Yüzdeki Ağda ve Bıyık Ağda Kızarıklığı Iyi mi Geçer Ne Yapmalı?

0

Bayanların en  oldukça tercih etmiş olduğu tüy alma şekillerinden kabul edilen ağda kolay, ergonomik ve ekonomik bir yöntemdir. Vücutta kol, bacak, sırt, koltukaltı ve bikini şeklinde birçok bölgedeki istenmeyen tüylerin alınmasında oldukça etkili olan ağda kırılgan ciltlerde tahrişe sebep olabilmektedir. Ağda sonrası yüz ve cilt bölgesinde kızarıklık, kabarıklık ve şişlik sık karşılaşılan bir sorundur. Ağda sonrası tahriş olmuş cildi yatıştırmak, kızarıklığı gidermek için en etkili yöntemler şunlardır;

Ağdadan Sonrasında Cildim Kızardı Ne Yapayım?

Buz ile Kompres Yapın

Ağda sonrasında cildinizde oluşan kızarıklığı ortadan kaldırmak için buz kompress yapmayı deneyebilirsiniz. Bunun için temiz bir bez içine buz küplerini koyup sarın ve bunu ağdanın yol açmış olduğu kızarıklıkların üstünde tutun. Soğuk yardımıyla cilt yatışır ve kızarıklık ise kısa sürede geçer.

Yoğurt

Ağda sonrası ciltteki kızarıklıkları yoğurt ile geçirebilirsiniz. Bunun için birazcık yoğurdu cildinize sürün ve birkaç dakika beklemeye alın. Peşinden cildinizdeki yoğurdu soğuk su ile ardındırın. Bu yöntem ciltteki acı ve kızarıklığı geçirmeye yardımcıdır.

Bebek Pudrası

Ağda sebepli oluşan kızarıklığı geçirmek için uygun bir kap içinde 1 yiyecek kaşığı bebek pudrası, birazcık gülsuyu ve limon suyunu karıştırın. Kıvamı krem şeklinde olduğunda kızarıklığın üstüne kalınca katman şeklinde sürüp 10 dakika beklemeye alın. Bu süre dolduktan sonrasında durulayın.

Salatalık Suyu

Salatalığın haiz olduğu naturel serinletici tesirleri ağda sebepli oluşan kızarıklığı ve hassasiyeti yatıştırabilirsiniz. Şundan dolayı salatalıktaki mineral ve vitaminler cildi yatıştırma etkisine haizdir. Bunun için salatalık suyunu kızarıklığın üstüne sürün. Cildinizde rahatlamayı oldukça kısa sürede farkına varacaksınız.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi de cilt için yatıştırıcıdır. Bu yüzden ağda sebepli oluşan kızarıklık ve ciltteki tahrişi geçirmek için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bunun için ılık suyla banyo sonrası ağda yaptığınız bölgeye elma sirkesini eşit oranda su ile karıştırıp sürün.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı ciltte kızarıklık, acı, yara, tahriş ve kaşıntıyı dindiren özelliklere haiz olduğundan ağda sonrası ciltteki kızarıklıkları geçirmek için kullanabilirsiniz. Ağda yaptığınız bölgenin üstüne oldukça azca çay ağacı yağını pamukla sürmeniz yeterlidir.

Aloe Vera Jeli

Aloe vera jeli de ciltte kızarıklığı geçiren naturel bir yöntemdir. Ağda yaptıktan sonrasında oluşan kızarıklık ve tahrişi azaltır ve cildi rahatlatır.Aloevera yaprağını uzunlamasına kati içindeki jeli çıkarıp cildinize sürün.Ya da kozmetikçilerde satılan aloevera jelleri kullanabilirsiniz

Papatya Yağı

Papatya yağı da ağda sonrası oluşan kızarıklığı geçirmek için oldukça etkili bir naturel yöntemdir. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz papatya yağı anti-inflamatuar özelliklere haiz olduğundan ciltte tahriş ve kızarıklığı geçirmede oldukça etkilidir. Bu uygulama için uygun bir kapta 1 yiyecek kaşığı jojoba yağına birkaç damla papatya yağı ekleyip güzel karıştırın. Peşinden kazanmış olduğunuz karşımı cildinize sürün. Bu karışım cildin alt katmanları tarafınca emilir ve bu sayede ciltteki varolan kızarıklığı azaltır. Son adım olarak, cilt üstünde 15 dakika beklettiğiniz karışımı soğuk su ile durulayarak cildinizden arındırın.

Süt

Sütün cilt için etkili bir yatıştırıcı olduğu bilinmiş olduğu için ağdanın sebep olduğu kızarıklık için tercih edebileceğiniz naturel bir besindir. Bu uygulama için süt ve soğuk suyu karıştırıp içine buzu atın. Peşinden temiz bir bezi bu karışıma batırıp cildinizdeki kızarıklıklar üstüne hafifçe hareketlerle uygulayın. Kızarıklıkların geçtiğini kısa sürede görmüş olacaksınız.

Hindistan Cevizi Yağı

Ağda sonrası yaşadığınız tahriş ve kızarıklık probleminden kurtulmak için hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağının cilde faydası çoktur şundan dolayı içinde yoğun oranda nemlendirici bileşikler bulunmasının yanısıra etkili bir antioksidan deposudur. Tüm bu özellikleriyle hindistan cevizi yağını ağda sonrasında cildinizde süratli iyileşme olması için kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ağda sonrası cildinizi su ile yıkayıp kurulayın. Peşinden birazcık hindistan cevizi yağı sürüp hafifçe masaj yaparak yağı cildinize yedirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.