Turşu Suyu Niçin Bulanık Olur Ve Bulanık Olursa Ne Yapmalıdır?

0

Turşu, ham sebzelerin salamura edilerek meydana gelmesiyle kış sofralarında adeta bir lezzet olmuştur. Kışın kışlık sebzelerden yaptığımız, yazın ise yaz sebzelerinden yaptığımız turşu, çıtır çıtır oluşu ve lezzetiyle nerede ise bir çok şahıs tarafınca sevilmektedir. Turşu yapmanın en mühim kuralların başlangıcında turşu malzemelerinin eksiksiz olması ve su, tuz, sirke ve limonu oldukça ayarlamak gerekir. Eğer bu kurallara dikkat edilmezse turşu yumuşar, salyalanır ve sümüksü bir hal alır. Yazımızın devamında turşu suyu niçin bulanıklaşır, salyalanır ve çözüm şekilleri nedir bu mevzulara değindik. 

Turşu Suyu Niçin Bulanık Olur?

Turşu suyunun bulanıklaşmasının bir öteki sebebi, turşu fermantasyon sürecinde iken laktik asit bakterileri ürediğinde turşu suyunda bulanıklaşmalar görülür. Sadece bu bulanıklaşma turşu kurulduktan 4-5 gün sonrasında kaybolur ve oldukça normaldir. Turşunun bulanıklaşmasının birçok sebebi vardır ve bu bulanıklaşma kimi zaman düzgüsel kabul edilemez. Turşudaki düzgüsel kabul edilmeyen bulanıklığa fena koku, sümüksü, küflenme ve yumuşama şeklinde durumlarda eşlik ediliyorsa artık o turşu tüketilmemelidir. Kısaca bu tür turşular yenilmez ve imha edilmek zorunda kalır.

Turşu suyunun bulanık olmasının bazı sebepleri şunlardır;

Turşu kavanozun içindeki malzemelerden bir tanesi dahi tamamlanmamış olsa turşunun bulanmasına niçin olabilir.

Turşu kurarken sirke kullanılmaması, turşunun bulanık olmasına yol açan mühim bir faktördür.

Turşu kurarken kavanozun içine eklenen suyun çeşme suyu olması da turşuyu bulanık yapabilir.

Turşu suyunun bulanık olmasının bir başka sebebi ise turşu kurarken kullanılan tuzdur. Bazı tuzların içinde topaklanma önleyici kimyasal maddeler bulunur ve bu maddeler turşunun naturel ortamını bozarak turşuyu tüketilemez hale getirir.

Turşu Suyunun Bulanması Iyi mi Önlenir?

Turşu suyunun bulanıklaşmasını önlemek için bazı çözüm şekilleri bulunur. Bu çözüm şekillerinden bazıları şunlardır;

Turşu yapımında tüm malzemelerin eksiksiz şekilde kullanılması lazımdır. Kısaca turşunun bütünlüğünü bozmamak en mühim hususlardan biridir. Eğer turşu malzemelerinden biri tamamlanmamış olursa, turşu suyu bulanık olabilir.

Turşu suyunun bulanık olmaması için lüzumlu çözüm yollarından biri ise, turşu suyunun çeşme suyu şu demek oluyor ki yoğun kireçli bir su ile değil, içme suyu ile yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde turşu suyu bulanıklaşır.

Turşu suyunun bulanık olmaması için turşu yapımında rafine edilmemiş ve işlenmemiş kristal kaya tuzları tercih edilmelidir.

Turşu suyunun bulanık olmaması için en mühim noktalardan biri de sirke kullanımıdır. Eğer sirke koymadan turşu yapmış olursanız, muhtemelen turşu suyunuz ciddi oranda bulanık olacaktır.

Turşu Niçin Sümüksü Olur ve Salyalanır?

Turşunun salyalanmasının ve sümüksü bir hal almasının ana sebebi turşu malzemelerinin yeterince temizlenmemiş olmasıdır. Kısaca turşu malzemelerinin üstündeki iyi temizlenemeyen kimyasal maddeler, turşu suyunda salyalanma yapar. Bunun için turşu yapımından ilkin turşu malzemelerinin incelikle ve dikkatle temizlenmesi gerekmektedir.

Turşu yapımında tuz miktarı oldukça mühim bir etkendir. Aksi taktirde tuz azca kullanılırsa turşu suyunda sümüksü bir kıvama ve salyalanmaya niçin olur.

Lahana turşusunda kıyılmış yapraklar ne olursa olsun suyunu çıkarmak için ezilmeli sonrasında tuzlamaya yapılmalıdır. Aksi taktirde lahana yapraklarının suyunu çıkarmadan tuzlama işlemi yapılırsa şekerden laktik asit oluşumu gecikecek ve turşular mukusla kaplanıp sümüksü bir hal alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.