Yeşil Kahve Rejimi, Yeşil Kahve Çekirdeği İle Zayıflama

0

Yeşil kahve düzgüsel kahvenin ham, doğrusu hemen hemen kavrulmamış halidir. Yeşil kahve, bildiğimiz kahve benzer biçimde kavrulma işleminden geçmediği için yeşil rengini muhafaza eder, bu yüzden yeşil kahve olarak adlandırılır. Yeşil kahvenin sıhhat için pek oldukça faydası vardır, bunlardan biri de zayıflamaya destek olmasıdır. Yeşil kahve ile zayıflayanlar bu kahvenin kilo verdirmekte hakikaten oldukça etkili bulunduğunu bildiriyor. Yeşil kahveyi aktarlardan satın alabilirsiniz. Peki diyetisyenler bu mevzuda ne diyor, yeşil kahve hakikaten zayıflatır mı, iyi mi yapılır, içilir, kullanılır? İşte Uzman Diyetisyenlerin bu mevzu hakkında verdikleri bilgiler;

Yeşil kahve zayıflatır mı, ne kadar sürede zayıflatır, nereden satın alınır, iyi mi pişirilir? sorusuna Diyetisyen Serap Akyol’un cevabı: (Yeşil kahve çekirdeği; kavrulmadan mutfağımıza geldiği için muhteviyatında bulunan melanoidler ve öteki yararlı elementler kaybolmadan fincanımızın içine dolar. İşlem görmediği için antioksidanlar bakımından varlıklı olan yeşil kahve, normal olarak ki metabolizmanın emek harcama hızını artırır, kalori harcama, yağ yakma sistemleri de daha süratli çalışır. Bununla beraber gün içinde kimi zaman fazladan aldığımız kalorilerin de depolanmadan derhal yakılması için de yeşil kahveden yardım alabiliriz.Her ferdin tüm vücut özellikleri kendisine hususi ve biricik olduğundan zayıflama mevzusu da kişiye göre değişiklik gösterir. Evet, yeşil kahve metabolizmayı hızlandırır. Sadece bu hız herkeste değişik bir boyuttadır. Bu bakımdan vakit, süre vermek yanlış olacaktır. Yeşil kahve çoğu zaman aktarlarda, büyük marketlerde, bitkisel ürün ve besin takviyesi satan yerlerde ve web sitelerinde mevcut. Güvendiğimiz her hangi bir yerden, mecradan yeşil kahve satın alabiliriz.Cezveye 1 fincan su ve 1 tatlı kaşığı yeşil kahve koyuyoruz, piştikten sonrasında fincana döküp afiyetle içiyoruz. Günde iki fincandan fazla yeşil kahve tüketilmemeli.)

Yeşil kahve zayıflatır mı ve iyi mi pişirilir? Sorusunu Diyetisyen Gülhan Koca şu şekilde cevaplıyor; Evet yeşil kahve zayıflamaya ve yağ yakımına yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır.Toksinleri vücuttan uzaklaştırır.Yeşil kahvenin hazırlanışı ise oldukça ergonomik ve kolaydır. Ortalama olarak 1 yiyecek kaşığı kahve cezveye konulduktan sonrasında üstüne 1 su bardağı sıcak su üstüne eklenmiş olur ve 4 dakika demlenmeye bırakılır. Sıcak olarak servis yapılır. Tavsiye edilen tüketim miktarı günde 2 fincandır.

Yeşil kahve kilo verdirir mi, kilo almayı engeller mi? Sorusuna Neslihan Hacıbeyli şu cevabı veriyor; (Kavrulma işlemi ile kahvenin antioksidan madde miktarı azalır. Yapısındaki polisakkaritler bozulur. Yeşil kahve kavrulmadığı için içindeki polisakkaritler ile prebiyotik (bağırsak sağlığını koruyucu) tesir izah edebilir. Ek olarak antioksidan kapasitesi düzgüsel kahveye gore yüksektir. Yağ metabolizmasını etkisinde bırakır ve organ çevresinde yağ doku birikimini engeller. Bu hususi durumunun uzun dönemde kilo alımını azalttığı gösterilmiştir.)

