Üzüm Sirkesi İçmek Zayıflatır mı Ve Iyi mi Kullanılır?

0

Sirke, şekerin mikroorganizmalar tarafınca asetik asit içine fermentasyonu ile elde edilir. Sirke, üzüm, elma ve hatta portakal şeklinde herhangi bir meyveden yapılabilir. Bugün sizlere üzüm sirkesinin zayıflama üstüne tesirleri ile alakalı bilimsel araştırmalardan bahsedeceğiz:

“Bioscience, Biotechnology and Biochemistry” (Biyosistem, Biyoteknoloji ve Biyokimya) dergisinin Ağustos 2009 sayısında, üzüm sirkesinin ana bileşeni olan asetik asitin vücuttaki gereksiz yağ birikimiyle savaşım etmiş olduğu bilgisi yeraldı. Araştırma, Japon obez hanımefendiler üstüne gerçekleştirildi. Iştirakçilerin 12 hafta süreyle 0 mililitre, 15 mililitre yada 30 mililitre üzüm sirkesi içmesi temin edildi. Araştırma sonucunda sirke içen iki grup deneğin, sirkeyi içmeyen gruptan daha düşük vücut ağırlığı, bel çevresi ve kan trigliserid düzeyleri sergilediği ortaya çıktı.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nin Eylül 2005 sayısında piyasaya çıkan araştırmada, ekmeğin dahil olduğu öğüne sirke eklenmesinin, glukoz ve insülin seviyesine tesiri araştırıldı. Emek harcama sonucunda öğünlere sirke eklenmesinin, yemekten sonrasında kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü tespit edildi. (Kan şekerinin yüksek olması, açlık krizlerinin ve fazla oranda yemenin en mühim nedenlerindendir.) Katılımcılar ek olarak öğünlerine sirke ekledikten sonra kendilerini daha tok hissettiklerini de bildirmişlerdir. Kullanılan sirke miktarı ne kadar yüksek olursa, sirkenin bu tesiri de o oranda terfi edecektir.

Üzüm bazlı sirkeler genel anlamda yüzde 5 ila yüzde 10 içinde asetik asit ihtiva eder ve emek harcamalar üzüm sirkesinin naturel bir iştah kapatıcı bulunduğunu göstermektedir. İsveç’in Lund Üniversitesi’ndeki beslenme araştırmacıları, 50 gr. ekmek tüketiminden sonrasında alınan üzüm sirkesinin,vücuttaki glisemik ve insülin hormonu seviyeleri, tokluk hissi üstündeki tesirini inceledi. Araştırma sonucu European Journal of Clinical Nutrition dergisinin Temmuz 2005 sayısında gösterildi. Bu araştırmaya nazaran sirkedeki asetik asitin, glikoz ve insülin seviyesini düşürdüğü ve tokluk ğuhissini arttırdığı gözlemlendi.

Bir bardak su içine eklenen 1 yiyecek kaşığı üzüm yada elma sirkesi,tokluk hissi vererek daha azca yemenize destek olabilir. Sirke içindeki asetik asit, yiyeceklerin mideden boşaltımını yavaşlatır ve böylece daha uzun süre tokluk hissi verir. Journal of Food Science (Besin Bilim Dergisi’nde) 2014 sayısında gösterilen bir araştırmada, sirke içindeki asetik asidin, karbonhidratların süratli bir halde sindirimini engelleyerek, gastrik boşalımı yavaşlattığı ve kişiye daha uzun süre doygunluk sağlamış olduğu belirlenmiştir.

Üzüm sirkesi her ne kadar zayıflatan maddeler içinde yer alsa da, sirkeyi kilo amaçlı kullanmadan ilkin kesinlikle doktorumuza danışmalıyız.

Not: Üzüm sirkesini zayıflamak için kullanmak amacıyla 1 bardak ılık suya 1-2 tatlı kaşığı üzüm sirkesi ekleyip ve günde bir kez sabah aç karına bunu içmeye devam edin. Doktorunuza danışmadan bu zayıflama yöntemine başvurmanızı tavsiye etmeyiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.