Yüz kararmasının en mühim 6 sebebi ve 3 çözümü

0

Derhal tamamımız yüzümüzün beyaz ve pürüzsüz görünmesini isteriz. Beyaz ve parlak bir yüz bayanlar için mühim bir güzellik ölçütüdür. Maalesef yaşlanma, stres, karaciğerde fonksiyon bozukluğu, depresyon, uzun süre güneşe maruz kalma şeklinde çeşitli nedenlerden dolayı yüz bölgesinde kararma meydana gelebilmektedir. Yüzün kararmasını önlemek için tertipli güneş kremi, keçi sütü sabunu kullanımı şeklinde şekilleri uygulayabilir. Aşağıda bildireceğimiz organik yüz beyazlatma yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Yüz, Cilt Niçin Kararır?

Güneşlenme

Yüzün kararmasının en yaygın sebeplerinden birisi şüphesiz ki güneştir. Güneş her ne kadar organik ışık deposu olsa da haiz olduğu zararı dokunan ışınlar da vardır. Dolayısıyla cilde güneş kremi sürmeden uzun süre güneşe maruz kalmak yüzde kararmalara sebep olmaktadır.Yüzünüzün kararmasını önlemek için tertipli olarak yaz kış demeden her gün güneş kremi kullanmalısınız.

Stres

Yüz bölgesinde kararmanın en sık karşılaşılan sebeplerinden biri stresli bir yaşam sürmektir. Vücuttaki stresin cilt de dahil değişik birçok bölgeye fena tesiri bulunmaktadır. Bu yüzden kronik stres yüzün daha yaşlı ve kararmış görünmesine sebep olmaktadır. Bunun sebebi yüksek stresin vücutta aşırı kortizol hormonu salgılanmasına sebep olması ve dolayısıyla ciltte kollagen ve hiyalüronik asit sentezinin azalmasına sebep olmasıdır. Bu yüzden de ciltte kararmalar meydana gelmektedir. Kararma haricinde, kuruluk, ince kırışıklıklar, matlaşma ve çizgiler de görülebilmektedir. Ek olarak stres vücutta özgür radikallerin oluşumunu arttırır ve bu da cildin yaşlanmasını hızlandıran bir durumdur.

Yaşlanma

Yaşın ilerlemesiyle cilt dokusunda ve hücrelerde bozulmalar ve güçsüzleşmeler görülür. Bu durum yaşın getirmiş olduğu organik sonuçlardır. Cildin yaşlanması sonucunda yüz kararır cilt rengi eskiye nazaran daha koyu bir hal alabilir.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğerde meydana gelen hastalık, uzun süre sağlıksız beslenme sonucu karaciğerde oldukca fazla toksin birikmesi de yüzde kararma ve ciltte bozulmaya sebep olabilir.

İlaçların Yan Tesirleri

Kullanılan ilaçların yan etkisinden biri de ciltte kararma yapabilmeleridir. Tertipli olarak kullandığınız ilaçların prospektüsünü gözden geçirin. Bazı ilaçların yan tesiri ciltte bozulma, kararmadır.

Sağlıksız Beslenme

Devamlı paketlenmiş ürünler tüketmek, azca meyve ve sebze yiyecek vücutta zaman içinde toksin birikmesine niçin olur. Bunun neticelerinden biri de cildin kararmasıdır.

Yüz Beyazlatan Organik Çözümler

Pirinç Unu Maskesi

 1. 1 tepeleme yiyecek kaşığı pirinç unu
 2. 2 yiyecek kaşığı süt
 3. 5 damla limon suyu

Yapılışı

Uygun bir kaba malzemelerin tamamını alıp güzelce karıştırın ve kremsi bir kıvam elde edin. Hemen sonra bu maskeyi yüzünüze sürüp 15 dakika beklemeye alın. Bu süre sonunca cildinizi suyla durulayın. Pirinç unu maskesini haftada 2 kere yaptığınızda cilt tonunuz açılır ve cilt lekeleri azalır.

Domates Maskesi

Malzemeler

 1. 1 tatlı kaşığı domates
 2. 1 tatlı kaşığı süt
 3. 1 tatlı kaşığı pirinç unu

Yapılışı

Bu maskedeki pirinç ununun uzak doğu başta olmak suretiyle tüm dünyada malum beyazlatıcı bir tesiri vardır. Öyleki ki bilhassa uzak doğulu insanların birçok insan tarafınca fanatik olunan cilt beyazlığının sebebi pirinç ve pirinç unudur. Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Yüzünüze sürün.20 dk bekleyip sudan geçirin

Yumurta Akı ve Karbonat Maskesi

Malzemeler:

 1. 1 yumurta akı
 2. 1 tatlı kaşığı limon
 3. 1 tatlı kaşığı karbonat
 4. 1 tatlı kaşığı pirinç unu
 5. 1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı

Bu maskenin karışımını hazırlamak için tüm malzemeleri bir kaba alıp güzelce karıştırın. Hemen sonra hazırladığınız bu karışımı yüzünüzün tamamına sürün. Bu şekilde 20 dakika beklemeye alın ve arkasından  yüzünüzü suyla yıkayarak maskeden arındırın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.