Yüz Masajı Nedir Yüz Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır

0

Cildi ve yüz kaslarını canlandırıp rahatlatmanın en iyi yolu yüz masajı yapmaktır. Oldukça stresli geçen bir günün sonunda ayna karşısına geçtiğinizde günün tüm stresinin yüzünüze yansıdığını görebilirsiniz. Kirli havaya, strese maruz kalan cilt gerilir ve rahatlamaya gerekseme duyar. Tam da bu aşamada evde yüz masajı yapmak devreye giriyor. Ilk olarak yüz masajı tekniklerini öğrenerek başlayın ve sonrasında yüzünüzün anında rahatladığına ve zaman içinde kan akışının hızlanması sonucu cildin gençleşmesine, canlı görünüm kazanmasına ve yaşın vermiş olduğu kırışıklıkları en aza indirdiğine tanık olun. Bu makalemizde evde yüz masajının hangi tekniklerle yapılması icap ettiğini ve yüz masajının cilde olan görkemli yararlarından bahsettik.

Yüz Masajı Nedir?

Yüzün belli bölgelerine el parmaklarıyla bazı teknikler uygulayarak yüz kaslarının rahatlamasına yüz masajı denir. El parmaklarıyla masaj yapacağınız şeklinde yüz için hususi tasarlanmış yüz silindiri de tercih edebilirsiniz. İster parmaklarınızla ister masaj aletiyle yapın, aynı neticeleri alırsınız. Yüz masajı; alın, göz, yanak, ağız, çene ve boyun bölgelerine parmakla aşağı-yukarı ve dairesel hareketler uygulanarak yapılır. Yüz masajı yaparken cildinize uygun masaj yağları kullanabilirsiniz.  Yüz masajı, yüz kaslarını rahatlatırken hem de cildin daha sıhhatli ve genç bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Yüz Masajının Yararları

Yaşlanmanın Önüne Geçer

Tertipli olarak yüz masajı yapmak ciltte birçok değişikliğe neden olur. Ilk olarak ciltte akne oluşumunu önler ve cildin pürüzsüzleşmesini sağlar. Bununla beraber ileri yaşta oluşan ince çizgileri de yok ederek ve kırışıklığın önüne geçer.

Stresi Azaltmaya Destek Olur

Yüz masajı yapmak yüz kaslarını rahatlatırken hem de vücudunu da rahatlayacaktır. Ve rahatlamanın etkisiyle stresiniz de azalacaktır.

Kan Akışını Hızlandırır

5 dakika süresince meydana getirilen yüz masajı yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır. 1,5 ay tertipli olarak meydana getirilen yüz masajı kan akışını hızlandırarak cildin canlı, parlak ve fazlaca daha sıhhatli görünmesini sağlar.

Gülüşünüze Güzellik Katar

Tertipli olarak meydana getirilen yüz masajı yalnız fizyolojik olarak yarar katmakla bitmez. Bununla beraber gülüşünüze güzel duyu katar ve güzel gülüşünüze daha çok güzellik katar. Yüz masajı cildi esneterek yüz kaslarını son aşama rahatlatır. Bu rahatlık hissi kişide pozitif enerji sağlayarak daha güzel bir gülüşe haiz olmayı sağlar.

Yüz Masajı İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Yüz masajına başlamadan ilkin cilt besleyici naturel yağlar ve kremler sürerek cildin nemlenmesini sağlayalım. Cildi besleyen naturel yağlar ile cildi nemlendirerek cildin kaybetmiş olduğu yağı geri kazanmasına ve naturel rutubet kazanmasını sağlayabilirsiniz. Her cilt tipine uygun birkaç tane naturel yağ önerisinde bulunduk. Bunlar;

Kuru Cilt;  Avokado yağı, Tatlı badem yağı, Buğday yağı, Hindistan cevizi yağı, Jojoba yağı, Kayısı çekirdeği

Karma Cilt;  Jojoba yağı, Kuşburnu çekirdeği yağı

Akneye Eğilimli Yağlı Cilt;  Çay ağacı yağı, Jojoba yağı, Biberiye yağı. Zeytinyağı

Yaşlanan Cilt;  Gül yağı, Argan yağı, Kuşburnu çekirdeği yağı

Kırılgan Cilt; Tatlı badem yağı, Şeftali çekirdeği yağı, Sarı kantaron yağı, Avokado yağı, Aloevera yağı

Yüz Masajı Iyi mi Yapılır?

Yüz masajına başlamadan ilkin cildinizi daima kullandığınız yüz temizleyiciyle veya sabunla paklayın. Cilt tipinize uygun yağı seçip cildinize sürün, veya nemlendirici krem de tercih edebilirsiniz. İster parmaklarınızla ister yüz masaj aleti (yüz silindiri) kullanabilirsiniz. Her iki seçenek de aynı sonucu verecektir. Yüz masajı öncesi cildi temizleyip güzelce nemlendirdikten sonrasında yüz masajına başlayabilirsiniz.

Alın Bölgesi

Yüz masajına öncelikle alın bölgesinden başlıyoruz. Sağ ve sol işaret parmağınızı eklem yerinden bükün. Parmak eklemlerinizi iki kaşın ortasına yerleştirin ve saç çizgisine şu demek oluyor ki yukarıya doğru yavaşça hareket ettirin. Aynı yerden başlayıp parmak eklemlerinizi bu sefer şakaklara doğru yana hafifçe bastırarak kaydırın. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

Göz Bölgesi

İkinci bölgemiz ise gözler. İşaret ve orta parmak uçlarınızı şakaklarınıza yerleştirin. Parmak uçlarınızı hafifçe bastırarak göz bölgesinin altından yana doru kayarak burun köprüsüne kadar gelin. Parmak uçlarınızı kaşlarınızın üstünden kaydırmaya devam edin ve oval çizerek parmaklarınızı gözlerinizin altına getirin. Bu oval çizme işlemini 5 kez yeniden edin.

Yanak Bölgesi

Üçüncü bölgemize yanaklarla devam ediyoruz. Sağ ve sol işaret parmağını eklem yerinden bükün. Parmak ekleminizi elmacık kemiklerinin üstüne yerleştirin. Ve parmaklarınızı hafifçe yukarıya şu demek oluyor ki kulaklarınıza doğru kaydırın ve bu işlemi de 5 kere tekrarlayın.

Ağız Bölgesi

Her iki işaret ve orta parmağınızı eklem yerinden bükün şu demek oluyor ki parmaklarınız “V” şeklinde olsun. İşaret parmaklarınızın eklem yeri üst dudağa, orta parmaklarınızın eklem yeri ise alt dudağa gelecek şekilde dudağınıza yerleştirin. Parmak eklemlerinizi hafifçe bir halde dudağınıza bastırın ve parmaklarınızı kulağınıza doğru yavaşça çekin. 5 kez aynı hareketi tekrarlayın.

Çene Bölgesi

Her iki işaret parmağınızın eklemini çenenizin tam altına yerleştirin. Ve kulak hizasına doğru şu demek oluyor ki aşağıdan yukarıya olacak şekilde parmaklarınızı yavaşça yukarıya çekin. 5 kez tekrarlayın.

Boyun Bölgesi

Yüz masajının son bölgesine şu demek oluyor ki boyuna geçiyoruz. El parmaklarınızı boynunuza yerleştirin. (Sağ ve sol el parmak uçları boyun üstünde birbirine değecek şekilde.) Parmaklarınızı aşağıdan yukarıya doğru yavaşça çıkararak bu işlemi 5 kez yeniden edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.