Yanaklarda Sivilce Niçin Çıkar 9 Mühim Niçin ve Naturel Tedavisi

0

Yanaklarda sivilce çıkması buluğluk periyodu, yağlı yiyeceklerin tüketilmesi, stres ve karaciğer yağlanması şeklinde çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Yanaklarda sivilcelerin geçmesi için Cildiye doktoruna gidip tedavi olabilirsiniz. Ya da aşağıda bildireceğimiz naturel şekilleri uygulayabilirsiniz.

Yanaklarımda Niçin Sivilce Çıkıyor?

Hormonlarda Değişiklik

Hamilelik periyodu, buluğluk periyodu şeklinde hormonlarda değişiklik yaşandığı dönemler yanakta sivilce çıkmasını tetikleyen en mühim nedendir. Bu dönem atlatılınca artık yanakta pek sivilce çıkmayacaktır.

Yağlı ve Baharatlı Gıdaların Tüketilmesi

Yanaklarda sivilce oluşumunun ilk sebepleri içinde sık sık yağlı besinlerin tüketilmesi gelmektedir. Bu besinlere en iyi örnekler ise çekirdek, cips ve kızartmalardır. Günlük beslenmenize dikkat etmeli ve sıraladığımız şeklinde yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Ek olarak cips, kola ve çikolata şeklinde sağlıksız abur cuburlar yanakta sivilce yapmış olduğu için tüketmemenizde yarar var.

Cilt Kremlerinin Yan Tesiri

Cilde sürülen her krem cilde iyi gelmez. Mesela bazı gece-gündüz kremleri ciltte gözenekleri tıkayabilir. Bu durumda ise cilt hava almaz ve sivilceler çıkar.

Kullanılan İlaçların Yan Tesirleri

Bazı ilaçlar yan tesir olarak ciltte, yüzde ve yanakta sivilcelenmeye niçin olabilmektedir. İlaçları kullanmadan ne olursa olsun prospektüsünü okumalıdır.

Makyaj Malzemesinin Yan Tesiri

Makyaj malzemeleri ciltte alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Pudra, far ve fondöten şeklinde ürünler yüzde sivilcelenmeye yol açabilir. Kullandığınız ürünlere dikkat etmenizde yarar var.

Stres

Kişinin yaşamış olduğu stres ciltte sebumun fazla üretilmesine yol açabilir. Bu sebumlar ise ciltte sivilcelenmenin en büyük sebebi olmaktadır.

Karaciğer Yağlanması

Kişinin sağlıksız beslenme düzenine haiz olması karaciğerde yağlanmaya sebebiyet verebilir. Bu durumda ise yanaklarda sivilce ve siyah nokta oluşumları görülebilir.

Kirli Yastık Kılıfları

Eğer yanaklarınızda devamlı sivilce çıkıyorsa sebebi yastık kılıfınızı temiz tutmamanız olabilir. Tertipli olarak yıkanmayan yastık kılıfları mantar, bakteri, toz, kir ve polen şeklinde birçok alerjenin birikimine sebep olur. Bu da her gece minimum 7 saat bu kılıflara değen yüzünüzde ve yanaklarınızda sivilce oluşumuna neden olur.

Cep Telefonu Kullanımı

Yanakta sivilce çıkmasının bir öteki sebebi ise kirli cep telefonu ekranları olabilir.Temiz tutmadığınız ekranlar cilde devamlı temas etmiş olduğu için sivilce oluşumuna yol açabilir. Bu yüzden telefon ekranlarınızı tertipli olarak temizlemeyi dikkatsizlik etmemelisiniz.

Yanaklarımda Çıkan Sivilceler Iyi mi Geçer?

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yeşil Kil İle Sivilce Maskesi

Yanaklarınızda sivilce problemi yaşayan kişiler ilk olarak bir cilt doktoruna muayene olmalıdır. Sonrasında ise yağlı gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durarak sıhhatli bir beslenme düzeni benimsemenizde yarar vardır. Ek olarak cips, çikolata ve kuruyemiş şeklinde gıdaları tüketmemeniz de oldukça önemlidir.

Yanaklarınızda sivilcelerden kurtulmak için bu maskeyi deneyebilirsiniz. Bunun için uygun minik bir kapta 1 tatlı kaşığı yeşil kil, 1 tane toz haline getirilmiş antibiyotik, 1 yiyecek kaşığı biberiye çayı ve 3 damla kekik yağını iyice karıştırın. Kazanmış olduğunuz bu maske karışımını cildinizi yıkayıp cildinize sürün ve 20 dakika beklemeye alın. Bunu haftada minimum 4 kez uygulayın. Bu maske sivilceleri kısa sürede kurutmada oldukça etkili bir formüldür.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Oksijenli Su İle Sivilce Maskesi

Yanaklarınızdaki sivilcelerden kurtulmanız için stresten uzak durmanız ve tertipli beslenmeniz oldukça önemlidir. Bunun haricinde etkili bir sivilce maskesi var. Bu maske için 1 çay kaşığı bebe pudrası, 1 kapsül antibiyotik ve 1 tatlı kaşığı oksijenli suyu karıştırın. Sonrasında bunun cildinize sürüp 20 dakika beklemeye alın. Bu süre sonunda cildinizi maskeden suyla arındırın. Bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayarak yanağınızdaki sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.