Yeşil Erik Kuru Erik, Kırmızı Erik Ve Siyah Erik, 1 Erik Kaç Kalori?

0

Diyetisyen Nurbanu Akkaya erik meyvesinin kaç kalori olduğu hakkında şu detayları veriyor; Diyetisyen Akkaya’nın verdiği erik rejimi ile 3 günde 3 kilo verebilirsiniz;

Yeşil erik çeşitli sıhhat yararları ile birçok kronik hastalık riskini azaltmaya destek sunar. Lif ve antioksidanlara ek olarak birçok vitamin ve mineral ihtiva eder. Düşük kalorili bir meyvedir. 1 tane yeşil erik yalnız 9 kalori içerirken, 1 tane siyah erik(mürdüm eriği) 14 kalori, 1 tane kuru erik ise 26 kalori ihtiva eder. Yeşil eriğin 1 porsiyonu ortalama 10-12 tane olup ortalama 108 kaloridir.

Diyetisyen Nurbanu Akkaya’dan 3 Günde 3 Kilo Verdiren Yeşil Erik Rejim Sıralaması

Kahvaltı –100 gram erik ve 100 gram süzme peynir, bir fincan şekersiz yeşil çay

Ara öğün – herhangi bir meyve 200 g (çilek, kivi, portakal, elma, armut)

Öğle yemeği – sebze salatası (150 g), 100g erik

Ara öğün – 100g erik

Akşam yemeği – tavuk göğsü yada yağsız dana eti (100 gr), erik içeren meyve salatası

Eriğin Zayıflamaya Yararları

 1. Erik rejim yapıyorsanız listeleriniz için vazgeçilmezdir şundan dolayı kalorisi düşüktür. 3 tane erik yalnız 30 kaloridir ve günlük tavsiye edilen(1700-1800kcal) alımının yalnız 1,5 oranında ihtiva eder. Erikle alacağınız kaloriyi kolayca yakabilirsiniz; dört dakikalık yüzme egzersizi 30 kalori yakmak için kafi olacaktır.
 2. Erik iyi lif deposudur. İki tane erik 2 gram lif ihtiva eder. Araştırmalara bakılırsa günlük alınması ihtiyaç duyulan lif oranı 20-30 gram iken ortalama yalnız 15 gram lif  tüketiliyor. Gıdalarda bulunan lif açlığı denetim etmeye destek sunar, sindirimi yavaşlatır. Lif ek olarak kabızlığı önlemek için de önemlidir. Lif ek olarak kolesterolü düşürücü tesiri vardır ve kalp hastalığı riskini azaltabilir. Lif açısından varlıklı besinlerin kalorileri çoğu zaman düşüktür. Dolayısıyla lif içeren gıdalar kilo kaybını destek besinlerdir.
 3. Eriğin düşük glisemik dizin(24) derecelendirmesine haiz olduğundan kan şekeri seviyelerinde köktencilik değişikliklere niçin olmadığı için diyabetliler için de uygundur.“Beslenme Dergisi” nin Haziran 2011 senesinde yapmış olduğu araştırma da düşük glisemik indeksli besinler düşük kalorili rejim için kilo yitirilmesine pozitif yönde tesiri olduğu bulunmuş oldu.
 4. Yüksek glisemik indeksli gıdalar kan şekerinde süratli bir artışa niçin olurken, düşük glisemik indeksli gıdalar yalnız kan şekerinde hafifçe bir artış niçin olur. Harvard Halk Sağlığı Okuluna bakılırsa fazlaca fazla yüksek glisemik indeksli gıdalar yemenin kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabildiğini bulmuştur.

Eriğin Sağlığa Yararları

 1. Bağışıklığı kuvvetlendirir.
 2. Anti-kanser özellikler ihtiva eder. Kanseri önlemeye destek sunar.
 3. Bağırsak hareketlerini artırır. Kabızlığı giderir.
 4. İyi bir antioksidan deposudur.
 5. Vücutta kan dolaşımını arttırır. Bir tek ihtiva ettiği yüksek oksalik asit seviyesinden dolayı idrar yolu enfeksiyonundan muzdarip olanlar, bu meyveyi yemekten kaçınmalıdır.
 6. Lif açısından iyi bir kaynaktır.
 7. İnme ve kalp krizi riskini önler
 8. Kolon kanseri başlangıcını önleyebilir.
 9. Soğuk algınlığı ve gribi önlemeye destek olabilir.
 10. Yüksek kan basıncını azaltır.
 11. Kas kramplarına rahatlama sağlar.
 12. Kilo vermek isteyenlere destek sunar.
 13. Vücuttaki kolesterol seviyelerini düzenler.
 14. Kalp hastalığı riskini azaltır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.