Yoğurtlu, Haşlanmış, Kıymalı, Yağsız Ve Kepekli Makarna Kaç Kalori?

0

Hazırlanması süratli ve yemesi leziz olan makarna, karbonhidrat özlemi içinde olanların sevilmiş olduğu klasik bir besin türüdür. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, makarnanın kilo yapmayıp, aksine zayıflamaya destek bulunduğunu bildirip, sözlerine şu şekilde devam ediyor: (Makarna, leziz ve ekonomik olmasının yanı sıra, besleyici, doyurucu öğünler için muhteşem bir tercihtir. 1 su bardağı tam buğday unundan yapılmış makarna, ortalama 100 kalori olup, günlük lif ihtiyacının da yüzde 25’ini karşılar. Makarna ek olarak çözünmez lif içinde ne olduğu ile kabızlık oluşumunu önleyip, alınan gıdaların yağ olarak depolanmasını engeller.)

Doyduktan sonrasında yemeyip, aşırıya kaçmadan tükettiğiniz sürece, makarna, rejiminize  kolaylıkla eklenebilir. Porsiyona ve kalorisine dikkat edip içine sebze dahi katabilirsiniz.

  1. Yoğurtlu makarna kalori: 100 gr. (8 yiyecek kaşığı) light yoğurt 50 kaloridir. 100 gr. (8 yiyecek kaşığı) haşlanmış makarna ise 85 kaloridir. Kısaca 100 gram haşlanmış makarna ile 100 gr. light yoğurt yediğinizde 135 kalori alırsınız.
  2. 100 gr. (8 yiyecek kaşığı) kıymalı makarna 210 kaloridir.
  3. 100 gr.(8 yiyecek kaşığı) yağsız makarna 85 kalori
  4. 100 gr. pişmiş kepekli makarna (8 yiyecek kaşığı) 130 kalori
  5. Yarım su bardağı kepekli makarna 100 kalori
  6. 1 tabak mütevazı makarna 120 kalori
  7. 1 tabak tereyağlı domates soslu makarna 230 kalori

Diyetinizde makarna tüketiyorsanız porsiyon büyüklüğünün ölçülü olması önemlidir. Bir su bardağı pişmiş spagetti 221 kalori ihtiva eder. 1800 kalorili rejim yapıyorsanız bu oran günlük alınması ihtiyaç duyulan kalorinin %12sine, 1500 kalorili diyetin için %15, 1200 kalorili diyetin ise için %18’ine karşılık gelir. 1 su bardağından oldukca yerseniz günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını aşıp kilo almaya başlayabilirsiniz.

Zayıflamak için makarnayı sebzelerle birlikte de tüketebilirsiniz. Bir çok sebzenin kalorisi düşüktür, mesela kabak 55 kaloridir. Hem makarnanın bir kısmını sebze ile değişiklik yapmak, kaloriden bir miktar tutum etmenizi de sağlar. Makarnayı seviyorsanız, bol miktarda haşlanmış sebze, azca makarna ile hem kolayca zayıflar, hem de makarna yeme keyfinizden de vazgeçmemiş olmuş olursunuz.

Makarnanın her lokması mideyi tatminkar özellikte olduğundan genel anlamda azca oranda da tüketilse kişiye uzun süre tokluk verir. Leziz bir makarna için zeytinyağı ile sotelenmiş domates, sarımsak ve taze fesleğen kullanarak mükemmel bir makarna hazırlayabilirsiniz.

Kepekli makarna yiyerek zayıflayın!

Yüzde yüz kepekli tahıllar kullanılarak meydana getirilen makarna, zayıflamak için daha mantıklı bir seçenektir. Kepekli makarna beyaz makarnadan daha azca kalorilidir, 1 su bardağı beyaz makarna 221 kalori iken tam tahıllı kepekli makarna ise 174 kaloridir. Daha çok lif ihtiva eder, kepekli makarna bir su bardağı başına 6 gram lif içermektedir, bu da beyaz spagettide bulunan lif oranının iki katıdır. Yüksek lifli rejim uygulamak, beslenme programınızda başka hiçbir değişiklik yapmasanız bile farkedilir bir halde zayıflamanızı sağlar. Kepekli makarna şeklinde lifli gıdalar uzun süre tok meblağ, acıkmayı önler ve kabızlığı giderip, kilo vermeyi kolaylaştırır. Kepekli makarna ek olarak size sıhhatli besinler de sunar, bu makarna türü manganezin iyi bir deposudur, manganez ise kemik sağlığı için de oldukca önemli bir mineraldir.

Seçtiğiniz sos, makarnayı daha sıhhatli, zayıflamaya destek hale getirebilir. En sıhhatli makarna için minimum tuzla hazırlanmış ev yapımı domates sosu kullanmanız ideal olanıdır. Makarnanıza domates sosu eklemeniz, oldukca azca kalori farkına, kalori yükselmesine niçin olur. Kremalı soslar ise oldukca kalorilidir. Yarım su bardağı peynir soslu makarna porsiyonu 240 kalori ihtiva eder.

Not:Bayanların günlük kalori ihtiyacı 1800-2000, adamların ise 2200-2400’dür. Günlük kalori ihtiyacınıza ilaveten makarna yerseniz kilo almaya başlarsınız. Tükettiğiniz makarna günlük kalori ihtiyacınızın içinde yer almalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.