Yer Elmasının Faydaları ve Zararları Nelerdir

0

Yer elması sağlık için çok faydalı olan bir tür kök sebzedir. Yer elması binbir derde devadır anemi yani kansızlığına iyi gelir, yüksek tansiyonu düşürür, kolesterol seviyesini dengeler, bağışıklık sistemini güçlendirir…

Yer Elması Kaç Kaloridir

Diyetisyen Bahar Sezer 100 gram yer elmasının 75 kalori olduğunu bildirmektedir.

 1. 1 adet yer elması yaklaşık 60 gramdır ve 45 kaloridir.
 2. 1 yemek kaşığı yer elması 11 kaloridir.
 3. 1 su bardağı dilimlenmiş yer elması 110 kaloridir.

Yer Elması Kilo Yapar mı?

Yer elması yüksek lif içeriğiyle ve metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle kilo almaya değil kilo vermeye yardımcı olur. Üstelik yer elmasının kalorisi de çok düşüktür. Uzun süre tok tutar ve zayıflatır.

Yer Elmasının Sağlığa Faydaları Nelerdir

Kansızlığı Önler

Yer elması demir açısından zengindir bu özelliği kan yapımında etkilidir. Bu sebzeden bir fincan miktarında tüketmek, önerilen günlük demir alımının dörtte birini sağlar. Aynı miktarda demir almak için 90 gr kırmızı et yemelisiniz. Bu sebzenin kalorisi de düşük olduğundan ve yağ içermediğinden, demir alımını artırmanın harika bir yoludur. Oksijen dağıtımında yer alan temel bir unsur olan demir, genel olarak optimal sağlık için hayati önem taşır. Demir eksikliği, bağışıklığın azalmasına ve yorgunluğa neden olabilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yer elması potasyum oranı yüksek ve sodyum oranı düşüktür, bu da kan basıncını düşürür. Bir fincan yumru, 643 miligram potasyum ve sadece 6 miligram sodyum içerir. Bir bardak yer elması, genel sağlık için gerekli olan ve kalp hastalığını korumaya yardımcı olabilecek 643 mg potasyum içerir.Yer elması kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yer elması bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Yer elması C vitamini, A vitamini, E vitamini gibi antioksidan vitaminler içerir.Bu vitaminler, karotenler gibi flavonoid bileşiklerle birlikte serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olarak, vücudun  kanserlerden , iltihaptan, viral öksürükten ve nezle, soğuk algınlığına yakalanmasını engeller.

Sağlıklı Kan Şekeri Seviyesini Korumaya Yardımcı Olur

Bu yumrulu bitki, kan şekeri seviyesini düşürmek için eski zamanlardan beri diyette kullanılmaktadır. Şeker hastalığından muzdarip bireyler, düzenli olarak yer elmasıtüketerek sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumalarına yardımcı olabileceğini görebilirler.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Altına Alır

Bu harika yiyecek yağların daha hızlı metabolize edilmesine yardımcı olduğu için yüksek kolesterolü olan bireyler için de faydalı olabilir. Kandaki trigliserit seviyelerini normalleştirmenin yanı sıra, yüksek tansiyon dahil olmak üzere bir dizi kardiyovasküler hastalıktan koruma sağlarken, kolesterol seviyelerini normalleştirmekte de etkili rol oynar

Kan Yapar

Yeni kan hücresi oluşumu için bakır ve demir gereklidir. Bir fincan yer elması, günlük tavsiye edilen demir ve bakır değerinin sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 20’sini içerir. Demir eksikliği anemiye neden olabilir. Yer elması kan yapar.

Glisemik İndeksi Düşüktür

Glisemik indeks (GI), yiyecek ve içecekleri kandaki glikoz seviyesini artırma yeteneklerine göre sınıflandıran bir ölçüdür. Glisemik indeks seviyesi yüksek gıdalar kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olur. Bu zirveyi, kan şekeri seviyelerinde keskin bir düşüş izler. Çalışmalar, yüksek GI gıdaları yemeyle bağlantılı dalgalanan kan şekeri seviyelerinin yorgunluk, kalp hastalığı, değişen ruh hali, direnç ve diyabet riskini önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir. Yer elmasının glisemik değeri 11dir ve düşük glisemik indeksli olarak kabul edilir. Bu durum yer elmasının kan şekeri seviyelerinde yavaş ve istikrarlı bir yükselme ve düşüş sağladığı anlamına gelir.

Yer Elmasının Zararları Nelerdir

Yer elması, prebiyotik etkiye sahip bir lif türü ve bağırsak düzenleyicisi olan inülin açısından zengindir. Bununla birlikte, bazı insanlarda bu life karşı hassasiyet meydana gelir ve bu durum şişkinliğe, karın ağrısına ve sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

Yer elması intoleransı kendini bağırsak rahatsızlığı, şişkinlik, gaz ve nadiren deri döküntüsü olarak belirti verir. Yer elmasının aşırı tüketilmesi durumunda da benzer bir durum meydana gelebilir.

100 Gram Yer Elmasının Besin Değeri

Porsiyon Miktarı: 100 gr

 1. Kalori (kcal) 75
 2. Toplam yağ 0 g 
 3. Doymuş Yağ 0 g
 4. Çoklu Doymamış Yağ 0 g             
 5. Tekli Doymamış Yağ 0 g
 6. Kolesterol 0 mg               
 7. Sodyum 4 mg
 8. Potasyum 429 mg          
 9. Karbonhidrat 17 g
 10. Diyet Lifi 1,6 g   
 11. Şeker 10 g
 12. Protein 2 g         

A Vitamini           20 IU     C Vitamini           4 mg

Kalsiyum             14 mg    Demir   3,4 mg

D Vitamini           0 IU        B6 Vitamini         0,1 mg

Kobalamin          0 µg       Magnezyum      17 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.