Yarım Simit, 1 Bir Susamlı Simit, Gevrek Ve Kandil Simidi Kaç Kalori?

0

Simit, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir ve A vitamini şeklinde vücudumuzun gereksinim duyan vitamin ve mineralleri içeren doyurucu ve leziz bir yiyecektir. Simidin öteki adı “Gevrek”tir. Simit toplumumuzda en sevilen ve sık tüketilen besinlerdendir. Bu kadar sevilen simitle ilgili dört gözle beklenen soruda simidin kilo aldırıp aldırmayacağı ve kaç kalori içerdiğidir. Bu probleminin yanıtını diyetisyenler şöyleki veriyor;

Uzman Diyetisyen İdil İmamoğlu simit kaç kalori ve kilo aldırır? Sorusunu şöyleki cevaplıyor; 1 tane doğrusu 40 gr simit 250-300 kaloridir. Simidin kalorisinin bu kadar yüksek olmasının sebebi susamla kaplı olmasından doğar. Susam simidin kalorisini artırır. 1 tane simitin kalorisi 4 dilim ekmeğin kalorisine eş değerdir, doğrusu bir simitte 4 dilim ekmek kadar kalori bulunur. Burdan simidin kalorisinin ne kadar yüksek bulunduğunu görebiliriz. Simidin kilo aldırıp aldırmayacağı mevzusunda tüketilen miktarı önemlidir. Günlük kalori ihtiyacına ek olarak simit tüketirseniz, simit kilo almanıza niçin olur. Sadece kendi porsiyon kontrolünüzü yapıyorsanız ve yalnız simit ile karın doyurmaya çalışmıyorsanız o süre rejiminize simidi ekleyebilir, hatta simit tüketerek zayıflayabilirsiniz. Ara öğünde simit yiyecekseniz hepsini bitirmeyin. Ek olarak çeyrek simidin yanına bir bardak ayran içmeyi tercih etmek, yiyeceğiniz simitten tutum edip uzun süre tok kalmanızı elde edecektir. Kahvaltıda simit yiyecek yiyecek isterseniz, simitle birlikte, peynir, yumurta ve bolca yeşillikten oluşan salata ile sıhhatli bir öğün hazırlayabilirsiniz. Simit tercihinizi beyaz undan hazırlanmış simit yerine tam tahıllı yada kepekli simitten yana kullanmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

1 tane Kandil Simidi Kaç Kaloridir?

Diyetisyen İrem Solak cevaplıyor; 1 tane kandil simidi 70 – 80 kalori eşdeğerindedir. Bir tane kandil simidinde 15 g karbonhidrat 10 gr yağ bulunur.  1 dilim ekmek yerine tüketebilirsiniz.

Simit kilo yapar mı? Sual hakkında Diyetisten Humma Karabulut şu cevabı veriyor; Simidin kilo yapmış olup yapmayacağı tamamen size bağlıdır. Doğru porsiyon kontrolü yapmış olursanız ve beslenmenize uygun miktarlarda eklemeler yapmış olursanız doğrusu simidi iyi mi tüketeceğinizi bilirseniz simit şişmanlamanıza niçin olmaz. Hatta günlük beslenmenize simidi ekleyip; günlük yağ ve ekmek miktarınıza dikkat ederseniz simit yiyerek zayıflayabilirsiniz. Sıhhatli bir beslenme programı için simidi tek başına yemeyin. Yanında kesinlikle peynir, ayran şeklinde protein açısından varlıklı bir gıda ve domates, salatalık yeşillik şeklinde lifli gıdalarla beraber tüketin. Bir simitte 250-300 kalori vardır. Simitte bulunan susam, yağlı bir gıda olduğundan, susam içeriğinden dolayı simitte 2 tatlı kaşığı yağ bulunur.

Rejimde Simit Yenir mi ve Yarım Simit Kaç Kalori Eder?

Diyetisyen Ezgi Konar bu mevzuda şu detayları veriyor;

Rejimde Simit Yenir mi ve Yarım Simit Kaç Kalori Eder? Diyetisyen Ezgi Konar cevaplıyor; Yenilir heralde de yarım simit 2 dilim ekmeğe eşdeğerdir, ortalama 130 kalori diyebiliriz.

Diyetisyen Esra Uçkaya simidin kilo alıp verme üstüne etkilerinden şöyleki bahsediyor; Simit, sabahları işe ya da okula yetişme telaşıyla yol üstünden hızlıca alıp yediğimiz sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezlerindendir.  Sadece simit, tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan gıdalardan bir tanesidir. Zira bir tane simit 4 dilim ekmek + 2 tatlı kaşığı yağa eşittir. Kısaca averaj 300-350 kaloridir. O yüzden siz de simit tüketirken haftada 1,2 kezi geçmemeye itina gösteriniz. Simit yiyecek istediğiniz günlerde ise 1/2 (yarım) tane simiti, 1 ince dilim beyaz peynir ve çayla beraber tüketebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.