Yaprak Sarması Kalori Miktarı Nedir Kilo Aldırır mı?

0

Yaprak Sarması Kalori Miktarı Nedir Kilo Aldırır mı?

Yaprak sarmanın hazırlanışı biraz meşakkatli olsa da nefis tadı tüm bu uğraşlara değecek kadar güzeldir. Türk mutfağının yöresel lezzetlerinden biri olan yaprak sarma, yediden yetmişe herkes tarafından beğeniyle tüketilir. Sofraların gözdesi olan yaprak sarma ile midelerimiz bayram eder ve tadı damağımızda kalır. Ancak yaprak sarma sevenlerin aklına bazı sorular gelmekte ve yaprak sarması kaç kaloridir?, yaprak sarma kilo yapar mı? gibi konular araştırılmaktadır. Bu durum, yaprak sarmasının içine neler koyduğunuz ile yakından ilişkilidir. Şöyle ki; yaprak sarmayı dilerseniz kıymalı veya etli, dilerseniz de zeytinyağlı olarak hazırlayabilirsiniz. Fakat yaprak sarmasının bu üç çeşidi elbette ki aynı kaloriya sahip olmayacaktır.

Diyette Yaprak Sarması Yenir mi?Diyetisyen Merve Kalelioğlu Anlatıyor

Yaprak sarma, diyet yapanların da tüketebileceği faydalı bir yemektir. İyi bir posa kaynağı olduğundan diyet yapanlar gönül rahatlığıyla yaprak sarma yiyebilir. İç harcında kinoa, pirinç, bulgur ve çeşitli tahılların yer aldığı bu yemek, yüksek besin değerine sahiptir. Kimi zaman yaprak sarmalar etli veya kıymalı olarak da yapılmaktadır. Bu ise yaprak sarmanın protein miktarını artırmaktadır. 4-5 tane yaprak sarmada bulunan kalori, 1 dilim ekmeğin kalorisine denktir. Tabii ki bu değerlendirmeyi yaparken, yaprak sarmanın kalınlığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Öğünleriniz sırasında ekmek yemeyip 4-5 adet yaprak sarma yerseniz aynı kaloriyi almış olursunuz. Yaprak sarmaya köfte, et veya tavuk ile eşlik edebilirsiniz. Kısaca yaprak sarma, ekmek tüketimine iyi bir alternatiftir. Yaprak sarması pirinç değil de bulgur ile hazırlanırsa, posası daha yoğun olacaktır. O yüzden bulgurlu yaprak sarmanın daha yararlı olduğu söylenebilir. Diyet yapıyorsanız bulgurlu yaprak sarma tüketmeniz daha doğru bir tercihtir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kaç Kaloridir?

Zeytinyağlı yaprak sarmanın kaç kalori içerdiği çok merak edilmektedir. Bu konuya 1 adet yaprak sarmanın kalorisi ne kadardır? sorusunu cevaplandırarak açıklık getirelim. Orta boy 1 adet yaprak sarma takribi 25 gramdır. Bu da ortalama 35 kaloriye karşılık gelmektedir. Yaprak sarmaya kalori veren malzeme ise, iç harcındaki pirinçtir. 1 orta boy yaprak sarmada 125 kalori bulunmaktadır.

Kıymalı Yaprak Sarması Kaç Kaloridir?

Zeytinyağlı, etli ve kıymalı yaprak sarmasının ağırlıkları birbirine eşit olup, üçü de 25 gramdır. Fakat kıymalı ve etli yaprak sarması, zeytinyağlıya göre daha kalorili olup, 38 kalori içermektedir. Buradan anlaşılacağı üzere zeytinyağlı yaprak sarması daha düşük kalorilidir. 1 orta boy etli kıymalı yaprak sarması ise 355 kaloridir.

Yaprak Sarmasının Faydaları Nelerdir?

Önemli vitamin ve mineraller barındıran yaprak sarma, bu yönüyle hafıza için faydalıdır ve unutkanlığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda yaprak sarma, kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcıdır. Öte yandan bilhassa alkolik kişiler, bu kötü alışkanlıktan kurtulmak için sık sık yaprak sarma yemeye özen göstermelidir. Çünkü yaprak sarma, alkol bağımlılığından kurtulmaya katkı sağlayacak maddeler içerir. Bunun yanı sıra ebeveynlerin, çocuklarına yaprak sarma yedirmeleri önerilmektedir. Zira bu yemeğin içerisinde zekayı güçlendiren vitaminler mevcuttur. Yaprak sarma, süregelen ishalin tedavisinde de oldukça etkilidir. Çağımızın müzmin dertlerinden biri olan kanserden korunmaya da katkısı vardır. Yaprakları kaynatarak suyunu içmek, böbrek taşı düşürmeye de yardım etmektedir. Yaprak sarmasının en önemli diğer bir faydası ise, mide ve bağırsak yaralarına, sindirim sorunlarına çözüm olmasıdır. Özetle, yaprak sarması şifalı bir yemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.