Uzak Doğu’nun incisi matcha (maça) çayının sağlığa 7 faydası

0

Son zamanlarda rövanşta olan matcha çayı, tam bir antioksidan deposudur. Matcha çayının adını ilk defa duyanlar bile vücuda olan faydalarını okuduktan sonra mutlaka tüketmek isteyeceklerdir. İçeriğindeki kafein sayesinde metabolizmanın 10 kat daha hızlı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olur.

Matcha Çayı Zayıflatır Mı?

Evet, matcha çayı mükemmel bir şekilde zayıflamayı sağlar. Matcha çayını düzenli ve kararında tüketerek ayda 4 kilo verebilirsiniz. Tabi matcha çayının kilo verdirme potansiyeli, kişinin metabolizmasına göre değişiklik gösterir. Yani tamamen bünyeyle alakalı bir durumdur. Eğer düzenli ve yeterli miktarda maça çayı tüketirseniz ayda 4 kilo vermeniz mümkündür.

Maça çayını zayıflamak için tercih edenler, sabah aç karnına 1 fincan ve akşam yatmadan önce 1 fincan olmak üzere günde 2 fincan tüketmelidir. Kesinlikle daha fazla tüketilmemesi gerekir. Güçlü bir antioksidana sahip olduğu için vücudun işleyişinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle tüketmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Bazı hastalıklarda kullanılmaması gereken bir bitki olabilir ve bunu da doktora sormadan tüketmemek daha doğru olacaktır.

Matcha Çayının Muhteşem Faydaları

  • Uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen matcha çayı içerisindeki kafein sayesinde metabolizmayı 10 kat daha hızlandırır. Aynı zamanda tokluk hissini arttırdığı için güç içerisinde daha az acıkmayı sağlar.  Ancak her besinde veya içecekte olduğu gibi tek başına bu çayı içerek zayıflamak mümkün değildir. Yani günlük besin tüketimine dikkat etmeli, sporla veya yürüyüşle kilo vermeyi desteklemelidir.
  • İçeriğindeki A ve C vitamini, demir, kalsiyum ve protein sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Böylece maça çayı içerek kendinizi daha enerjik ve dinç hissedebilirsiniz.
  • Düzenli ve kararında tüketildiğinde, kolesterol seviyesini dengede tutar. Aynı zamanda kalp rahatsızlıklarının riskini azaltır.
  • Bir diğer önemli faydası da dopamin ve serotonin üretimine olan katkı sağlar. Böylece hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını giderir ve konsantrasyonun artmasını sağlar.
  • Diğer bitki çaylarında olduğu gibi, maça çayı da inanılmaz bir sakinlik verir. Böylece sinirleri yatıştırır, günün stresini azaltır ve rahat uyku uyumanızı sağlar.
  • Tam bir antioksidan deposu olan maça çayı içeriğindeki kateşinler sayesinde kanser hücreleriyle savaşır. Böylece düzenli maça çayı içenlerde kanser riski daha azdır.
  • Maça çayının vücudumuza faydalarının yanı sıra dış güzelliğimiz için de harika bir çaydır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde daha güzel ve canlı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.

Matcha Çayının Zararı Var Mı?

  • Maça çayı, ödem atılmasına yardımcı olduğundan günde 3 veya daha fazla tüketimlerde iç organların zarar görmesine neden olacaktır. Aynı zamanda tansiyon oranını yükseltme veya düşürme gibi sorunlarla karşılaşmanıza yol açacaktır.
  • Hamilelerin, emziren annelerin, ilaç kullananların da bu çayı tüketmemeleri gerekir. Doktor kontrolüyle yeterli miktarda tüketebilirler.
  • Hamilelerde ve emziren anneler tüketirse, metabolizma hızlandırıcı etkisi yüzünden bebek olumsuz etkilerle karşılaşabilir.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha çayı sade ve sütlü olarak iki şekilde hazırlanır. Maça çayınızın aromasını arttırmak için bambu kaşık ile karıştırılmalıdır.

Kasenin içerisine bir çay kaşığı maça tozu süzgeçten geçirilerek elenir. Üzerine bir yemek kaşığı sıcak su dökülerek bambu kaşık ile kremamsı hale gelene karıştırılır. Ardından bir fincan sıcak su kaseye ilave edilir ve bambu kaşıkla çay köpürene kadar karıştırmaya devam edilir. Üstü köpürdükten sonra fincana aktarılır ve içmeye hazır hale gelmiştir.

Maça çayını süt ile tüketmek isterseniz;

Kasenin içerisine bir çay kaşığı maça tozu süzgeçten geçirilerek elenir. Üzerine yarım çay bardağı sıcak su ve 1 fincan sıcak süt ilave edilir. Bu sırada hem dökülür bir yandan da bambu kaşıkla sürekli karıştırılır. Köpürene kadar çırptıktan sonra fincana aktarabilir ve maça lattenizi afiyetle tüketebilirsiniz.

Maça çayı yemyeşil görüntüsü ve kremamsı görüntüsü ile ilk defa deneyimleyen kişiler için oldukça heyecan vericidir. O halde afiyet olsun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.