Yarım Ekmek Sucuklu Tostun Kalorisi Nedir Sucuklu Tost Tarifi

0

Tost bilhassa kahvaltıda oldukça yaygın olarak tüketilen bir yiyecektir. Çoğu zaman kaşar peyniri ve sucuk ile meydana getirilen tost günün her öğününde tüketilse de vatanımızda en fazlaca kahvaltılarda tercih edilmektedir. Tost hem kolay ve süratli hazırlanmakta hem de uzun süreler tok tutmaktadır.

Sucuklu Tost ve Sucuklu Kaşarlı Tostun Kalori Kıymeti Ne?

Diyetisyen Tuncay Karahasanoğlu 1 sucuklu tostun 330 kalori, 1 tane sucuklu kaşarlı tostun ise 399 kalori bulunduğunu bildirmektedir.

Yarım ekmek sucuklu tost 165, yarım ekmek kaşarlı sucuklu tost ise 200 kaloridir.

Karışık Tost Iyi mi Yapılır?

 1. 2 dilim tost ekmeği
 2. 30 gram kaşar peyniri ( ortalama iki dilim )
 3. 4-5 tane sucuk
 4. 1 tatlı kaşığı tereyağı

Yapılışı

 1. İlk olarak tost makinesini ısıtın.
 2. Bir tost yapmak için 2 dilim tost ekmeği, 1 dilim kaşar ve 4 dililm sucuk gerekecektir.
 3. Arkasından ısınan tost makinesinin içine ilk olarak tost ekmeğini ve arkasından da kaşar ve sucukları koyun.
 4. Sonrasında tost ekmeğinin öteki  dilimiyle malzmelerin üzerini kapatın ve hafifçe bastırın.
 5. Sonrasında ekmeğin üstüne birazcık tereyağı sürüp tost makinesini bastırın.
 6. Ekmeklerin her iki yüzü de kızardığında tostunuz hazır anlama gelir.
 7. Tercihe bağlı olarak yanına domates dilimi de koyabilirsiniz.
 8. Leziz ve doyurucu karışık tostunuz sizlere afiyetle yiyin.

Leziz Sucuklu Tost Yapmanın Püf Noktaları Nedir?

Sucuklu tost yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan şey tost makinesinin kapağını devamlı açıp kapatmamaktadır. Yalnızca bir kez kapatın ve pişmeye bırakın. 5 dakika geçtikten sonrasında açıp denetim edebilirsiniz. Aslına bakarsan tostun pişme süresi fazlaca uzun değildir, içindeki kaşarlar eridiğinde tostunuz hazırdır ve makineden çıkartabilirsiniz.

Tost yapımında bir öteki püf nokta ise tostun içine koyacağınız kaşarların inceliğidir. Kaşarları ince ince doğramanız erimesini kolaylaştırmış olacaktır ve bu sayede güzel bir tost elde edersiniz. Ek olarak sucukları da kalınca tutmamalı ve ince ince doğramaya itina göstermelisiniz. Bu sayede hem kaşar hem de sucuğun tadı tüm tosta yayılacak ve fazlaca daha leziz bir tost elde edeceksiniz. Büyük parçalar halinde doğradığınız sucuk ve kaşarlar ağza büyük gelir ve tost pişmemiş kalmış şeklinde bir tat verir.

Tostu yapmadan ilkin sucukları pişirmelidir, yoksa ekmeğin içinde sucuklar pişmemiş kalacaktır

Tost yaparken fırın kağıdı kullanmanız, tostu 2 parça fırın kağıdının içinde yapmanız tost makinenizin kirlenmesini önleyecek, temiz kalmasını elde edecektir.

Daha çıtır bir tost için tostu yapmadan ilkin tost makinesinin iyice ısınmasını sağlayın.

Sucuğun Zararları Nedir?

 1. Sucuk işlenmiş besin grubundadır. İşlenmiş gıdaların çoğunlukla tüketilmesi sıhhat açısından asla iyi değildir. Bu yüzden sucuk şeklinde işlenmiş gıdaları arada bir kontrollü şekilde tüketilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır.
 2. Dünya Sıhhat Örgütünün yürüttüğü araştırmalar göstermiştir ki sucuk, sosis, salam, pastırma ve jambon gib işlenmiş et ürünlerini tüketen kişilerde kolon kanseri görülme ihtimali daha yüksektir.
 3. Sucuk üretilirken uzun süreler saklanması ve bozulmaması için içine birçok değişik katkı maddeleri konulur. Bu maddelerin başlangıcında gelen sodyum nitritin meme kanseri, kan kanseri (lösemi), pankreas kanseri, beyin tümörü ve kalınca bağırsak kanseri şeklinde fazlaca tehlikeli hastalıkların görülme riskini yükseltmektedir.
 4. Daha uzun süreler dayanması ve lezzetinin artması için sucuk benzeri şarküteri gıdalarına konan aşırı orandaki tuz, tansiyonu ciddi oranda yükseltmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.