Yüzdeki ölü derileri temizleme için ev yapımı 6 organik maske

0

Sıhhatli, parlak ve pürüzsüz bir cilt hepimiz için en önemlidir. Bunun için değişik birçok ürün, cilt bakımı ve organik maskeler denenmektedir. Bu makalemizdeki yöntemler yardımıyla ciltteki ölü deri temizlenecek, dahası ciltte toz, hava kirliliği ve trafik şeklinde dış sebeplerin yol açmış olduğu sağlıksız ve mat görünümü ortadan kaldıracaksınız. Organik yöntemlerde cildiniz fazlaca daha parlak ve canlı görünecek.

Evimizdeki Maskelerle Yüzü Ölü Hücrelerden Temizleme Şekilleri

Mısır Unu Maskesi

Mısır ununun cilt temizleme özelliği büyüktür bundan dolayı ciltte peeling tesiri oluşturmaktadır. Mısır unuyla maske hazırlayarak ciltteki ölü derilerden kurtabilirsiniz.

Bunun için uygun bir kapta 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 tatlı kaşığı kil, yarım tatlı kaşığı el kremi ve yarım tatlı kaşığı suyunu güzelce karıştırın. Kazandığınız karışımı cildinize sürüp 2 dakika ovalayın. Temizleme işlemini de ovalayarak yapın ki ciltteki ölü hücreler temizlensin.

Şeker Maskesi

1,5 yiyecek kaşığı esmer şekeri ve 2-3 yiyecek kaşığı sızma zeytinyağını karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı temiz ellerinizin parmak uçlarıyla temiz yüzünüze sürün. Sürme işlemini aşırı kuvvet uygulayıp bastırmadan dairesel hareketlerle yapmalısınız. Sonrasında ise cildinizi ılık su ile yıkamalı ve peşinden bir nemlendirici krem kullanmalısınız. Şeker maskesi peelingini vücudunuzda başka yerlerde de kullanabilirsiniz.

Yulaf Maskesi

İlk olarak 1 yiyecek kaşığı yulafı birazcık su içine atıp ve bir gece beklemeye alın. Bu yöntem yardımıyla yulaflar ertesi sabah yumuşamış olacak. Ondan sonra bir tane çeyrek olgun muzu bir çatal yardımıyla ezin ve içine sütü ilave edin. Son olarak içine suda bekleyip yumuşamış olan yulafı ekleyip güzelce karıştırın. Karışım macun kıvamını aldığında yüzünüze ve boynunuza sürüp 3-4 dakika nazik hareketlerle masaj yapın. Böylece ciltteki ölü deri temizlenecek. Uygulama bittikten sonrasında yüzünüzü ve boyun bölgenizi suyla durulayın.

Badem Maskesi

4-6 tane bademi blenderdan geçirip toz kıvamına getirin. Ondan sonra bunun üstüne balı ilave edin. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı yüzünüzün tamamına sürün ve birkaç dakika beklemeye alın. Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayarak maskeden arındırın. Bu maskenin ana maddesi olan bademin cildi aydınlatma ve ölü hücreleri temizleme özelliği oldukça iyidir. Ek olarak bal ise cildi yumuşatır ve parlatır.

Yumurta Maskesi

1 tane yumurtanın sarısı ile 3-4 damla taze sıkılmış limon suyunu karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürüp tamamen kuruyana kadar beklemeye alın. Son olarak yüzünüzü soğuk su ile yıkayarak maskeden arındırın.

Zeytinyağı Maskesi

Minik cam bir kasenin içine 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı azca öğütülmüş kahve ve 2 damla zeytinyağını alıp karıştırın. Bu karışımı cildinize sürüp 5 dakika beklemeye alın. Maskeyi ciltten temizleme işlemini ovalayarak yapın ki ciltteki ölü hücreler temizlensin. Ondan sonra cildinizi ılık suyla yıkayıp paklayın. Bu maskeyi haftada 1 kere yaparak cildinizin daha parlak ve güzel bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.