Uykusuzluğa son! Gece derhal uyumanızı sağlayacak 7 yöntem

0

Kafasını yastığa koyduğu benzer biçimde uyuyanlar, saatlerce yatakta dönerek uyuyamayanların halini maalesef anlayamaz. Saatlerce yatakta debelenip uyuyamamanın sonucu ise, güne baş ağrısıyla uyanmayı doğurur. Uyku insanoğlunun en temel ve en lüzumlu ihtiyacıdır. Eğer şahıs verimli bir uyku uyuyamaz ise, güne yataktan bitkin bir halde uyanır.

Gerek ruhsal nedenler gerekse zihin ve beyin yorgunluğu uyku sorununa yol açmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırıp, geceleri huzurla uyumanızı sağlayacak bazı yöntemlerle artık kafanızı yastığa koyar koymaz uyuyabilirsiniz. Uyku problemi yaşayanlar ve kaliteli uyku uyumak isteyenler için içeriğimizin devamında birkaç yöntem bildirdik. Buyurun beraber okuyalım;

Gece Derhal Uyumayı Elde eden Yöntemler

1) Sıcak Nebat Çayı Tüketin

Gece yatmadan evvel bir fincan sıcak nebat çayı tüketin. Bazı nebat çayları uyku getirici özelliğe haizdir. Bu çaylar gece yatmadan evvel içildiğinde, vücudun ısınmasını, kasların gevşemesini ve beynin rahatlamasını sağlar. Melisa, pasiflora, lavanta, rezene ve papatya çayları antidepresan özelliğe haiz olmakla beraber kişinin hızlıca uykuya dalmasını ve rahat uyumasını sağlar.

2) Yatmadan Evvel Sıcak Bir Duş Alın

Yatmadan evvel banyoya girin ve kendinizi sıcak suyun altına bırakın. Sıcak duş, kasları gevşetir, vücudu kirlerden günün yorgunluğundan arındırır. Bununla birlikte sıcak duş zihnin boşalmasını da sağlar. Sıcak duş sonrası temiz pijamalar giyip, temiz nevresim serilmiş yatağa geçip, kendinizi uykunun rahat kollarına bırakın… Bunu alışkanlık hale getirdiğinizde oldukca daha süratli uykuya daldığınızı farkına varacaksınız.

3) Ilık Süt İçin

Süt kişinin daha kolay ve süratli bir halde uykuya dalabilmesini elde eden triptofan ve melatonin ihtiva eder.  Gece yatmadan evvel bir bardak ılık süt içmek beyni ve zihni rahatlatır. Böylece uykuya geçiş süresi oldukça kolay olacaktır.

4) Akşamları Spor Yapın

Uyku getiren yöntemlerden biri de akşam sporu yapmaktır. Akşam yemeğinden sonrasında dışarıya çıkıp evinizin çevresinde yürüyüş veya koşu yapmayı deneyin. Eve geldiğinizde egzersizden kaynaklı kendinizi yorulmuş hissedeceksiniz. Derhal sıcak bir duş alın ve sonrasında yatağınıza geçin. Açık havada yürüyüş yapmak fizyolojik olarak yorulmanıza niçin olacağından vücudunuz kendiliğinden dinlenmek isteyecektir. Böylece gece başınızı yastığa koyduğunuzda oldukca daha süratli uyumanızı elde edecektir.

5) Teknolojik Aletleri Yattığınız Odanın Haricinde Bırakın

Telefon, tablet, laptop veya tv bulunan odada uyumayın. Bu aletler odanın içine ışınım yayar ve sizin uyumanızı negatif yönde etkisinde bırakır. Ben alarm kurmadan uyanamıyorum diyorsanız da telefon yerine çalar saat kullanmayı tercih edin. Bunu denedikten sonrasında artık uyku probleminizin olmadığını görmüş olacaksınız…

6) Oldukca Aç Ya da Oldukca Tok Bir Şekilde Yatağa Girmeyin

Gece yastığa başınızı koyduğunuzda kendinizi ne oldukca aç, ne de oldukca tok hissetmemelisiniz. Her ikisi de uykunuzu negatif yönde etkisinde bırakır. Bu yüzden gece yatmadan minimum 3 saat ilkin yiyecek yemeyi bitirmiş olmanız gerekiyor. Bununla birlikte uyumadan derhal ilkin uyku kaçırıcı özelliğe haiz olan gazlı içecek, kahve, enerji içeceği benzer biçimde içeceklerden de uzak durmalısınız.

7) Uyku Getirici Özelliğe Haiz Besinler Tüketin

Badem, kayısı, elma, yoğurt, kabak çekirdeği, çilek, marul benzer biçimde besinlerin içinde triptofan bulunur. Triptofan, uyku için oldukça mühim olan bir amino asittir. Triptofan içinde ne olduğu fazla olan gıdalar uylu getirici özelliğe haizdir. Akşam yemeğinden sonrasında aşırıya kaçmayacak şekilde uylu getirici özelliğe haiz besinler tüketebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.