Yeşil Çay Ne Vakit İçilmeli, Yağ Yakar mı, Yeşil Çay Iyi mi Zayıflatır?

0

Yeşil çay, siyah çayın işlenmemiş ham yapraklarından elde edilmiş antioksidan deposu organik bir çaydır. Yeşil çayın sağlığa yararları saymakla bitmez; Kanseri önler, bağışıklığı kuvvetlendirir, kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler.Yeşil çayın en mühim yararlarından biri de zayıflamaya destek olmasıdır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu da yeşil çayın zayıflama tesirini onaylıyor. Yeşil çayla zayıflayanların yorumları devamlı pozitif yönde yönde olmuş, yeşil çayın kilo vermeyi desteklediklerini bildirmişlerdir. Uzman diyetisyen 1 su bardağı yeşil çayın yalnızca 2 kalori bulunduğunu bildiriyor. Peki Diyetisyenler yeşil çayın zayıflattığı bilgisini onaylıyor mu, bu mevzuda bilimsel araştırmalar var mı? İşte yeşil çay zayıflatır mı, yeşil çay ne süre içilmeli? Sorumuza meşhur diyetisyenlerin verdikleri cevaplar ve yeşil çay içinde ne olduğu ile hazırlayabileceğiniz yağ yakan, kilo verdiren ve metabolizmayı hızlandıran nebat çayı tarifleri;

Diyetisyen Deniz Berksoy yeşil çayın zayıflama üstüne tesiri hakkında şu bilgiyi veriyor; Yeşil çay tüketmek metabolizmanızı hızlandırır. Ek olarak araştırmalarda yeşil çay tüketmenin kilo alımını yavaşlattığı da ortaya çıkmıştır. Tertipli olarak günlük 1-2 fincan yeşil çay içimi bel çevrenizde aylık 2-3 santimetre incelme sağlar.

Yeşil Çay Ne Vakit İçilmeli?

Diyetisyen ve Beslenme Uzmanı Ayşe Erarslan’ın cevabı: ( Sabah kalktığınızda kahvaltıdan otuz dakika ilkin vücudunuzdan uyku esnasında oluşan toksinleri uzaklaştırmak için yeşil çayla güne başlayıp içeriğindeki kafein yardımıyla dinç bir halde güne merhaba kabul edebilirsiniz.)

Diyetisyen Elif Yıldız yeşil çayın zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Meydana getirilen bilimsel çalışmalarda yeşil çayda bulunan polifenolik bileşenlerin yağların yakılmasını arttırdığını göstermiştir. Ek olarak yeşil çay termojenik tesiri ile metabolizma hızını da desteklemektedir.Doğrusu özetlemek gerekirse, yeşil çayın tertipli tüketimi ile vücudun yağ yakımını sağlayabildiğini, metabolizmayı hızlandırdığını, kilo verdikten sonrasında adipoz dokunun gelişimini engelleyebildiğini, obeziteden koruduğunu söyleyebiliriz. Günde 2-3 kupa yeşil çay içilebilir. Yeşil çayı ise şöyleki hazırlamalıdır; 2-2.5 gram (şu demek oluyor ki bir tutam) yeşil çay su bardağı kaynamış suya atıp, bardağın üstünü örtüp 3-5 dakika demleyin. Doğal şunu unutmamak gerekir: Zayıflama ve yağ yakımı bir tek yeşil çay ile sağlanamaz. Kafi ve dengeli beslenme ile birlikte içildiğinde zayıflama hızını destek sunar. Yeşil çayın içindeki kafeinle birlikte yağ yakıcı tesirinin de bulunduğunu belirten Diyetisyen Elif Yıldız, zayıflatma yönünde oldukça etkili bulunduğunu bildirdi.

Diyetisyen Neslihan Aktepe yeşil çay zayıflatır mı? Sorusunu şöyleki cevaplıyor; Yeşil çay içindeki kateşinler yardımıyla anti oksidan zenginidir, yağ oksidasyonunu ve metabolizmayı hızlandırarak kilo verdirir. Tertipli ve dengeli beslenmenin yanında egzersiz yapmak ve her gün tertipli içilen 3 fincan limonlu taze naneli yeşil çay tüketerek kilo verebilirsiniz. Hatta metabolizmayı daha da hızlandırabilmek için mide sorununuz yok ise, yeşil çayın içine 2-3 tane tane karabiber ekleyebilirsiniz

Diyetisyen Dilara Koçak yeşil çayın zayıflamaya tesirleri hakkında şu detayları veriyor;Yeşil çay bel çevresindeki yağlanmaya karşı etkili bir bitkidir. Araştırmacılar, yeşil çayın muhteviyatında bulunan kateşinlerin vücutta kalori yakımını artırıp bel çevresindeki yağları azalttığını belirtiyor. Bazı araştırmacılara nazaran günlük 4-5 fincan içilen şekersiz yeşil çayın metabolik hızı artırmaya yönelik tesiri var. Yüksek gerilim yada hipertiroid probleminiz yok ise derhal denemeye başlayabilirsiniz. Yeşil çayın karın yağlarını yakmada da yararlı olduğu bildiriliyor.

