Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kalori Kilo Yapar Mı?

0

Ülkemiz genelinde en sevilen ve tüketilen kuruyemişlerden biri tuzlu fıstıktır. Tuzlu fıstık ve kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı pek oldukca kişinin favori kuruyemişleri arasındadır. Yer fıstığının belli işlemlerden geçmesi sonucunda tuzlu fıstık elde edilir. Yer fıstığı; un, tuz, limon tuzu ve su ile kavurulduğunda ortaya tuzlu fıstık çıkar. Tuzlu fıstık günümüzde oldukca rovaşta olsa da aslına bakarsak eskilerden beridir tüketilmektedir. Yer fıstığı leziz tadının yanı sıra oldukça besleyici bir kuruyemiştir. Yer fıstığı ve tuzlu, kavrulmuş yer fıstığı sıhhat açısından oldukça yararlı biri kuruyemiştir.

Tuzlu Fıstık Kaç Kaloridir?

1 tane doğrusu 2 gram tuzlu fıstık 11 kalori ihtiva eder.

Bir avuç içi kadar tuzlu fıstık 227 kaloridir.

Bir tabak (100 gram) tuzlu fıstık 567 kalori içermektedir.

Tuzlu Fıstık Kilo Aldırır Mı?

Tuzlu fıstığın 100 gramı ortalama 567 kalori ihtiva eder. Bu da demek oluyor ki, tuzlu fıstık yüksek kalorili gıdalar içinde yer ediniyor. Rejimde olanların veya formunu korumak isteyen kişilerin, tuzlu fıstık tüketirken dikkatli olmaları gerekir. Bir avuç tuzlu fıstık 227 kaloridir. Bunun için tuzlu fıstık tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir. Her gün bir avuç dolusu tuzlu fıstık tüketimi kilo almaya neden olur. Sadece arada bir ve aşırıya kaçılmadan tüketilen tuzlu fıstık kiloya niçin olmaz. Bunun haricinde tuzlu fıstıkta bolca oranda tuz bulunur. İçerdiği tuz oranı sebebiyle vücutta şişliğe, ödeme ve kilo almaya yol açabilir.

Yer Fıstığı (Kavrulmuş, Tuzlu) Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Asena Ebru Saç 100 gram kavrulmuş, tuzlu yer fıstığının 585 kalori içerdiğini bildiriyor.

Bir avuç içi kadar (45 gram) kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı 264 kaloridir.

Yer Fıstığı Kilo Yapar Mı?

Yer fıstığı, leziz tadıyla birçok kişinin oldukca sevilmiş olduğu bir kuruyemiştir. Yer fıstığı tüketenlerin ortak sorusu acaba kilo yapar mı sorusudur. Yer fıstığı da tuzlu fıstık şeklinde fazla kalori ve yağ içermektedir. Bu yüzden, aşırı yer fıstığı tüketimi kişinin kilo almasına ve sıhhatli formunun bozulmasına niçin olur. Meydana getirilen bazı araştırmalara bakılırsa, gün içinde aşırıya kaçılmadan tüketilen bir avuç yer fıstığı kişide kiloya niçin olmaz. Bundan dolayı yer fıstığı, kişinin gün içinde enerji harcamasına ve kalori yakmasına destek sağlar. Rejimde olanlar ve formunu korumak isteyenler gün içinde 20 tane yer fıstığı tüketebilirler. Gün içinde 20 tane yer fıstığı tüketimi, kişide hiçbir şekilde kiloya niçin olmaz. Sadece yer fıstığı tüketirken aşırıya kaçılırsa, kişinin kilo alması da kaçınılmaz olacaktır.

Ek olarak yer fıstığının içinde ihtiva etmiş olduğu triptofan maddesi, kişinin serotonin hormonu salgılamasına destek sağlar. Serotonin doğrusu mutluluk hormonu salgılayan yer fıstığı, tuzsuz ve kavrulmamış olması şartıyla günde bir avuç tüketilebilir. Günde bir avuç tüketilen tuzsuz, kavrulmamış yer fıstığı kişiye mutluluk verirken bununla birlikte kişinin kilo almasına yol açmaz.

Yer Fıstığı Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram yer fıstığının gıda kıymeti;

Kalori (kcal) 567

Toplam yağ 49 g            

Doymuş Yağ 7 g

Sodyum 18 mg

Kolesterol 0 mg

Karbonhidrat 16 g         

Potasyum 705 mg

Şeker 4 g                          

Rejim Lifi 9 g

Protein 26 g      

Magnezyum 168 mg

C Vitamini 0 mg

Demir 4,6 mg

Kalsiyum 92 mg

B6 Vitamini 0,3 mg

D Vitamini 0 IU

Kobalamin 0 µg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.