Tuz Kaç Kalori, Tuzlu Besinler Kilo Aldırır mı?

0

Tuzlu yemekler yemeyi sevip kilo problemi olanların en oldukça merak etmiş olduğu husus, tuzun kilo aldırıp aldırmadığıdır. Bunun yanıtını derhal bildirelim ki, tuz sizi şişmanlatmaz, kilo almanızı sağlamaz. Bir tek fazla tuztüketiminde ya da aşırı tuzlu yiyecek, içeceklerle beslenildiğinde vücudumuz su tutmaya, ödem oluşmaya ve bunun sonucunda da şişmeye adım atar, haliyle şahıs kendini şişman olarak görmeye adım atar. Normalin üstünde tuz tüketimi durumunda da kendimizi bitkin, halsiz ve şiş hissetmemiz oldukça normaldir. Zira vücudumuz gereğinden fazla sıvıyı dışarı atıp dolaşımını temizleyemediği şeklinde, fazladan olan bu suyu meblağ ve kendimizi şişman, şişman hissederiz. Bilhassa hanımlarda regl süreci şeklinde hormonlarda değişiklik yaşandığı evrelerde,tuza ve tuzlu yiyeceklere olan ilgi artabiliyor ve aşırı sodyum tüketimi,kendilerini şiş hissetmelerinden başka, vücutlarında daha pek oldukça probleme yol açabiliyor. Şunu bildirmeden geçmeyelim ki, ne kadar tüketirseniz tüketin, tuzun kalorisi sıfırdır. Şu demek oluyor ki kilo aldırmaya niçin olacak herhangi bir unsur içermez.

Kişilerin düzgüsel günlük uyguladıkları rejimlere baktığımızda, tuztüketiminin o kadar da fazla olmadığını görürüz. Bunun sebebi de yukarıda da anlatıldığı şeklinde, tuzun vücutta gereksiz yere su tutmasıdır.Bunun bilincinde olanlar tuzlu besin tüketimine sınır getirirler. Sıhhatli bireyde günlük gereksinimi karşılayacak kadar olan tuz tüketimi, kişiyi hem bedenen, hem de ruhen rahatlatacak, sıkmayacak, ödeme de niçin olmayacaktır.

Bilhassa aşırı tuz tüketen insanlarda kısa vadeli ani tuz kesimlerinde kendi vücudundaki gözlemleyecekleri fark inanılmazdır. Tuzsuz yiyecekler, gıdaları tuzdan arındırılmış şekilde yiyen insanların vücutları fazla su tutmadığıiçin, kendilerini daha rahat hissedecekler ve şişkinlik hissi ortadan kalkacaktır. Esasen araştırmalar da bunu teyit eder niteliktedir. Mesela Fransız “Le Nouvel Observateur” dergisinin web sitesinde de yer edinen mevzuya ilişkin makalede, bilim adamları, günde 5 gramdan azca tuz tüketiminin beyin kanaması riskini % 23, kalp-damar hastalıkları riskini % 17 azalttığına dikkati çekti.

Peki esas sual şu; iyi mi oluyor da tuzlu besinler kilo aldırabiliyor?

Bu probleminin yanıtını aslen tamamımız biliyoruz, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız; cipsler, işlenmiş ürünler, ekmekler, rafine tahıllar, işlem görmüş tüm yiyecekler ve krakerlerin aşırı tuzlu olmasındandır. Tüm bu ürünlerde yüksek oranda tuz bulunur fakat bu durum başlı başına kilo aldıran tek etken değildir. Tuzun yanında içerdikleri yüksek şekerler, renklendiriciler, aspartam şeklinde maddeler, hem bu yiyecekleri yiyenlere zarar veriyor, hem de herhangi bir lif yada kaliteli karbonhidrat olmadıkları için midede uzun süre yer tutmadan vücuttan acele atılıyor. Şahıs bu tarz şeyleri yedikten sonrasında oldukça acele acıkıp, kolaylıkla kilo alabiliyor.

Peki tuz ile kilo vermek için ne yapmalı?

İdeal kilonuzu korumak ya da kilo vermek için mühim olan şey, proteince varlıklı, kaliteli karbonhidratlar ve sıhhatli yağlarla desteklenmiş azca tuzlu öğünlerdir. Bu şekildeki tuz tüketimiyle istediğiniz hedefe sıhhatli bir halde kavuşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.