Yoğurt Kaç Kalori Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

0

Diyetisyen Tuğba Yaprak yoğurdun zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları vermektedir: Eskiden beri yoğurdun her yaştan insanoğlunun sağlığı için fazlaca yararlı olduğu bilinmektedir. Yoğurdun yararları içinde zayıflamaya destek olması da vardır. Rejimde tüketildiğinde yoğurt vücuttaki yağ yakımını arttırmasının yanı sıra vücuda enerji verip kuvvetsiz kalmasını önlemektedir. Kilo vermek isteyen kişilerin vücutlarındaki yağ yakım hızını yükseltmek için bir kase yoğurdu günde kesinlikle 1-2 kez tüketmesinde yarar vardır.

 Yoğurdun Kalorisi Ne Kadardır?

Yoğurdun kalorisi kaymaklı olup olmamasına göre farklılık gösterir. Kaymaklı yoğurt kaymaksızdan daha fazlaca kalori ihtiva eder. Diyetisyen Gözde Ağca 1 kaseyani 1 su bardağı kaymaksız yoğurt (200 gram) 138 kalori, 1 kase kaymaklı yoğurdun (200 gram) ise 153 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Ev Yoğurdu Kalorisi:

1 kase kısaca 1 su bardağı ev yoğurdu 122 kaloridir. Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel 100 gram ev yoğurdunun 61 kalori bulunduğunu bildirmektedir. Bu durumda 1 kase ev yoğurdu 122 kalori olmaktadır.

Diyetisyen Gözde Ağca’nın verdiği öteki bilgiler şöyledir;

 1. 1 kase meyveli yoğurt (200 gram) 208 kalori yapmaktadır.
 2. 1 kase süzme yoğurt (200 gram) 167 içermektedir.

Tam Yağı Yoğurt Kalorisi

 1. 100 gr. tam yağlı yoğurt 66 kaloridir

Yarım Yağlı Yoğurt Kalorisi

 1. 100 gram yarım yağlı yoğurt 46 kalori.
 2. 1 kâse yarım yağlı yoğurt kalori kıymeti 69 kaloridir.

Light Yoğurt Kaç Kaloridir

1 kâse light yoğurdun kalorisi 82,5 kaloridir.

Yoğurt Kilo Vermeye Destek Olur mu?

 1. Diyetisyen Tuğba Yaprak bu hususta şu detayları veriyor: Uzmanların yapmış olduğu araştırmalar göstermiştir ki zayıflama döneminde tüketilen yoğurdun zayıflamaya katkısı büyüktür. Zira yoğurtta bulunan protein, vitamin ve mineraller kilo verirken kilonun yağdan gitmesini sağlar kısaca kişinin sıhhatli şekilde zayıflamasına destek olur. Bilhassa de tüketilecek yoğurdun ev yoğurdu olması ek olarak etkili olmaktadır.
 2. Basen ve göbek bölgesinde yağlanma problemi olan kişiler, buradaki yağların yakılması için yoğurdu çoğunlukla tüketmeye itina göstermelidir. Zira yoğurdun yağ yakmaya tesiri çoktur.
 3. Zayıflama döneminde yoğurt tüketimi yaygın olarak tercih edilmektedir. Zira yoğurt yoğun yağ yakma tesirinin yanında kişinin vücuda fazla kalori alımını da engellediği kısaca uzun süre tok tuttuğu bilinmektedir.
 4. Yoğurdun içindeki enerji miktarı yüksek olduğundan zayıflama sürecinde vücudun güçsüzleşmesini önlemektedir.
 5. Yoğurt ek olarak kilonun kastan verilmesini engellediği için vücuttaki kay kaybını da minimum seviyeye indirdiği bilinmektedir.
 6. Günün hangi öğünü olursa olsun tüketilebilen yoğurt vücutta hem yağ yakım sürecini hızlandırmakta hem de metabolizmanın daha kuvvetli hale gelmesini sağlamaktadır.
 7. Yoğurt kemik gelişimine de yardımcıdır.
 8. Zayıflama döneminde yoğurt tüketirken yağ yakıcı tesirini yükseltmek için içine zerdeçal ve karabiber yada keten tohumu şeklinde baharat ve bitkileri ekleyebilirsiniz. beraber tüketildiğinde vücuttaki yağ yakımı maksimum seviyeye çıkacaktır.

Zayıflamak İsterken Günde Kaç Kase Yoğurt Yemelidir?

Diyetisyen Tuğba Yaprak bu hususta şu detayları veriyor: “ Bir erişkin günde 1-2 kase yoğurt tüketmelidir. Bu düzgüsel miktardır ve vücutta kilo verişine tesiri büyüktür.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.