Yer Elmasının Yararları ve Zararları Nedir

0

Yer elması sıhhat için oldukca yararlı olan bir tür kök sebzedir. Yer elması binbir derde devadır anemi kısaca kansızlığına iyi gelir, yüksek tansiyonu düşürür, kolesterol seviyesini dengeler, bağışıklık sistemini sağlamlaştırır…

Yer Elması Kaç Kaloridir

Diyetisyen Bahar Sezer 100 gram yer elmasının 75 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

 1. 1 tane yer elması ortalama 60 gramdır ve 45 kaloridir.
 2. 1 yiyecek kaşığı yer elması 11 kaloridir.
 3. 1 su bardağı dilimlenmiş yer elması 110 kaloridir.

Yer Elması Kilo Yapar mı?

Yer elması yüksek lif içeriğiyle ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle kilo almaya değil zayıflamaya destek verir. Üstelik yer elmasının kalorisi de oldukca düşüktür. Uzun süre tok meblağ ve zayıflatır.

Yer Elmasının Sağlığa Yararları Nedir

Kansızlığı Önler

Yer elması demir açısından zengindir bu özelliği kan yapımında etkilidir. Bu sebzeden bir fincan miktarında tüketmek, tavsiye edilen günlük demir alımının dörtte birini sağlar. Aynı oranda demir almak için 90 gr kırmızı et yemelisiniz. Bu sebzenin kalorisi de düşük olduğundan ve yağ içermediğinden, demir alımını artırmanın mükemmel bir yoludur. Oksijen dağıtımında yer edinen temel bir unsur olan demir, genel olarak optimal sıhhat için yaşamsal ehemmiyet taşır. Demir eksikliği, bağışıklığın azalmasına ve yorgunluğa niçin olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yer elması potasyum oranı yüksek ve sodyum oranı düşüktür, bu da kan basıncını düşürür. Bir fincan yumru, 643 miligram potasyum ve yalnız 6 miligram sodyum ihtiva eder. Bir bardak yer elması, genel sıhhat için lüzumlu olan ve kalp hastalığını korumaya destek olabilecek 643 mg potasyum ihtiva eder.Yer elması kan basıncını denetim etmeye destek olabilir.

Bağışıklık Sistemini Sağlamlaştırır

Yer elması bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek olabilir. Yer elması C vitamini, A vitamini, E vitamini şeklinde antioksidan vitaminler ihtiva eder.Bu vitaminler, karotenler şeklinde flavonoid bileşiklerle beraber özgür radikallerin yok edilmesine destek olarak, vücudun  kanserlerden , iltihaptan, viral öksürükten ve nezle, soğuk algınlığına yakalanmasını engeller.

Sıhhatli Kan Şekeri Seviyesini Korumaya Destek Olur

Bu yumrulu nebat, kan şekeri seviyesini düşürmek için eski zamanlardan beri rejimde kullanılmaktadır. Şeker hastalığından muzdarip bireyler, tertipli olarak yer elmasıtüketerek sıhhatli kan şekeri seviyelerini korumalarına destek olabileceğini görebilirler.

Kolesterol Seviyelerini Denetim Altına Alır

Bu mükemmel yiyecek yağların daha süratli metabolize edilmesine destek olduğundan yüksek kolesterolü olan bireyler için de yararlı olabilir. Kandaki trigliserit seviyelerini normalleştirmenin yanı sıra, yüksek gerilim dahil olmak suretiyle bir takım kardiyovasküler hastalıktan koruma sağlarken, kolesterol seviyelerini normalleştirmekte de etkili rol oynar

Kan Yapar

Yeni kan hücresi oluşumu için bakır ve demir gereklidir. Bir fincan yer elması, günlük tavsiye edilen demir ve bakır değerinin sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 20’sini ihtiva eder. Demir eksikliği anemiye niçin olabilir. Yer elması kan yapar.

Glisemik İndeksi Düşüktür

Glisemik dizin (GI), yiyecek ve içecekleri kandaki glikoz seviyesini artırma kabiliyetlerine gore sınıflandıran bir ölçüdür. Glisemik dizin seviyesi yüksek gıdalar kan şekeri seviyelerinin yükselmesine niçin olur. Bu zirveyi, kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüş izler. Emek harcamalar, yüksek GI gıdaları yemeyle bağlantılı dalgalanan kan şekeri seviyelerinin bitkinlik, kalp hastalığı, değişen ruh hali, direnç ve diyabet riskini mühim seviyede artırabileceğini göstermektedir. Yer elmasının glisemik kıymeti 11dir ve düşük glisemik indeksli olarak kabul edilir. Bu durum yer elmasının kan şekeri seviyelerinde yavaş ve istikrarlı bir yükselme ve düşüş sağlamış olduğu anlamına gelir.

Yer Elmasının Zararları Nedir

Yer elması, prebiyotik etkiye haiz bir lif türü ve bağırsak düzenleyicisi olan inülin açısından zengindir. Bununla beraber, bazı insanlarda bu life karşı duyarlılık meydana gelir ve bu durum şişkinliğe, karın ağrısına ve sindirim rahatsızlığına niçin olabilir.

Yer elması intoleransı kendini bağırsak rahatsızlığı, şişkinlik, gaz ve nadiren deri döküntüsü olarak emare verir. Yer elmasının aşırı tüketilmesi durumunda da benzer bir durum meydana gelebilir.

100 Gram Yer Elmasının Gıda Kıymeti

Porsiyon Miktarı: 100 gr

 1. Kalori (kcal) 75
 2. Toplam yağ 0 g 
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0 g             
 5. Tekli Doymamış Yağ 0 g
 6. Kolesterol 0 mg               
 7. Sodyum 4 mg
 8. Potasyum 429 mg          
 9. Karbonhidrat 17 g
 10. Rejim Lifi 1,6 g   
 11. Şeker 10 g
 12. Protein 2 g         

A Vitamini           20 IU     C Vitamini           4 mg

Kalsiyum             14 mg    Demir   3,4 mg

D Vitamini           0 IU        B6 Vitamini         0,1 mg

Kobalamin          0 µg       Magnezyum      17 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.