı yaprağını uzunlamasına kesip içindeki jelimsi maddeyi dışarı çıkarın. Jeli dairesel hareketler ile yara izine sürün. Ortalama 30 dakika beklemeye alın sonrasında su ile durulayın. Aloe Vera jeli günde 2 kez uygulayabilirsiniz. Açık yaralara Aloe Vera jeli uygulamayınız. Aloe vera bitkisini interneten ya da nebat satan yerlerden satın alabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, yara izlerinizin geçmesinde kullanabileceğiniz muhteşem bir naturel maddedir. Bu yağın içinde bulunan E vitamini yara izinin iyileşme süresini kısaltır ve iz bırakmasını. Hindistan cevizi yağında naturel olarak bulunan laurik,kaprilik ve kaprik  asitler kollajen üretimini harekete geçirir, böylece hasarlı cildin iyileşmesini hızlandırır. Cezveye birazcık Hindistan cevizi yağı koyup birazcık ısıtın. Dairesel hareketler ile masaj yaparak yağı yara izinin üzerine sürün. Cildinizin yağı emmesi için minimum bir saat bekleyin. Günde  2-4 kez  tekrarlayın.

E vitamini Yağı

 

E vitaminin yağı da yara izlerinizin geçmesine destek olabilecek etkili bir antioksidandır. Nemlendirici özelliği yardımıyla cildi nemlendirir ve hasarlı dokuları onarır, yara görünümünü iyileştirmeye destek sunar. Eczanelerde bulunan Jel kapsül halinde satılan ya da ampül olarak satışta olan E vitaminlerini kullanabilirsiniz. Jel Kapsülü bir bıçak yardımı ile kati. İçinden çıkan E vitaminini yara izinin üzerine akıtın. 10 dakika nazikçe masaj yapın. Ortalama 15-20 dakika yaranızın üstünde tutun sonrasında ılık su ile sudan geçirin. Bunu günde birkaç kez yapın. Not :E vitamini yağı bazı insanlarda alerjik reaksiyona niçin olmaktadır bu yüzden ilkin cildinizin sağlam bir bölgesine uygulayıp cildin vereceği tepkiye bakın.

Zeytinyağı

Şimdi ananelerimizin en fazlaca kullandığı naturel yardımcımıza geldik.Zeytinyağı E vitamini bakımından oldukça varlıklı olduğundan; yara izlerinin geçmesinde fazlaca etkilidir. En etkili sonucu almanız için naturel olarak yapılmış sızma zeytinyağını kullanmalısınız. Cezvede birazcık zeytinyağı ısıtın. Nazik hareketler ile yağı cildinize yedirin. 30 dakika kadar bekleyin.  Gece uygularsanız ; sabaha kadar yara izinde bırakabilirsiniz.  Zeytinyağına lavanta yağıda ekleyebilir ve tesirini fazlalaştırabilirsiniz.

Limon

Limon, alfa hidroksi asit içinde ne olduğu yardımıyla yara izlerinin geçmesinde mühim rol oynar. Limon yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder ve cildinizin esnekliğini arttırır. Limonu sıkıp suyunu çıkarın ve yara izine sürün.  Eğer duyarlı bir cildiniz var ise limon suyunu, eşit miktar gül suyu ve E vitamini ile karıştırıp yara izi olan yere sürebilirsiniz. 10 dakika bekleyip ılık su ile sudan geçirin Yara iziniz geçene kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Not: Limon cildinizi güneş ışığına duyarlı hale getirdiğinden; kullanımdan derhal sonrasında direk güneş ışığına çıkmayın.

Bal

Bin bir derde ilaç olan bal da elbet yara izini geçiren naturel maddeler listemizde var. Balda ötekiler benzer biçimde tamamen naturel bir nemlendirici ve etkili bir yara izi geçiricidir. Cilt dokusunun yenilenmesini de hızlandırır. Yatmadan yara izinize birazcık bal sürün ve temiz bandaj ile sarın. Sabah kalktığınızda ılık su ile sudan geçirin. Bunu her gün tekrarlayın. Öteki bir yöntemde; balın içine birazcık toz şeker katarak yara izinizi sürüp birkaç dakika nazikçe masaj yapın.  Arkasından suyla sudan geçirin. Bu tedaviyi haftada 1 yada 2 kez uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.