Yeni Evlilerde Hamile Kalma Süresi Ne Kaç Ay Sonrasında Hamile Kalınır

0

Hamile kalmanın kolay olup olmamasında pek fazlaca unsur rol oynar. 20’li yaşlardaysanız ve sağlıklıysanız, eşinizin ve sizin üreme sisteminizde herhangi bir sorun yoksa 1 yıl içinde kolaylıkla hamile kalırsınız. Sıhhatli ve genç yeni evlilerde 1 yıl içinde hamile kalma oranı %85’dir.1 aylık denemede hamile kalma ihtimali %38’dir.

Hamile Kalmak Zannedildiği Kadar Zor mudur?

Sıhhatli bir karı vücudunda yumurtalıkların ürettiği yumurta sayısı sabittir. Doğrusu, yumurtalık belirli bir dönemde belirli sayıda yumurtalık üretmektedir. Öte taraftan, adam vücudunsa ise bu durum tam tersidir. Erkekler yaşam süresince sperm üretmektedir. Bunu, 60’lı ve 70’li yaşlarda çocuk sahibi olabilen erkeklerde görebilirsiniz. Bu yaşlarındaki hanımefendilerin naturel yollarla çocuk sahibi olma ihtimali yok denecek kadar azdır.

20’li yaşta hamile kalma ihtimali:

Meydana getirilen araştırmalar göstermiştir ki hamilelik için en uygun ve sıhhatli yaşlar 20’li yaşlardır. Zira bu yaşlardaki hanımefendilerin doğurganlığı en yüksek seviyededir.  Bu durum tüm 20 yaş için geçerlidir doğrusu 20’li yaşların sonundaki insanların da doğurganlığı fazlaca yüksektir. Dahası, bu yaşlarındaki hamileliklerde hanımlarda yumurtalıkların genetik anormallik taşıma ihtimali de fazlaca düşüktür ve buna bağlı olarak da bebeğin Down Sendromu ve Talasemi benzer biçimde bir genetik bozukluğu olma riski en düşüktür. Bu yaşlarındaki hamileliklerde düşük yapma riski bir tek % 10’dur ve ayrıcaprematüre bebek ihtimali de fazlaca düşüktür. Ek olarak bu yastaki anne adayında gestasyonel diyabet ya da hipertansiyon benzerihastalıkları da öteki yaşlara gore daha nadirdir.

30’lu yaşta hamile kalma ihtimali;

30’lu yaşlarda hamile kalmak isteyen sıhhatli hanımefendilerin hamile kalma ihtimalleri her ay %15-20 arasındadır. Uzmanlar yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, 30’lu yaşlarda hamile kalmak isteyen hanımefendilerin ilk denemelerinde başarıya ulaşmış olma ihtimali %30 bulunduğunu bildirdiler. Şunu da belirtmek de yarar vardır ki, 35 yaşına gelen hanımefendilerin yumurtakalitesi ve yumurta miktarının azalmasına bağlı olarak doğurganlıkları da giderek azatmaktadır. Hanımlarda 35 yaştan sonrasında naturel yollarla desteksiz şekilde hamile kalma ihtimali en düşük seviyededir.

30’lu yaşlarda hamilelik durumunda görülebilecek riskler şunlardır:

  1. Düzgüsel doğum değil de sezeryan ile doğurmak ihtimali yüksektir.
  2. Doğum sonrası yenidoğan bebeklerde genetik problemler olma riski yüksektir.
  3. Düşük yapma ihtimali yüksektir.
  4. Bebeğin ölü doğma ihtimali yüksektir.
  5. Gebeliğin yüksek ektopik olma riski çoktur.

40’lı yaşlarda ve sonrasında doğurganlık:

Hanımlarda 40’lı yaşlarda da hamilelik mümkündür. Fakat şunu bilmek gerekir ki, bu yaşta hanım vücudundaki her yumurtlama döngüsü esnasında hamile kalma ihtimali düşmektedir: 40 ila 44 yaş arası için %5’e ve 45 yaş için ise olasılık %1 kadar düşmektedir.

Cinsel İlişkide Hamile Kalma Oranı Nedir?

Çoğu zaman sıhhatli bir kadının hamile kalması için herhangi bir doğum kontrolü ve destek gerekmeden yalnızca bir kerelik cinsel ilişkiye girmesi yeterlidir. Ender de olsa cinsel ilişkiye doğum kontrolü olmadan giren hanımefendilerin %85’i bir yılda hamile kalmaktadır. Uzmanların kısırlık mevzusunda yapmış olduğu araştırmalar göstermiştir ki, cinsel ilişkiye girilen ilk ayda hamile kalma ihtimali %30’dur. Sadece herhangi bir doğurganlık problemi olmayan kişilerin %85’i bir senede hamile kalabilmektir.

346 hanım üstünde meydana getirilen araştırmada;

  1. Bir aylık denemeden sonrasında, %38’i hamile kaldı
  2. Üç aylık denemeden sonrasında, %68’i hamile kaldı
  3. Altı aylık denemeden sonrasında, %81’i hamile kaldı
  4. 12 aylık denemenin peşinden %92’si hamile kaldı
  5. 346 hanımdan 310’u hamile kaldı; kalan %10,4 hamile kalamadı

Çocuk sahibi olmak isteyen her 100 çiftten 15’inde 1 senelik çabalarına karşın gebelik oluşmamaktadır. Bu durumdaki çiftlerin doktora gidip muayene olarak doğurganlık problemi olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Tabip lüzumlu tetkikleri yapmış olacaktır ve eğer gerekirse çiftlere uygun bir tedavi uygulayacaktır. Hamilelik için çifler kesinlikle sabırlı olmalıdır zira bu kimi zaman zannedildiği kadar kolay gerçekleşmeyebilir. Mesela, 35 yaş üstündeki kişiler 6 ay, 35 yaş altındaki kişiler ise 12 ay denemelerine karşın hamilelik oluşmadıysa doktora gitmeleri iyi olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.