Yüzdeki ölü derileri temizleme için ev yapımı 6 doğal maske

0

Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilt herkes için en önemlidir. Bunun için farklı birçok ürün, cilt bakımı ve doğal maskeler denenmektedir. Bu makalemizdeki yöntemler sayesinde ciltteki ölü deri temizlenecek, dahası ciltte toz, hava kirliliği ve trafik gibi dış sebeplerin yol açtığı sağlıksız ve mat görünümü ortadan kaldıracaksınız. Doğal yöntemlerde cildiniz çok daha parlak ve canlı görünecek.

Evdeki Maskelerle Yüzü Ölü Hücrelerden Temizleme Yöntemleri

Mısır Unu Maskesi

Mısır ununun cilt temizleme özelliği büyüktür çünkü ciltte peeling etkisi oluşturmaktadır. Mısır unuyla maske hazırlayarak ciltteki ölü derilerden kurtabilirsiniz.

Bunun için uygun bir kapta 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 tatlı kaşığı kil, yarım tatlı kaşığı el kremi ve yarım tatlı kaşığı suyunu güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize sürüp 2 dakika ovalayın. Temizleme işlemini de ovalayarak yapın ki ciltteki ölü hücreler temizlensin.

Şeker Maskesi

1,5 yemek kaşığı esmer şekeri ve 2-3 yemek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı temiz ellerinizin parmak uçlarıyla temiz yüzünüze sürün. Sürme işlemini aşırı kuvvet uygulayıp bastırmadan dairesel hareketlerle yapmalısınız. Sonrasında ise cildinizi ılık su ile yıkamalı ve ardından bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Şeker maskesi peelingini vücudunuzda başka yerlerde de kullanabilirsiniz.

Yulaf Maskesi

İlk olarak 1 yemek kaşığı yulafı biraz su içine atıp ve bir gece bekletin. Bu yöntem sayesinde yulaflar ertesi sabah yumuşamış olacak. Daha sonra bir tane çeyrek olgun muzu bir çatal yardımıyla ezin ve içine sütü ekleyin. Son olarak içine suda bekleyip yumuşamış olan yulafı katıp güzelce karıştırın. Karışım macun kıvamını aldığında yüzünüze ve boynunuza sürüp 3-4 dakika nazik hareketlerle masaj yapın. Böylece ciltteki ölü deri temizlenecek. Uygulama bittikten sonra yüzünüzü ve boyun bölgenizi suyla durulayın.

Badem Maskesi

4-6 tane bademi blenderdan geçirip toz kıvamına getirin. Daha sonra bunun üzerine balı ekleyin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı yüzünüzün tamamına sürün ve birkaç dakika bekletin. Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın. Bu maskenin ana maddesi olan bademin cildi aydınlatma ve ölü hücreleri temizleme özelliği oldukça iyidir. Ek olarak bal ise cildi yumuşatır ve parlatır.

Yumurta Maskesi

1 adet yumurtanın sarısı ile 3-4 damla taze sıkılmış limon suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp tamamen kuruyana kadar bekletin. Son olarak yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak maskeden arındırın.

Zeytinyağı Maskesi

Küçük cam bir kasenin içine 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı az öğütülmüş kahve ve 2 damla zeytinyağını alıp karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 5 dakika bekletin. Maskeyi ciltten temizleme işlemini ovalayarak yapın ki ciltteki ölü hücreler temizlensin. Daha sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 defa yaparak cildinizin daha parlak ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.