Yüz Egzaması Niçin Olur Ne Geçirir Emareleri Ve Tedavisi

0

Egzema, ciltte oluşan irin sonucu meydana gelen kronik bir problemdir. Aslolan sebebi bilinmese de stres, alerji, mikrop, hava değişikliği ve vücuttaki hormonal değişimler bu durumu tetiklemektedir. Yüzde egzema emareleri içinde ciltte kızarıklık, kaşıntı, kuruluk ve ciltte lekeler sayılabilir. Çoğunlukla egzema ardında uzun süre yok olmayan çirkin yaralar bırakır.

Her zamanki ilaçlarınıza yada losyonlarınıza ek olarak, egzema yaraları için bazı kolay naturel tedavi şekilleri bulunmaktadır. . Bu tedaviler, egzema ile ilişkili ağrı ve kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayabilir ve göze hoş gelmeyen yara izlerini hafifletebilir yada ortadan kaldırabilir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye kitabında buyruluyor ki: Egzama, kaşıntılı, kanlı deri yarasıdır. Sulu veyâ kuru olur. Acele veyâ yavaş meydâna gelir. Deri kızarır. Su, cerâhat akar. Kabuklanır. Bir yerde olur veyâ tüm deriyi kaplıyabilir. Hazm bozulur. Kısa ateş yapar. Fazlaca acı kaşınabilir. Bedenin her yerinde olabilir. Hastanın allerjisi ve allerjiye sebeb olan şey aranmalı, bunlar yok edilmelidir. Meydana getirilen testlerle kat’î teşhîs elde edilememekdedir.

Soğukdan korunmalıdır. Rivanol bindebir eriyiği ile ıslatılmış bez sarmalıdır. Su temâs etmemelidir. Mi’de ve bağırsak zarlarından zehrlenmeyi önliyecek perhîz yapmalıdır. Mi’de-bağırsak zarları ile, dış derimiz içinde, sıkı bağlılık vardır. Mi’de ve bağırsakdaki bozukluklar, dış derideki gösterileri ile tanınabilmekdedir. O hâlde, ekzema, sivilce, kaşıntı, sedef hastalığı, deri yağlanması, çıban prürigo (kaşıntılı kabarcıklar), deri kaşınması, kurdeşen ve baras benzer biçimde cild hastalıklarında, sindirim yollarından birazcık zehrlenme yapabilecek gıdâlar yasak edilmelidir. Mi’dede, bozuk asidler meydâna gelmesine sebeb olacak gıdâlar da yimemelidir. Fazlaca kimseler, balık, çilek ve harâm olan midye benzer biçimde maddelere karşı hassâs olur. Bu şekilde şeyler verilmemelidir. Yavaş yavaş ve iyi çiğnemelidir. Yağsız, kızarmış et, piliç kebabı, patates, hamur harcı işi, pirinç, yağsız pişmelidir. Sebze yağsız pişmeli, yirken tâze tereyağı koymalıdır. Pişmiş veyâ oldukça olgun meyve yimelidir. Yağlı ve yağda kızarmış vermemelidir. Lahna, bahârât, salça, turşu, mayalı peynir, çikolata, alkollü içkiler yasakdır. (Anti-histaminique) hablar, tedâvîye destek olmakdadır. Onbinde bir permanganatlı su ile yıkamalıdır. Kunfüz, ya’nî kirpi eti yimenin yukarıda yazılı cild hastalıklarına ve gelincik, ya’nî fil hastalığına iyi geldiği, (Hayât-ül-hayvân) kitâbında yazılıdır. Hanefî ve hanbelî mezheblerinde kirpi yimek harâmdır. Hasta, öteki iki mezhebden birini taklîd ederek yiyebilir. Kirpi suya konur. Başını sudan çıkarınca boynu kesilir.

Yüzde Egzema Emareleri

 1. Ciltte kızarıklık
 2. Şiddetli kaşıntı
 3. Yanma hissi
 4. Pullanma, soyulma
 5. Cilt hassasiyetinin artması
 6. Sarı-beyaz renkte kir ve kabuklanma
 7. Yanak, alın, çene, kaş yada burun kenarında ufak fakat oldukça sayıda noktacıklar

Yüzde Egzama Niçin Olur?

 1. Genetik
 2. Stres
 3. Ciltteki mantar yoğunluğunun artması
 4. Zararı dokunan alışkanlıklar
 5. Kronik uyku bozuklukları
 6. Endokrin sorunları
 7. Cildin oldukça yağlı olması
 8. Pankreatik diyabet
 9. Vitamin yetmezlikleri
 10. Bağışıklık sorunları
 11. Hormon değişimleri, doğum denetim hapları
 12. Toz, hayvan tüyü, polen benzer biçimde alerjenlere alerji
 13. Steroid krem ve yağlar
 14. Makyaj malzemeleri ve temizleme ürünleri
 15. Şiddetli rüzgara yada uzun süre güneşe maruz kalmak
 16. Florür içeren diş macunları

Yüzde Egzama Iyi mi Geçer? (Çağdaş Tıp)

