Yüzdeki Kırmızı Lekeler, Sivilce İzleri Iyi mi Geçer? Uzmanlardan Tarifler

0

Sivilceler bilhassa buluğluk periyodu olmak suretiyle her yaş ve hanım adam tüm insanlarda sık karşılaşılan bir cilt problemidir. Sivilcelerden bir halde kurtulduktan sonrasında, canımızı sıkan öteki bir mevzu ise; sivilcelerden arta kalan kırmızı sivilce izleridir. Ikimiz de bu yazımızda Güzellik Uzmanlarının Cildiye doktorlarının yüzdeki ve ciltteki kırmızı sivilce izlerinden kurtulmak için önerilmiş olduğu tavsiyelere yer verdik.

Sual: Ben ortalama 4 aydır sivilce tedavisi görüyorum şimdilik yüzümde pürüz yok fakat kırmızı sivilce izleri var önerebileceğiniz naturel bir yöntem var mı?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı:  (Bir kaşık yulaf unu, iki kaşık yoğurt suyunu karıştırın 10 damla limon suyu cildinize sürün. 25 dakika beklemeye alın, ovarak çıkarın.)

Sual: Bir süredir sivilce problemi yaşıyordum. Doktorumun verdiği tedavi yardımıyla sivilcelerim kurudu sadece yüzümün bazı yerlerinde kırmızı sivilce izleri kaldı. Bu tarz şeyleri iyi mi yok edebilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Bir tutam menekşeyi sıcak suda demleyip süzgeçten geçirin. Her gün yüzünüzü bununla temizleyip, sabah akşam tekrarlayın. Bir tutam gül yaprağı, bir tutam maydanoz, yarım tane kabuklu salatalığı robottan geçirin. İki bıldırcın yumurtası akını ekleyip karıştırın. Bu kremi lekelere sürüp masaj yapın. 20 dakika tutup sudan geçirin.)

Sual: Merhaba ortalama 2 ay ilkin burnumda sivilce çıktı ondan sonra geçti fakat izi hala kırmızı sivilce izi olarak burnumda duruyor bu kırmızı sivilce izi iyi mi geçer?

CEVAP

Prof. Dr. Erol Koç’un cevabı: (Lazer roller mezoterapi yapılabilir. İz için clindoxyl jel akşam sürebilirsiniz.)

Sual: Merhaba sivilce hapı sonrası kalan kızarıklık ve  kırmızı sivilce izleri için krem seçimi ne kullanabilirim?

CEVAP

Uzm. Dr. Berna Aksoy’un cevabı: (Merhaba, minimum 3 ay süresince günde iki kere dermatixsi jel kullanabilirsiniz. İzler kir yapmasın diye beraber 50 faktörlü güneş koruyucu kesinlikle kullanınız.

Sual: Merhaba yağlı bir cilde sahibim yüzümde kırmızı sivilce izleri var. Bunlar ilk oluştuğunda daha büyüktü şimdi birazcık küçülmüşler fakat hala iz var. Ortalama 1 yıl oldu hala geçmedi. Yüzümde ara sıra gene sivilce çıkıyor. Sivilceler ve sivilce izlerinden kurtulmam için neler tavsiye edersiniz. (sebamed clear face sabun kullanıyorum)

CEVAP

Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu’nun cevabı: [Sebamed sabun yerine, gün aşırı yüzünüzü kükürtlü sabunla yıkamanızı öneririm (marka önemli değil )]

Sual:  3 ay ilkin elmacık kemiğimde çıkan iki tane sivilce, kırmızı sivilce izi bıraktı. Doktora gittim differin jel kullanmamı önerdi. 10 gündür kullanıyorum. Doktorum derhal tesir etmeyeceğini, sabırlı olmam icap ettiğini söylemiş oldu fakat cildimde şuan en küçük bir soyulma vs. bir tepki olmadı. Bu ilacın soyarak tedavi ettiğini duydum. Bende hala bu şekilde bir tesir yok. Sizce ilaç ne vakit cildimi soymaya ve tesirini göstermeye adım atar?

CEVAP

Uzm. Dr. Erşan Ön’ün cevabı: (Akne izlerinde bilhassa fazlaca ince ve yüzeysel olanlar topikal tedavilerden bir miktar yarar görebilmektedir. differin jel yüzeysel izlerde yararlı olabilmektedir. Fakat tesiri 2-3 haftadan sonrasında başlamaktadır.)

Sual: 16 yaşındayım koyu kırmızı küçük küçük sivilce lekelerim var elleyince hiçbir şey gelmiyor kısacası kırmızı sivilce lekesi kalmış. Expigment %4 verdi tabip, kullanmam uygun mudur? Eğer uygunsa güneş kremi olarak acnes solante güneş kremi kullanabilir miyim? Onu da eczacı komsumuz önermişti cildim sivilceli olduğundan. Kısacası expigment kullanmam uygun mudur? Uygunsa bahsettiğim güneş kremini kullanabilir miyim yoksa başka bir güneş kremi mi önerirsiniz? (Cildimde hala sivilceler var)

CEVAP

Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu’nun cevabı: (Sivilceleriniz hala var ise, ilkin sivilce tedavisi bitmeli. Sivilceler tamamen geçtikten sonrasında da, izlerin tedavisi yapılmalıdır. izlerin ve lekelerin tedavisinde, kimyasal soyma yada lazer tedavisi yapılabilir.)

Not: Bu makalede geçenleri uygulamadan doktorunuza danışın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.