Yüzdeki Güneş Lekeleri Iyi mi Geçer, Ne İyi Gelir? Suna Dumankaya Tarifleri

0

Güneş lekeleri, bilhassa açık tende insanlarda olmak suretiyle, güneşe maruz kalan tüm insanlarda görülebilir. Çillenme, kahverengi benekler yada daha geniş alana yayılan değişik cilt tonu şeklinde de ortaya çıkabilir. İşte Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan yüzdeki, güneş lekelerini yok eden maske tarifleri;

Sual Yüz ve boyun bölgemde güneş lekeleri var. Ne yapmalıyım?

CEVAP

150 gr. kaynar maden suyuna, taze bir sap dövülmüş semizotu, bir sap taze adaçayı koyup beklemeye alın. Süzdükten sonrasında karışıma, boza kıvamına gelene kadar talk pudrası ilave edin. İçerisine bir tatlı kaşığı susam yağı karıştırıp akşamları yatmadan ilkin cildinize uygulayın.

Sual Güneş görünce yüzümde lekeler oluştu. Bu lekeleri yok etmenin yolu nedir?

CEVAP

Her gün yüzünüzü salatalık suyuyla silin. Ek olarak yarım fincan tuzsuz bademle yarım fincan sütü, 5 dakika kaynatın. Süzüp blender’a koyun. Üstüne yarım limonun suyu, 1 çay kaşığı bademyağı ve 2 çorba kaşığı sıcak süt ilave edin. Karışımı blender’da boza kıvamına getirin. Arkasından da cildinize sürüp 30 dakika beklemeye alın. Bu formülden haftada 2 kez yararlanın. Evden çıkarken güneşten koruyucu krem sürmeyi de dikkatsizlik etmeyin.

Sual Yüzümde güneş lekeleri var. Bu tarz şeyleri yok etmek ve tertemiz bir cilde haiz olmak için ne yapabilirim?

CEVAP

Size cildinizin temizlenmesini sağlayacak hafifçe bir maske tarifi vereceğim. Bir tane orta boy patatesi rendeledikten sonrasında bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çorba kaşığı süt ve alabildiği kadar yulaf unuyla karıştırın. Bu karışımı isterseniz direkt olarak cildinize sürün, isterseniz gazlı bir bezin arasına koyup cildinizde beklemeye alın. 25 dakika bu şekilde kaldıktan sonrasında yüzünüzü sudan geçirin. Ek olarak kışın da güneşli havalarda dışarıya çıkarken koruma faktörlü krem kullanmayı ihmal etmeyin.

Sual Cildimde güneş lekeleri oluştu. Güneş lekelerini yok etmek için maske tarifi verir misiniz?

CEVAP

1 tatlı kaşığı taze limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve alabildiği kadar nişadırı karıştırıp boza haline getirin. Bu karışımı lekeli bölgelere krem benzer biçimde sürün. Formülden her gün yararlanabilirsiniz. Evden çıkarken güneşten koruyucu krem kullanmayı da dikkatsizlik etmeyin.

Sual Her tatilde cildimde oluşan lekeleri iyi mi geçiririm?

CEVAP

Ilk olarak güneşe çıkarken kesinlikle 30 koruma faktörlü bir krem kullanın. Ek olarak bir tatlı kaşığı süzme yoğurt, bir çay kaşığı karbonat, bir çay kaşığı çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımı temiz cildinize, bilhassa de lekelerin olduğu bölgelere iyice yedirin ve otuz dakika süresince beklemeye alın. Arkasından da ovarak çıkarın. Bu karışımı haftada bigün uygulayın.

Sual Uzun yaz tatilimde yüzümde güneş yanıkları oluştu. Ne tür tedavi önerirsiniz?

CEVAP

1 yumurtanın sarısını, 1 çay kaşığı tarçınla karıştırın. Karışımı haftada 2 kez 20 dakikalık kürler halinde yüzünüze uygulayın. Dışarı çıkarken kesinlikle güneşten koruyucu krem kullanın.

Sual Açık tenliyim. Cildimde senelerdir, her güneşte artan lekeler var. Çeşitli tarifler denedim fakat kati netice alamadım. Siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Eski lekeleri gidermek için epey sabır ve çaba göstermeniz gerekecek, ilk olarak bunu belirteyim… Tavsiyem ise şu: Bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu karıştırıp cildinize sürün. 30 dakika kadar sonrasında hafifçe ovarak çıkarın. Arkasından koruma faktörlü kreminizi sürün. Bu maskeyi haftada bir tekrarlayın.

Sual Dekolte bölgemde oluşan güneş lekelerine çözüm arıyorum.Destek verir musunuz?

CEVAP

2 olgun çileği ezip 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı kepek unu ve 1 çay kaşığı balla karıştırın. Karışımı dekoltenize sürüp 20 dakika beklemeye alın. Ovarak çıkarın ve yıkanın. Cildinizde buz dolaştırıp günlük kreminizi sürün. Bu formülden haftada 2 kez yararlanın.

Sual Yaz güneşi ortaya çıkar çıkmaz benim cildimde güneş lekeleri oluşmakta. Güzel bir tarifinizi umuyorum.

CEVAP

Bir patatesi rendeleyin. Suyunu çıkardıktan sonrasında bir çorba kaşığı yulaf unu, bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir tatlı kaşığı süzme yoğurtla karıştırın. Bu karışımı tüm cildinize gösterim. Cildiniz emdikçe tekrardan sürün. 30 dakikalık uygulamadan sonrasında ovarak çıkarın ve yıkanın. Bu formülü haftada bir kez uygulayın. Ek olarak, dışarıya çıkarken koruma faktörlü güneş kremi sürmeyi de alışkanlık haline getirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.