İlaç ve Kremler

 1. Emoliyan Kremler: Emoliyan kremler nemlendirici özelliktedir. Bilhassa ciltteki kuru egzamalar için kullanımını tavsiye edilmektedir. Omega 6 yağ asidi yada licochalcone A içeren emoliyanlar daha etkilidir.
 2. Steroid Kremler: Steroid kremler kaşıntı ve kızarıklığı azaltır,iltihabı giderir. Sadece kullanmadan ilkin  hekim muayenesi ve tavsiyesi önemlidir, aksi takdirde belirtilerin şiddetlenmesine de yol açabilir.
 3. Çinko içeren losyon, krem yada solüsyonlar: Bu tip kremler yağlı cilde haiz olan egzama için önerilir. Ciltteki iltihabı giderir ve antifungal (mantar önleyici) özelliği de haizdir.
 4. Salisilik asit: %1 yada %2 salisilik asit içeren kremler birçok değişik yüz egzaması türü için etkili sonuçlar vermektedir.
 5. Antimiyotikler: Yüzde egzama mantardan kaynaklanıyorsa antimiyotik (mantarkıran) hap kullanımı önerilmektedir.

Yüzde Egzama Iyi mi Geçer? Bitkisel Naturel Tedavi Şekilleri

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı egzema için yaygın tedavi şekillerinden biridir.  Mantar, mikrop ve bakteri karşıtı olup antioksidan özellikler gösterir.

Dahası, laurik asit,K ve E vitamini benzer biçimde vitaminlere haiz olmasından dolayı kaşıntıyı azaltıp cildi yatıştırır.  Etkili sonuçlar için aktarlarda yada kozmetikçilerde satılan sıvı değil katı hindistancevizi yağını tercih etmelisiniz.  Katı Hindistancevizi yağıni direkt olarak yüzünüze günde birkaç kez uygulayın.  Egzema emareleri geçinceye dek bunu günde 1-2 kez uygulamaya devam edin.

Ek olarak günlük olarak 2 ila 4 yiyecek kaşığı hindistancevizi yağı da tüketebilir egzema belirtilerinin hafiflemesine ve genel bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bu yağı direkt olarak yiyebilir yada yiyecek ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

Bal

Bal egzema dahil birçok cilt problemini tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri yardımıyla egzamaları giderir ve yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

 1. Günlük olarak yüzünüze bal sürüp beklettikten sonrasında durulayın.
 2. Şeker ve bal ile maske de hazırlayabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze birkaç dakika masaj yaparak uygulayın arkasından durulayın.  Yaralar tamamen geçinceye dek günde birkaç kez bu uygulamayı tekrarlayın.

Not: Uygulamalarda naturel bal kullanın.

Zeytinyağı

Zeytinyağında bulunan irin sökücü tesiri yardımıyla egzema emarelerini geçirir. Dahası, cildi nemlendirir, kızarıklığı azaltır ve yaraları kurutur.

 1. Zeytinyağıyla yüzünüze masaj yapın.
 2. Bu uygulamayı günde bir yada iki kez tekrarlayın.

Salata

Salatada bulunan yüksek su içinde ne olduğu ve kuvvetli irin sökücü özellikleri egzema için muhteşem bir şifa deposudur.

 1. 1 salatayı ince ince doğrayın (rondo seçimi doğrayıcı makineler işinizi kolaylaştırabilir) ve suda minimum 2 saat beklemeye alın. Sonunda suyunu süzgeçten geçirin ve yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın ve arkasından ılık suyla durulayın. Bu yöntemi 2 ay süresince günde birkaç kez tekrarlayın.
 2. Öteki bir yöntem ise ince ince doğranmış salatayı buzdolabında 30 dakika beklemeye alın.  Peşinden dolaptan çıkardığınız soğuk salata dilimlerini yüzünüzde egzema olann bölgede 10 ila 15 dakika beklemeye alın. Birkaç ay süresince günde birkaç sefer bu uygulamayı tekrarlayın.

Aloe Vera

Aloe veranın egzama için etkili bir şifa  olmasını elde eden çeşitli özellikleri vardır. Kaşıntıyı ve yanma hissini yatıştırmaya destek olan irin sökücü özelliklere haizdir. Ek olarak, mikrop karşıtı özellikleriyle cilt enfeksiyonunu önlemeye destek sağlar. Ek olarak aloe vera cildi nemlendirir.

 1.  Aloe vera yaprağından jelini çıkarın. Ek olarak aloe jeline birkaç damla E vitamini yağı da ekleyebilirsiniz.
 2. Jeli direkt yüzünüzeuygulayın.
 3. Kendi başına kurumaya bırakın ve arkasından yüzünüzüılık su ile durulayın.
 4. Birkaç hafta süresince günde 2 kez bu kolay yöntemi tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, egzama ve yaraları geçiren damar büzücü, mantar önleyici  ve antibakteriyel özellikler ihtiva eder.

 1. 1 bardak su içinde 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve bal karıştırın. Bu suyu  günde 3 kez tüketin. Bu yöntemle cilt iltihabı ve yara izi yavaş yavaş azaltacak bağışıklık sistemi güçlenecektir.
 2. Ek olarak elma sirkesi birazcık su karıştırılarak cilde direkt uygulanabilir. Bu kaşıntı ve kuruluk azaltmaya destek olacaktır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.