Yoğurt Karbonat Maskesi Kullananların Yorumları

0

Karbonat ile meydana getirilen yüz maskeleri son zamanların en popüler güzellik bakım yöntemidir. Bu makalemizde karbonat maskesi yapanların yorumlarını okuyabilirsiniz.

Karbonat Maskesi Yapanların Yorumları

Ben karbonat maskesini ilk olarak tv izlerken Suna Dumankaya’dan öğrenmiştim. ½ tatlı kaşığı karbonat ve ½ yiyecek kaşığı yoğurdu karıştırıp yüzüme sürüyorum ve 60 dakika kadar bekletiyorum. Süre dolduktan sonrasında maskeyi ovarak cildimden temizliyorum ve yüzümü yıkıyorum. Bu maskeyi haftada 1 kez yapmak kafi oluyor. Fakat sivilceniz ya da açık yaranız var ise maskeyi değdirmemeye dikkat etmelisiniz, yoksa oldukça sızlatıyor. Siyah noktalarım kayboldu fakat cilt lekelerime tesiri olup olmadığını anlamadım açıkçası. Gene de cildim yağlı olmasına karşın tertemiz görünüyor. Ümit ederim sizde de işe yarar.

Ben karbonat maskesini 3-4 günde bir uyguluyorum. Bilhassa siyah noktalarım bayağı bir azaldı. Karbonat maskesinden zarar görüyorsanız ya karbonatı fazla koymuşsunuzdur ya da cildiniz oldukça hassastır. Bir çay kaşığını tepeleme doldurmayacak kadar karbonat, ½ yiyecek kaşığı yoğurt ve bir iki damla da limon suyunu karışmasını sağlayarak yapıyorum. Sivilcelerimin kurumasına da yardım ediyor.

15 gün ilkin filan karbonat maskesini denemeye karar verdim. Maskeyi ilk sürdüğümde cildim inanılmaz şekilde yandı. Birazcık bekleyince yanma hissi geçti ve toplamda 15 dakika bekledikten sonrasında yüzümü yıkadım. Fakat yüzümde sivilceler oluşmaya başladı. Her neyse ki hafta sonuydu da iki gün içinde geri kurudular. Cildim şimdi daha iyi durumda, Hafta sonu tekrardan yapmayı deneyeceğim.

Kızlar bence organik diye bulduğunuz tüm malzemeleri yüzünüze sürmeyin. Karbonat maskesini deneyip yüzünde yanık izi oluşan bir dostum var. Yaşamının sonuna kadar o izle yaşayacak. Bu mevzularda data sahibi olan biri olarak konuşuyorum; karbonatla maske falan yapmayın! Cildimizin pH seviyesi 5.5, kısaca asidik bir yapıya haiz. Karbonatsa bazik yapıda. Bu maskeyi yaparak cildinizin pH dengesiyle oynuyorsunuz.

Uzun süredir bir türlü fırsat bulup yapamasam da normalde tertipli uyguladığım bir maske. Ben karbonat ve yoğurda ilave olarak 2 tatlı kaşığı da mısır unu ekliyorum. Bu şekilde yapınca siyah noktalarımda daha etkili oluyor. Ek olarak uzun soluklu kullanırsanız yüzünüzde bir beyazlık ve aydınlık oluştuğunu görmüş olacaksınız.

Karbonat maskesini benim yaptığım benzer biçimde yapmış olursanız mesele yaşamazsınız, işte tarifim; birazcık detaylı yazacağım. Ilk olarak bir kaseye yarım yiyecek kaşığı kadar yoğurt koyun ve çırpın. Üstüne bir kaşığın ucuyla (¼ çay kaşığı kadar) karbonat serpin. Bu karışımı 1-2 dakika süreyle çırpın. Bu işlem esnasında yoğurdun kabardığını da maskenin tüm yüzünüze sürmeye yeteceğini görmüş olacaksınız. Söylediğim şekilde hazırlarsanız karbonat maskesinin oldukça yararını görürsünüz. Fakat karbonat miktarını arttırırsanız yüzünüz yanabilir dostlar. O yüzden miktara dikkat edin.

Hepimizin bilmiş olduğu benzer biçimde ağdanın oldukça sıcakken ciltle temas etmesi, ağdadan sonrasında direkt güneşe çıkmak ya da bölgeye kozmetik ürünler sürmek ciltte lekelenmelere sebep oluyor. Ben bu lekeler için dudak üstü ve koltuk altıma karbonat maskesi hayata geçirmeye başladım. Koltuk altıma daha bir tek bir kez denedim fakat pek değişim görmedim. Fakat dudak üstümde bayağı işe yaradı. O yüzden koltuk altımı boşverip dudak üstüme hayata geçirmeye devam edeceğim. O düzelsin de bana yeter

Dostlar karbonat maskesi kesinlikle her insana ve her cilde uygun bir maske değil, aman diyeyim… Ben bir kez denedim de cildim cayır cayır yandı, temizledikten sonrasında büyük kırmızı lekeler olmaya başladı. Denemeden ilkin yüzünüzün minik bir kısmına sürüp bekleyin bence. Yıkadıktan sonrasında bir sorun görmezseniz tüm yüzünüze yaparsınız. Yorumlara bakınca oldukça yararlı kabul eden da var, yüzü yananlar da var. Duyarlı ciltler için karbonatı çay kaşığının ucu kadar koymak yararlı olacaktır. Fazlası cildi yakar.

Ben de Suna Dumankaya’dan öğrendim karbonat maskesini. Cilt bakımı dergisinde görmüştüm ilk kez. Belirgin tesirini görmek için 5-6 kez yapmam gerekti. Şu an çillerimin rengi açıldı ve bayağı azaldılar.

Annemin cilt tonu birazcık koyu olduğundan karbonat maskesi yapmayı denedik. Oldukça güzel bir açılma gördük. Maskeyi ilk sürdüğümüzde yanma hissetti fakat yıkadıktan sonrasında yanma filan kalmadı.

Karbonat diş beyazlatmak için de kullanılıyor. Kısaca renk açıcı tesiri hakkaten de var. Maskeyi ben de denedim, asla yanmadı yüzüm. Yıkadıktan sonrasında da renginin oldukça açıldığını gördüm. Bir tek sivilcelerim geçmedi, o yüzden onlara bir faydası olup olmadığına karar veremiyorum.

Ben karbonat maskesi hazırlarken içine birkaç damla da limon suyu koyuyorum dostlar. 2 aydır aralıklarla uyguluyorum. Siyah noktalarım temizlendi, çillerim hafiflemeye başladı. Beni her gördüğünde çillerimin çoğaldığını söyleyen ablam bile cildimin ışıl ışıl göründüğünü ve güzelleştiğini söylemiş oldu. Herhangi bir alerjik tepki yapmadı bende. Denemenizi tavsiye ederim…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.