Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?

0

Ülkemiz genelinde en sevilen ve tüketilen kuruyemişlerden biri tuzlu fıstıktır. Tuzlu fıstık ve kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı pek çok kişinin favori kuruyemişleri arasındadır. Yer fıstığının belli işlemlerden geçmesi sonucunda tuzlu fıstık elde edilir. Yer fıstığı; un, tuz, limon tuzu ve su ile kavurulduğunda ortaya tuzlu fıstık çıkar. Tuzlu fıstık günümüzde çok rovaşta olsa da aslında eskilerden beridir tüketilmektedir. Yer fıstığı lezzetli tadının yanı sıra oldukça besleyici bir kuruyemiştir. Yer fıstığı ve tuzlu, kavrulmuş yer fıstığı sağlık açısından oldukça faydalı biri kuruyemiştir.

Tuzlu Fıstık Kaç Kaloridir?

1 adet yani 2 gram tuzlu fıstık 11 kalori içerir.

Bir avuç içi kadar tuzlu fıstık 227 kaloridir.

Bir tabak (100 gram) tuzlu fıstık 567 kalori içermektedir.

Tuzlu Fıstık Kilo Aldırır Mı?

Tuzlu fıstığın 100 gramı yaklaşık 567 kalori içerir. Bu da demek oluyor ki, tuzlu fıstık yüksek kalorili gıdalar arasında yer alıyor. Diyette olanların yahut formunu korumak isteyen kişilerin, tuzlu fıstık tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Bir avuç tuzlu fıstık 227 kaloridir. Bunun için tuzlu fıstık tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir. Her gün bir avuç dolusu tuzlu fıstık tüketimi kilo almaya yol açar. Ancak arada bir ve aşırıya kaçılmadan tüketilen tuzlu fıstık kiloya neden olmaz. Bunun dışında tuzlu fıstıkta bol oranda tuz bulunur. İçerdiği tuz oranı nedeniyle vücutta şişliğe, ödeme ve kilo almaya yol açabilir.

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Asena Ebru Saç 100 gram kavrulmuş, tuzlu yer fıstığının 585 kalori içerdiğini bildiriyor.

Bir avuç içi kadar (45 gram) kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı 264 kaloridir.

Yer Fıstığı Kilo Yapar Mı?

Yer fıstığı, lezzetli tadıyla birçok kişinin çok sevdiği bir kuruyemiştir. Yer fıstığı tüketenlerin ortak sorusu acaba kilo yapar mı sorusudur. Yer fıstığı da tuzlu fıstık gibi fazla kalori ve yağ içermektedir. Bu nedenle, aşırı yer fıstığı tüketimi kişinin kilo almasına ve sağlıklı formunun bozulmasına neden olur. Yapılan bazı araştırmalara göre, gün içerisinde aşırıya kaçılmadan tüketilen bir avuç yer fıstığı kişide kiloya neden olmaz. Çünkü yer fıstığı, kişinin gün içerisinde enerji harcamasına ve kalori yakmasına yardımcı olur. Diyette olanlar ve formunu korumak isteyenler gün içerisinde 20 adet yer fıstığı tüketebilirler. Gün içinde 20 adet yer fıstığı tüketimi, kişide hiçbir şekilde kiloya neden olmaz. Ancak yer fıstığı tüketirken aşırıya kaçılırsa, kişinin kilo alması da kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca yer fıstığının içerisinde ihtiva ettiği triptofan maddesi, kişinin serotonin hormonu salgılamasına yardımcı olur. Serotonin yani mutluluk hormonu salgılayan yer fıstığı, tuzsuz ve kavrulmamış olması şartıyla günde bir avuç tüketilebilir. Günde bir avuç tüketilen tuzsuz, kavrulmamış yer fıstığı kişiye mutluluk verirken aynı zamanda kişinin kilo almasına yol açmaz.

Yer Fıstığı Besin Değeri Nedir?

100 gram yer fıstığının besin değeri;

Kalori (kcal) 567

Toplam yağ 49 g            

Doymuş Yağ 7 g

Sodyum 18 mg

Kolesterol 0 mg

Karbonhidrat 16 g         

Potasyum 705 mg

Şeker 4 g                          

Diyet Lifi 9 g

Protein 26 g      

Magnezyum 168 mg

C Vitamini 0 mg

Demir 4,6 mg

Kalsiyum 92 mg

B6 Vitamini 0,3 mg

D Vitamini 0 IU

Kobalamin 0 µg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.