Diyetisyen İrem Yıldıran yeşil çayın yağ yakma özelliği ile ilgili şu detayları veriyor: “Araştırmalarda yeşil çayda bulunan bileşenlerin vücuttaki yağ yakım hızını arttırdığı ve obeziteyle savaşmada rol oynayabileceği bildiriliyor. Gene çeşitli çalışmalarda yeşil çay deri altı karın yağlarında ve trigliseridlerinde büyük düşüş görülüyor. ABD’da meydana getirilen emekler, yeşil çayın yağ oksidasyonunu artırdığını ve insülin hassasiyetini dengelediğini de gösteriyor. Yağ oksidasyonunun artmasıyla, egzersiz yapıyormuş şeklinde, depo yağlar enerjiye çevrilerek yakılıyor ve bilhassa karın bölgesi yağları azalıyor..Sindirim sorunları yaşayanlar için de yeşil çayın ayrı bir önemi var. Bazı çalışmalara nazaran yeşil çay tüketimi, sindirimi rahatlatıyor. Günlük tüketim miktarı günde 2-3 kupa yeşil çaydır.

Diyetisyen Sinem Akgün yeşil çayın zayıflamaya etkilerinden şöyleki bahsediyor; Kilo vermek isteyen kişilerde yeşil çay tüketimi, iştah denetimi sağlar, hem de metabolizma hızlandırıcısı faaliyeti göstererek, aşırı kiloluluk hastalığına engel olur.  Tertipli tüketilen çayın, hazımı kolaylaştırdığı, özefagus ve mide kanseri koruyucusu olduğu görülmüştür.

Diyetisyen Merve Ayyıldızlı yeşil çayın zayıflamaya tesirleri hakkında bilimsel çalışmaların bulunduğunu bildiriyor ve sözlerine şöyleki devam ediyor;Fazla kilo ve aşırı kiloluluk her geçen gün daha çok insanı ve toplumu tehdit eden bir sıhhat problemi haline gelmektedir. Pek fazlaca ülkede olduğu şeklinde vatanımızda de organik ve bitkisel ürünlere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Çay bilhassa de yeşil çay, kilo vermek amacıyla fazlaca fazla tercih edilmektedir.  Yeşil çayın anti-obezite tesirini araştıran bir fare çalışmasında, rejimlerine 4 ay süresince, % 1- 4 arası yeşil çay eklenen dişi farelerin gıda alımında, vücut ağırlığı kazanımında ve yağ dokusu toplanmasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.

Yeşil çay içinde ne olduğu ile hazırlayabileceğiniz zayıflatan, yağ yaktıran ve metabolizmayı hızlandıran çaylar şunlardır;

Diyetisyen Elif Güveloğlu’ndan Yeşil Çay İçeriği İle Zayıflatan Çay Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 2. 1 tatlı kaşığı mate yaprağı
 3. 1 tatlı kaşığı kiraz sapı
 4. 1 çay kaşığı biberiye
 5. 2 çubuk tarçın
 6. 1 litre su (4 su bardağı su)

HAZIRLANIŞI: Tüm malzemeyi porselen demlikte 10 dakika Türk çayı demler şeklinde demleyip günde 2 kez aç ya da tok olarak için. Aç içildiğinde tokluk hissi verip acıkmayı ertelerken, tok içildiğinde yediklerinizi daha acele yakmanızı ve sofradan yarı aç kalkmış olsanız bile tok hissetmenizi sağlar.

Diyetisyen Aslıhan Ufak’den Yeşil Çay İçeriği İle Metabolizma Hızlandırma Çayı Tarifi

 1. 1 tatlı kaşığı yeşil çay
 2. 1 tatlı kaşığı dağ kekiği
 3. 1 tatlı kaşığı biberiye
 4. 1 tatlı kaşığı mate çayı
 5. 1 tatlı kaşığı funda yaprağı

Yapılışı: Yarım litre sıcak suda tüm malzemeleri demliyoruz üstüne yarım litre soğuk su ilave ederek ve elma ve limon dilimleriyle karıştırıp afiyetle içebilirsiniz.

Diyetisyen Selahattin Dönmez’den Yeşil Çay İle Yağ Yakan Rejim Çayı Tarifi

Malzemeler:

 1. 1 su bardağı demlenmiş yeşil çay
 2. Birkaç dal taze nane
 3. 1 rulo kabuk tarçın
 4. 2 tane limon
 5. 750 ml su ( 3 su bardağı su)

Hazırlanışı:

1 su bardağı demlenmiş yeşil çayı geniş bir sürahiye dökün. Ondan sonra üstüne azca nane yaprağı,1 det rulo kabuk tarçınve 2 tane limonun suyunu ilave edin. Son olarak 750 ml su ilave edin ve karıştırın.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.