Yaprak Sarması Kalori Miktarı Nedir Kilo Aldırır mı?

0

Yaprak Sarması Kalori Miktarı Nedir Kilo Aldırır mı?

Yaprak sarmanın hazırlanışı birazcık meşakkatli olsa da nefis tadı tüm bu uğraşlara değecek kadar güzeldir. Türk mutfağının bölgesel lezzetlerinden kabul edilen yaprak sarma, yediden yetmişe hepimiz tarafınca beğeniyle tüketilir. Sofraların gözdesi olan yaprak sarma ile midelerimiz bayram eder ve tadı damağımızda kalır. Sadece yaprak sarma sevenlerin aklına bazı sorular gelmekte ve yaprak sarması kaç kaloridir?, yaprak sarma kilo yapar mı? benzer biçimde mevzular araştırılmaktadır. Bu durum, yaprak sarmasının içine neler koyduğunuz ile yakından ilişkilidir. Şöyleki ki; yaprak sarmayı isterseniz kıymalı yada etli, isterseniz de zeytinyağlı olarak hazırlayabilirsiniz. Fakat yaprak sarmasının bu üç çeşidi normal olarak ki aynı kaloriya haiz olmayacaktır.

Rejimde Yaprak Sarması Yenir mi?Diyetisyen Merve Kalelioğlu Konu alıyor

Yaprak sarma, rejim yapanların da tüketebileceği yararlı bir yemektir. İyi bir posa deposu olduğundan rejim yapanlar gönül rahatlığıyla yaprak sarma yiyebilir. İç harcında kinoa, pirinç, bulgur ve çeşitli tahılların yer almış olduğu bu yiyecek, yüksek gıda değerine haizdir. Kimi süre yaprak sarmalar etli yada kıymalı olarak da yapılmaktadır. Bu ise yaprak sarmanın protein miktarını artırmaktadır. 4-5 tane yaprak sarmada bulunan kalori, 1 dilim ekmeğin kalorisine denktir. Doğal ki bu değerlendirmeyi yaparken, yaprak sarmanın kalınlığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Öğünleriniz esnasında ekmek yemeyip 4-5 tane yaprak sarma yerseniz aynı kaloriyi almış olmuş olursunuz. Yaprak sarmaya köfte, et yada tavuk ile eşlik edebilirsiniz. Özetlemek gerekirse yaprak sarma, ekmek tüketimine iyi bir alternatiftir. Yaprak sarması pirinç değil de bulgur ile hazırlanırsa, posası daha yoğun olacaktır. O yüzden bulgurlu yaprak sarmanın daha yararlı olduğu söylenebilir. Rejim yapıyorsanız bulgurlu yaprak sarma tüketmeniz daha doğru bir tercihtir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Kaç Kaloridir?

Zeytinyağlı yaprak sarmanın kaç kalori ihtiva ettiği oldukça merak edilmektedir. Bu mevzuya 1 tane yaprak sarmanın kalorisi ne kadardır? sorusunu cevaplandırarak açıklık getirelim. Orta boy 1 tane yaprak sarma yaklaşık 25 gramdır. Bu da averaj 35 kaloriye karşılık gelmektedir. Yaprak sarmaya kalori veren araç-gereç ise, iç harcındaki pirinçtir. 1 orta boy yaprak sarmada 125 kalori bulunmaktadır.

Kıymalı Yaprak Sarması Kaç Kaloridir?

Zeytinyağlı, etli ve kıymalı yaprak sarmasının ağırlıkları birbirine eşit olup, üçü de 25 gramdır. Fakat kıymalı ve etli yaprak sarması, zeytinyağlıya nazaran daha kalorili olup, 38 kalori içermektedir. Buradan anlaşılacağı suretiyle zeytinyağlı yaprak sarması daha düşük kalorilidir. 1 orta boy etli kıymalı yaprak sarması ise 355 kaloridir.

Yaprak Sarmasının Yararları Nedir?

Mühim vitamin ve mineraller barındıran yaprak sarma, bu yönüyle bellek için faydalıdır ve unutkanlığa iyi gelmektedir. Bununla beraber yaprak sarma, kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcıdır. Öte taraftan bilhassa alkolik kişiler, bu fena alışkanlıktan kurtulmak için sık sık yaprak sarma yemeye itina göstermelidir. Şu sebeple yaprak sarma, alkol bağımlılığından kurtulmaya katkı sağlayacak maddeler ihtiva eder. Bunun yanı sıra ebeveynlerin, çocuklarına yaprak sarma yedirmeleri önerilmektedir. Zira bu yemeğin içinde zekayı güçlendiren vitaminler mevcuttur. Yaprak sarma, süregelen ishalin tedavisinde de oldukça etkilidir. Çağımızın müzmin dertlerinden kabul edilen kanserden korunmaya da katkısı vardır. Yaprakları kaynatarak suyunu içmek, böbrek taşı düşürmeye de yardım etmektedir. Yaprak sarmasının en mühim öteki bir faydası ise, mide ve bağırsak yaralarına, sindirim problemlerine çözüm olmasıdır. Özetle, yaprak sarması şifalı bir yemektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.