Yeşil kahve zayıflatır mı, bu mevzuda bilimsel araştırma var mı ve yeşil kahve iyi mi pişirilir? Sorusunu Diyetisyen Hilal Batmaz şu şekilde cevaplıyor; “American Journal Of Clinical Nutrition” adlı tıp dergisinde piyasaya çıkan bir makalede Yeşil Kahve Çekirdeği’nde bolca oranda klorojenik asit olduğu ve bu sayede şeker emilimini düşürdüğü ve zayıflama sağlamış olduğu bilgisi yer almıştır. Fazla şişman bireylerde meydana getirilen bir emek harcama sonucunda, yeşil kahve ekstratlarının kilo kaybında tesirinin olduğu ve aşırı kiloluluğun önlenmesinde kullanılabilecek ucuz bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Bazal metabolizmayı hızlandırır. Yeşil kahve kalori yakımını hızlandırır ve zayıflama sağlar. Yeşil Kahve, klasik Türk Kahvesi benzer biçimde pişirilebilir. 2 çay kaşığı yeşil kahveye bir fincan soğuk su ilave edilir, kısık ateşte pişirilir ve fazla kaynatmadan alevden alınır.

Dr. Mehmet Öz yeşil kahve için ABD’daki tv programlarında bu kahve çekirdeklerinin kilo kaybında ve yağ yakımında oldukça etkili bulunduğunu belirtti. Metabolizmayı hızlandırıp vücudun kalori harcama oranını arttıran yeşil kahve çekirdeğinin kilo vermek isteyen kişilere rejim ve sporun yanında oldukça yararlı olacağını belirtti. “Diabetes, Metabolic Syndrome and Obesity adlı dergide meydana getirilen en yeni araştırma ise, 12 hafta süresince Green Coffee Bean doğrusu Yeşil kahve çekirdeği kullanan 16 erişkin üzerineydi. Çalışmanın devamı süresince deneklerin her biri belli oranlarda kilo kaybı yaşadı.  Dr. Mehmet Öz’ün yeşil kahvenin kilo verdirici etkisinden bahsederken “Öteki kahveler benzer biçimde kavrulmayan yeşil kahve çekirdeği zayıflamaya destek olarak klorojenik asit ihtiva eder.” demiştir.

Yeşil kahve yağ yakar mı? Sorusunu Uzman Diyetisyen Şebnem Kandiralı şu şekilde cevaplıyor: (Yeşil kahvenin zayıflatma özelliği bir tür antioksidan olan klorojenik asidi içermesinden gelmektedir. Klorojenik asit ince bağırsakta glikoz emilimini ve karaciğerden dolaşıma glikoz salınımını inhibe eder. Bu tesir kanda glikoz seviyesini azaltır ve vücut enerji için karbonhidratlar yerine yağ hücrelerini kullanır. Netice olarak vücutta yağ kaybını sağlar .)

Diyetisyen Nadir Saraç yeşil kahvenin zayıflama üstüne tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Sıhhatli zayıflamada tesiri ehemmiyet kazanıyor. Ciddi bir antioksidan deposu ve sıhhatli zayıflamada, metabolizmanın canlanması ve yağ yakımında minimum yeşil çay kadar popüler olacak benzer biçimde

Yeşil Kahve Rejimi Iyi mi Yapılır?

Kilo verdiren bu yeşil kahve günde iki fincan tüketildiğinde vücudunuzdaki yağları parçalayarak dışarı atmasını sağlamaktadır.

Yeşil Kahve Zararı olan mıdır?

Diyetisyen Serap Akyol’un cevabı: (Doğru yerden aldığımız, kaliteli, orijinal yeşil kahve tamamen naturel bir üründür. Şimdiye kadar günde 2 fincanla sınırı olan yeşil kahve tüketiminin her hangi bir kişide negatif bir duruma, bir yan etkiye yol açmış olduğu gözlenmemiştir.)

Diyetisyen Dr. Hatice Baygut bu suali şu şekilde cevaplıyor; Yeşil kahvenin faydalarının yanı sıra fazla tüketilmesi halinde; uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, bulantı, kusma, kalp ritminde artış, baş ağrısı ve kaygı benzer biçimde zararı olan durumlar oluşabilir.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada ise yeşil kahvenin fazla tüketilmesi durumunda baş ağrısı benzer biçimde yan etkilerinin ortaya çıkabileceğini konu alıyor ve sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Yeşil kahvenin fazla tüketilmesi durumunda aşırı idrar atımı, sinirlilik, uykusuzluk, gerginlik, ajitasyonlar, yüksek gerilim, kalpte ritim bozuklukları, kusma, gastrit ve reflü hastalarında mide asidinin artışına bağlı olarak yanma, kulaklarda çınlama benzer biçimde negatif etkisinde bırakır görülebilir. Aslına bakarsan kafeine bağlı tesirleri bertaraf etmek suretiyle formüllerde kafeini uzaklaştırılmış yeşil kahve özütü kullanılıyor. Kafeine bağlı olarak yüksek gerilim hastaları, şeker hastaları, ülser ve reflü hastaları, glokomlular, kemik erimesi, kırılgan bağırsak sendromu hastaları, uykusuzluk çekenler ve anksiyete hastaları tarafınca kullanılması bilhassa riskli.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.