Yakı Bandının Zararları Ve Yararları Neler Yakı Kullananların Yorumları

0

Yakı bandı, eklem ve kas ağrılarının azalmasına destek olan ilaçlı yapışkan bezlere verilen addır. Yakı bandının muhteviyatında kapsikum maddesi bulunur. Bu madde organik ve fazlaca kuvvetli bir acı deposudur. Yakı bandı içeriğindeki kapsikum maddesi yardımıyla ağrılı bölgenin sinir hücrelerini harekete geçirerek, ağrının azalmasını elde edecektir. Yakı bandı vücutta ağrıyan yada tutulan bölgeye yapıştırdıktan bir süre sonrasında ısınmaya adım atar. Isınma arttıkça yanma hissi de artacaktır. Yakı bandı vücuttaki ağrının şiddetine gore ve kişinin acı eşiğine bağlı olarak 4 ila 48 saat içinde kalmalıdır.

Yakı Bandı Ne İşe Yarar?

Vücutta ağrıyan bölgelere yapıştırılan ilaçlı bezler yakı bandı olarak adlandırılmaktadır. Yakı bantları çoğu zaman; boyun, bel ve omuz bölgelerindeki ağrılara, eklem burkulması ve incinmesi durumunda, spor yaralanması, kronik bel ağrısı, kalça, bel ve bacak ağrılarında, romatizma hastalıklarında, bel fıtığı ve eklem ağrılarında kullanılır. Bu ağrıların şiddetine gore azalmasını yada dinmesini sağlayarak ağrı kesici tesiri göstermektedir.  

Yakı Bandı Yararları Nedir?

Yakı bandı içinde barındırdığı kimyasallar ve kapsaisin maddesi yardımıyla vücutta ağrıyan bölgenin deri altında nüfuz eder ve bölgedeki sinir liflerini harekete geçirir. Beyin nöronlarına vücuttaki ağrıları ve sinir iletimi elde eden moleküle “p maddesi” denir. Yakı bandı içindeki kapsaisin maddesi yardımıyla ağrılı bölgenin sinir liflerindeki “p maddesini” etkisiz hale getirir ve ağrının beyine gitmesini engeller. Böylece yakı bandı ağrı kesici tesiri göstererek ağrının azalmasını ve dinmesini sağlamaktadır.

Yakı Bandı Zararları Nedir?

Yakı bandı ağrıyan bölgeye yapıştırıldığında 48 saatten fazla kalmamalıdır. Aksi taktirde ciltte tahriş oluşumuna niçin olmaktadır.

Kırılgan yapılı ciltlerin ve alerjiye eğilimli kimselerin yakı bandı kullanmaları sakıncalıdır. Aksi taktirde alerjik reaksiyonlara niçin olabilir.

Yakı bandı ağrılı bölgenin deri altına nüfuz eder ve kana karışır. Bu sebepten dolayı hamilelik sürecindeki hanımefendilerin, emziren annelerin, oral yolla ilaç kullanan kimselerin ve evlatların yakı bandı kullanmamaları tavsiye edilir.

Yakı Bandı Iyi mi Yapıştırılır?

Ilk olarak yakı bandının üstündeki koruyucu zarı çıkarılır ve ağrıyan bölgenin üstüne yavaşça bastırarak yapıştırılır. Kısa süre içinde ağrılı bölgeniz ısınmaya ve yanmaya başlayacaktır. Ağrının şiddetine gore minimum 4 saat, maksimum 48 saate kadar çıkarılmamalıdır.

Ağrıyan bölgeye tekrardan yakı yapıştırmak için, minimum 2 hafta beklenmelidir. Her uygulamada yalnızca 1 tane yakı bandı yapıştırılmalıdır.

Yakı Bandı Iyi mi Çıkarılır?

  • Yakı bandı yapıştırılan bölgeye ılık yada soğuk su tutarak bant ıslatılır ve nazik hareketlerle bandı çıkartılır.
  • Yakının olduğu bölgeye bir miktar vazelin sürülün ve iyice yedirdikten sonrasında yakı bandını havaya kaldırarak yavaşça çekiniz.
  • Yakı bandını kolay çıkartmanın öteki yöntemi ise yakının olduğu bölgeye zeytinyağı sürmektir. Zeytinyağını iyice yedirdikten güvenli olduktan sonrasında usulca yakı bandını çekebilirsiniz.
  • Yakı bandını çıkarırken meydana getirilen yanlışlardan biri de bandın olduğu bölgeye sıcak su tutmaktır. Sıcak su, yakı bandının daha fazlaca erimesini ve yapışmasına neden olur böylece bandı çıkarırken acı çekmenize niçin olur.

 Yakı Bandı Kullananların Pozitif yönde ve Negatif Yorumları

  • Sırt ve boyun ağrım için kullandığım görkemli ötesi bir şey. Yakı bandını 12 saat ağrıyan bölgelerimde beklettim ve ağrıdan yaratı kalmadı. Doğal yakıyor fakat yarar sağlaması için derinin altına nüfuz etmesi ve ağrıyı kesmesi için bu yanma hissi fazlaca düzgüsel. Her insana tavsiye ediyorum.
  • Yakı bandını ağrıyan kolum için kullandım. Hiçbir şeye alerjim olmamasına karşın, kolumu kanatırcasına kaşımama niçin oldu. Bu kadar kaşınmaya bir ihtimal kolumun ağrısı geçer dedim sadece hiçbir tesiri olmadı, kaşınmakla kaldım.
  • Yakı bandı günlerdir dayanamadığım sırt ağrımı otuz dakikada geçirdi. Oldukça ısındı ve fazlaca yaktı sadece otuz dakikada bile tesirini gösterdi.
  • Üşütmem sonucunda 3 gündür tanım edemediğim bir bel ağrısı çekiyordum. İmdadıma yakı bandı yetişti diyebilirim, ağrılarımı azalttı. Sadece birazcık kaşıntı yapmış oldu, birkaç gün ilkin yakıyı çıkarmama karşın hala kaşınıyor.
  • Yakı bandını yapıştırdıktan bir süre sonrasında yakıyı yapıştırdığım yer acımaya başladı ve fazlaca kızardı. Sanırım bende tepki gösterdi ve yakı pek işe yaramadı.
  • Yakı bandını belimin ağrısı için yapıştırdım ve ağrımı geçirdi. O şekilde şiddetli bir yanma da olmadı, acı eşiği ile ilgili sanırım.  Bende bir tek birazcık kaşıntı yapmış oldu o denli, tavsiye ederim.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.