Yağlı Yağsız Pişmiş Pişmemiş Dana Kıyma, Koyun Kıyma Kalori Yapar

0

Kıyma Kaç Kaloridir Kilo Aldırır mı Zayıflatır mı Diyetisyenler Konu alıyor

Kıyma devletimizde en oldukça tüketilen kırmızı et türlerindendir.Türkiye genelinde dana, koyun, kuzu benzer biçimde hayvanların etleri kıyma haline getirilip satılmaktadır. Kıyma, doğru pişme yöntemi ve içine katılan uygun malzemelerle hem daha leziz hemde de daha sıhhatli bir yiyecek haline gelmektedir.

Kıyma Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Ecem Mullaoğlu 100 gram dana kıymanın 182 kalori bulunduğunu, 100 gram yağsız koyun kıymanın 206, yağlı koyun kıymanın ise 381 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Diyetisyen Ecem Mullaoğlunun verdiği öteki bilgiler şöyledir;

 1. “Kıymalı Bezelye 1 porsiyon – 298 Kalori
 2. Kıymalı Biber Dolma 1 porsiyon – 226 Kalori
 3. Kıymalı Ispanak 1 porsiyon – 276 Kalori
 4. Kıymalı Karnabahar 1 porsiyon – 187 Kalori
 5. Kıymalı Kapuska 1 porsiyon – 190 Kalori
 6. Kıymalı Patates 1 porsiyon – 250 Kalori
 7. Kıymalı Taze Fasulye 1 porsiyon – 222 Kalori”
 8. 1 köfte kadar kıyma 30 gramdır ve 61 kaloridir.
 9. 1 kilo kıyma 2020 kaloridir.
 10. 1 porsiyon kıyma 202 kaloridir.

Pişmiş Kıyma Kaç Kaloridir?

 1. 1 porsiyon doğrusu 100 gram pişmiş kıyma 199 kaloridir.
 2. 1 köfte kadar pişmiş kıyma 30 gramdır ve 60 kaloridir.
 3. 1 kilo pişmiş kıyma 1990 kaloridir.

Yağlı Kıyma Kaç Kaloridir?

 1. 100 gram yağlı kıyma 332 kaloridir
 2. 1 porsiyon yağlı kıyma: 375 kaloridir.

Kıyma Kilo Aldırır mı?

Yağsız kıyma yüksek kalorili değildir. Bu yüzden günlük kalori ihtiyacını aşmadan tükettiğiniz sürece kilo aldırmaz. Hatta yüksek protein içinde ne olduğu yardımıyla kişiyi uzun süre tok tutup zayıflamaya bile destek sunar. Ana öğünler için doyurucu mükemmel bir besindir.

Kıymanın Yararları Nedir?

 1. Kıyma hem yemeklerin tadını güzelleştirir hem de son aşama besleyicidir. A, C, D, E vitaminlerinden varlıklı olan kıyma B6 ve B12 vitaminlerine de haizdir. Öte taraftan kıyma potasyum, fosfat, demir ve kalsiyum benzer biçimde mineraller bakımından da zengindir.
 2. Kırmızı ette ve kıymada bulunan amino asit miktarı fazladır. Bu amino asitlerin faydası ise vücuttaki protein oranını dengelemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.
 3. Gerek kırmızı etin gerekse kıymanın mineral seviyesi yüksek olduğundan bu ürünler sinir sisteminin gelişmesine katkı sağlar. Sinir hasarının giderilmesinde de kırmızı etten ve kıymadan alınan mineraller büyük rol oynar. Kırmızı et ve kıyma tüketimi zihinsel gelişimi destek sunar.
 4. Kırmızı ette ve kıymada bolca protein yer alır. Onun için kasların kuvvetlenmesine de destek sunar ve kas-iskelet sisteminin sağlığını korur.
 5. Kıymanın ihtiva ettiği proteinler hem midede rahatça sindirilebilir hem de vücudun protein ihtiyacını büyük seviyede giderir.
 6. Kıyma ve kırmızı et barındırdığı mineraller yardımıyla kansızlığa da oldukça iyi gelir. Kırmızı et muhteşem bir demir deposudur.
 7. B6 ve B12 vitaminleri kırmızı etin ve kıymanın en mühim bileşenlerindendir. Bu vitaminler hafızayı kuvvetlendirir. Tertipli tüketilen kıyma ve kırmızı et bellek enerjisini artırır.
 8. Mineral, vitamin ve protein hazinesi olan kıyma sıhhatli beslenmek isteyenlerin belirli aralıklarla tüketmesi ihtiyaç duyulan oldukça kıymetli bir besindir. Vücudumuzun günlük olarak gereksinim duyduğu maddeleri barındıran kıyma cilt, saç ve tırnak sağlığına da oldukça faydalıdır. Kıymanın ihtiva etmiş olduğu demir minerali saçların uzamasına yardım eder ve saçları sağlamlaştırır. Vücudun ihtiyacı kadar kıyma ve kırmızı et tüketilirse saçlar ve tırnaklar sağlığını, dayanıklılığını kaybetmez. Ciltte incelme benzer biçimde problemler yaşanmaz. Tersine cilt daha bakımlı ve parlak görünmeye adım atar.
 9. Kıyma onlarca gıda maddesini içeren besleyici ve yararlı bir gıdadır. Bu yüzden gelişim çağlarında olan evlatların kıyma tüketmesi daha da önemlidir. Kıyma yemeklerin lezzetini artırmakta, kıymalı yemeklerin tadı bir başka güzel olmaktadır. Ek olarak kıyma yemeklerin yanına hakikaten oldukça yakışmakta, görüntüsüyle bile iştahı kabartmaktadır. Örneğin bezelyeli köfte, patlıcanlı oturtma, tavuk köfte, alinazik, lahmacun, İsveç köftesi, içli köfte, karnı yarık, kıymalı çorbalar, patlıcan tavası bunlardandır. Sofralarımızı taçlandıran kıymalı yemekler lezzetiyle damak zevkimize hitap ederken vücudumuzu beslemekte ve çeşit çeşit faydalar sağlamaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.