Turşu Suyu Zayıflatır Mı Kilo Verdirir Mi

0

Kış aylarında turşu oluşturmak Türk kültürünün olmazsa olmaz alışkanlıklarındandır. Türk mutfağının geleneksel tatlarından kabul edilen turşu kış mevsimi ulaşınca yiyecek masalarında yeri alarak afiyetle tüketiliyor. Turşu, yaz sebze ve meylerini kış ayında tüketebilmek için geliştirilen bir yöntemdir. Kuvvetli bir antioksidan deposu olan turşu yaz sebzelerinin ve meyvelerin sirke ve tuzlu su içinde fermantasyon sürecine girerek dayanıklı hale getirilmesidir. Bu aşamada hazırlanan turşu suyunun sağlığımız için oldukça yararları vardır. Sadece burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta, turşunun ev yapımı olması lazımdır. Marketten alınan yapınış turşu suları kavanozlara doldurulmadan ilkin suları değiştirilmektedir. Ev yapımı turşu suyunun hakkında dört gözle beklenen yararları aşağıdaki yazımızda derledik.

Turşu Suyu Zayıflatır Mı?

Turşu suyu naturel prebiyotik deposudur. Turşu suyu ödem attırıcı özelliği yardımıyla, kilo vermeyi kolaylaştırır. Meydana getirilen araştırmalara nazaran, turşu suyunun içinde bulunan asetik asit, vücutta biriken yağların erimesine destek oluyor. Hem de turşu suyu, kolesterol ve kan şekerini dengeleyerek, ani açlık hissinin önüne geçer ve bu sayede kişiye tokluk hissi verir.

Meydana getirilen bir öteki araştırma sonucu ise, turşu suyunun metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini hızlandırdığı yönünde. Turşu suyu metabolizmayı hızlandırdığı için kişinin süratli ve kolay kilo vermesini sağlar. Sadece turşu suyu fazla tuz içerdiğinden dolayı, tüketirken dikkat edilmeli aşırıya kaçılmamalıdır. Bununla beraber hamilelerin ve gerilim hastalarının da gene ihtiva ettiği tuz oranı yardımıyla doktora sormadan tüketmemeleri gerekir.

Turşu Suyu İçmenin Yararları Nedir?

Kas kramplarına iyi gelir

Turşu suyu süratli bir ağrıkesicidir. Turşu suyu bolca oranda potasyum ve sodyum ihtiva eder. Spordan bir saat ilkin içilen turşu suyu krampların ve kasılmaları kısa sürede iyileştirir.

Bacak Ağrılarını Dindirir

Gün içinde en oldukça yorulan bölgelerden biri de bacaklardır. Yatmadan ilkin bir fincan turşu suyu içmek bacak titremesini, ağrıları ve sızıları geçirmek için oldukça etkilidir.

Kan Şekerini Dengeler

Turşu suyu şeker hastaları için oldukça şifalıdır. Yemekten otuz dakika ilkin içilen turşu suyu kan şekerini dengeleyecektir. Ani kan şekeri artışını önleyecektir.

Kilo Vermeyi Sağlar

Turşu suyu metabolizmayı çalıştırır. Her gün tertipli bir halde turşu suyu içmek, istenmeyen kilolardan kurtulmak için destek olmaktadır. Meydana getirilen araştırmalarda, turşuda bulunan sirkenin yağ yakıcı özelliğe haiz olduğu ispatlanmıştır. Rejimde turşu suyu içmek süratli zayıflamanızı ek olarak bölgesel zayıflamanıza destek olacaktır.

 Kuvvetli Bir Antioksidan Deposudur

Turşu suyu mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengindir. Bilhassa C ve E vitamini bakımından oldukça güçlüdür. Bağışıklık sistemini güçlendiren turşu suyu hastalıklara karşı korumaktadır. Soğuk algınlığı yada grip şeklinde rahatsızlıklar için bir yiyecek kaşığı turşu suyu içerek hastalığı önleyebilirsiniz.

Mide Hastalıklarına Şifa Olur

Turşu suyu mide ağrıları ve hastalıkları gidermek için naturel bir ilaçtır. Mide ekşimesi için bal ve turşu suyunu karıştırıp içmek etkili bir çözümdür.. Turşunun içinde bulunan şeker ve sirke karışımı mide bulantısı, mide yanması şeklinde sorunları ortadan kaldırır.

Likit Oranını Dengeler

Mevsim değişiklerinde oluşan hava değişimleri vücut ısısını değiştirir. Vücut ısısının değişmesi, likit yitirilmesine neden olur. Böbrek üstü bezleri çalıştırmak ve likit oranının dengelemek için turşu suyu içmek oldukça faydalıdır.

Turşu Suyunun Öteki Yararları Ve Kullanım Alanları

Güneş Yanıklarının Geçirir

Turşu suyundaki mineraller güneş yanığı acısını azaltacaktır. Turşu suyunu bir miktar pamuğa damlatıp güneş yanıklarının üstüne sürebilirsiniz. 

Salataya Lezzet Katar

Turşu suyunu yeşil salata ve öteki salatalara sos olarak kullanabilir, lezzetini fazlalaştırabilirsiniz.

Tekrardan Turşu Kurabilirsiniz

Turşularınız bittikten sonrasında oldukça fazla suyu kaldıysa bu turşu suyunu tekrardan değerlendirebilirsiniz. Turşu suyunun içine soğan, sarımsak, haşlanmış yumurta yada bezelye, enginar, domates koyarak tekrardan turşu olmasını bekleyebilirsiniz.

Bakır Kapları Parlatır

Oldukca acele kararan bakır eşyaları turşu suyu ile silerek kısa sürede parlamasını sağlayabilirsiniz.

Gübre Olarak Kullanabilirsiniz

Turşu suyunu saksılarınızda yada bahçenizde toprağa dökerek gübre olarak kullanabilirsiniz. Turşu suyunun içinde lilyum maddesi bulunur, sıvı gübre yerine geçer.

Sivrisinek Isırıklarını Geçirir

Sivrisinek ısırıklarının üstüne pamuk yardımı ile turşu suyunu birkaç kere olmak suretiyle sürebilirsiniz. Kısa sürede kaşıntının ve kızarıklığın azaldığını görebilirsiniz.

Yabani Otları Öldürür

Bahçenizde istemediğiniz yabani otları öldürmek için turşu suyunu bu bölgelere dökebilirsiniz. Böylelikle tekrar yabani otlar asla çıkmaz.

Turşu Suyunun Sağlığa Zararları Nedir?

  • Turşu kurulurken, kullanılan malzemeler ve oranı oldukça önemlidir. Sirke ve tuzu oldukça fazla kullanmak, turşuyu zararı dokunan hale getirir.
  • Turşu suyunun en bilindik zararlarından biri midesi kırılgan olan kişilere dokunup midede ağrıya ve yanmaya niçin olmasıdır.
  • Böbrek rahatsızlığı ve gerilim hastalarının doktora danışmadan turşu tüketmemelerini tavsiye ediyoruz.
  • Böbrek hastalıklarına ve böbrekte taş oluşmasına niçin olabilir.
  • Kemiklerin alması ihtiyaç duyulan kalsiyumu önler, kemik yitirilmesine niçin olabilir.
  • On iki bağırsak ve mide mevcud ülseri tetikleyebilir.
  • Sindirim sistemi hastalıklarına niçin olabilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.