Yüzdeki Tüylerden Iyi mi Kurtulurum, Yüzdeki Tüyler Iyi mi Yok Edilir?

0

Hanımlarda, çeşitli nedenlerden yüz bölgesinde tüylenme meydana gelir. Yüzdeki tüylerden kurtulma için kati bitkisel çözümler makalemizde bu derdinize ilaç olabilecek Güzellik Uzmanları tarafınca tarifi verilen naturel tariflere yer verdik.

Güzellik Uzmanı Şems Aslan’dan Yüzdeki Tüylerden Kurtulma Yöntemi

 1. 2 yiyecek kaşığı pirinç unu
 2. 2 yiyecek kaşığı nohut unu
 3. Yarım çay kaşığı zerdeçal
 4. 2 yiyecek kaşığı süt
 5. 1 yumurta akı
 6. 2-3 damla limon suyu

Pirinç, nohut unu ve zerdeçalı karıştırın, krem kıvamına gelsin. Kıl olan bölgelere sürün. Kuruyana kadar beklemeye alın. Kuruduktan sonrasında masajla çıkarın. Yüzünüzü yıkamayın. Peşinden 1 yumurta akı ile 2-3 damla limonu karıştırın. Bu karışımı yüze sürün. 20 dk sonrasında ovalayıp çıkarın. Yüzünüzü yıkayıp kurulayın.

Güzellik Uzmanı Meltem Açıkel’den Yüzdeki Tüylerden Kurtulma Yöntemi (1. Yöntem)

 1. 1 yiyecek kaşığı nohut unu
 2. 1 yiyecek kaşığı zerdeçal tozu
 3. 2 yiyecek kaşığı hardal yağı

Nohut ununu internetten temin edebilir veya evinizde yapabilirsiniz; istediğiniz miktardaki nohutu haşlayın, blenderdan geçirip un haline getirin. Cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. 1 yiyecek kaşığı nohut unu, 1 yiyecek kaşığı zerdeçal tozu ve 2 yiyecek kaşığı kadar da hardal yağını kaseye koyup karıştırın. Tüylerinizi ağdayla yada herhangi bir yöntemle paklayın. Bu karışımı istenmeyen tüylerin olduğu bölgelere sürün. Kurumaya bırakın. Kuruyunca hafifçe ovarak çıkarın. Peşinden suyla sudan geçirin. Hafta 1 kez devam edin. Yüzdeki tüyleri yok etmek için de kullanabilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Meltem Açıkel’den Yüzdeki Tüylerden Kurtulma Yöntemi (2. Yöntem)

 1. 3 diş sarımsak
 2. 3 tane orta boy soğan
 3. 1 tüp kara merhem (eczaneden temin edebilirsiniz)

Hazırlanışı ve kullanımı:

3 tane soğanın kabuklarını soyun, fırın kağıdına sarın ve fırında pişirin. Haşlanan soğanların içine; 3 diş sarımsağı ve 1 tüp kara merhem ekleyip blender yardımı ile pürüzsüz hale getirin. Krem kıvamına gelen tüy dökücü kremi cam bir kavanoza koyun. Haftada 1 kere tüylü ya da tüysüz uygulayacağınız bölgeye sürün, 15-20 dakika bekleyin ve durulayın. Bu tarifi tertipli olarak uyguladığınız takdirde 1 ay sonrasında kıl köklerinin zayıfladığını ve tüylerinizin azalmaya başladığını, bir kaç ay sonrasında da gözle görülür bir seyrelme görmüş olacaksınız. Bu tüy yüz dahil tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Tüylerden Kurtulmak İçin Yöntemler Nedir?

Kimyasal tüy dökücü kullanın

Bu ürünler krem, losyon vb. formlardadır. Ucuzdurlar, kullanımları kolaydır ve acısızdırlar. Marketlerde satılan yüz için tüy dökücü krem ve spreyleri kullanıp yüzünüzdeki tüylerden, kıllardan kurtulabilirsiniz.

İple alın

İple tüy alma, yüz geneli ve bıyık alımında en oldukca tercih edilen yöntemlerdendir. Kolayca öğrenilebilir, yapması kolaydır, ip hariç herhangi bir vasıta gerektirmez. Yapmanız ihtiyaç duyulan şey yalnızca iple kıl ve tüy almayı öğrenmek olmalıdır.

Cımbız

Cımbızla kıl almak ucuz, etkili bir yöntemdir ve yüzdeki tüyler için uygundur. Cımbız kullanmanın negatif yanları ise cımbızın kılları tek tek yolmanın oldukca süre alması ve duyarlı bölgeler için acı verici olmasıdır.

Epilatör kullanın

Epilatör cihazları birden fazla kılı aynı anda çekme özelliğine haizdir. Etkili, süratli ve uygun fiyatlıdır, ilk birkaç kullanımda acılı olabilir.

Ağda yapın

Yüz tüylerinde en oldukca kullanılan yöntemdir. Maliyeti alanın ebatlarına göre farklılık gösterir, genel anlamda ucuzdur. Tesirleri birkaç hafta sürer fakat işlem acılıdır.

Dikkatlice tıraş edin

Yüzünüzde sizi rahatsız eden tüyleri tıraşla alabilirsiniz. Fakat traş tüylerin daha kalınca ve koyu çıkmasına niçin olur. Ek olarak diken şeklinde sık sık çıkmasına ve batığa da yol açabilir.

Tüyleri boyamayı deneyin

Renk açmada denilir ve tüylerin cilt tonuyla aynı ya da yakın olması amaçlanır. Böylece kıllar fark edilmez hale gelirler.

2.Yöntem Daha kalıcı yöntemler

Lazer epilasyon düşünün

Lazer atımları kıl köküne uygulanır ve köke zarar verir. Otomatikman kılları almaz fakat zaman içinde kılların tamamen yok edilmesini sağlar. Birkaç yüz dolar maliyetindedir ve bir yıl süresince işlemleri sürer.

Elektroliz düşünün

FDA tarafınca kalıcılığı onaylanmış tek yöntem budur. Deri içine oldukca minik bir iğne sokulması ve saçın büyümesini elde eden kökün tahrip edilmesi ile yapılır. Bu oldukca etkilidir ve lazer epilasyon ile fiyatı aynıdır. Termoliz ve Blend şeklinde elektroliz yara izine niçin olabilir ve koyu ciltler için önerilmez. Galvanik denilen tip 1 elektroliz yara izine niçin olmaz ve tüm ciltler için uygundur.

Reçeteli kremler deneyin

Yukarıdaki tüy dökücü kremlere oldukca benzer reçeteli kremler vardır. Çoğu zaman tüyleri tamamen ortadan kaldırmasa da bazı durumlarda buna niçin olduğuna dair kanıtlar vardır.

Hormon tedavileri yada oral kontraseptif deneyin

Kıl kalınlığı ve koyuluğu hormon bozukluğundan kaynaklanıyorsa hormon tedavisi ya da oral kontraseptif denenebilir. Seçenekleriniz ve durumunuz hakkında doktorunuzla konuşun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.