Turp Sebze mi Meyve mi Turp Hangi Mevsimde Olur

0

Turp keskin olup tatlı yada ekşi tatlara haiz olan bir sebzedir. Turpgiller familyasından olan turp kış mevsiminde tüketilen meşhur sebzeler içinde yer alır. Turpun siyah, kırmızı, beyaz ve mor dahil olmak suretiyle çeşitli renkleri bulunmaktadır. Değişik renklerde olan bu turplar aynı büyüklükte olmamakla birlikte etli bir yapıya haizdir. Toprağın altında kalan kök kısmını kullandığımız turpu çoğu zaman balıkların yanında yada çeşitli salatalarda kullanırız. Turp içinde yüksek oranda potasyum ve folat bulunur. Bununla birlikte C, B2 ve B6 vitaminleri, folik asit, bakır, magnezyum, kalsiyum ve karbonhidrat benzer biçimde varlıklı gıda içeriklerine haizdir. Halk içinde sıhhatli kişilerin “turp gibiyim” deyimini kullanmalarının sebebi turpun böylesine yararlı, besleyici ve varlıklı içeriklere haiz bulunduğunun göstergesidir.

Turp Sebze mi Meyve mi?

Turpun meyve mi yoksa sebze mi olduğu bir çok şahıs tarafınca dört gözle beklenen bir mevzudur. Turpun sebze mi meyve mi bulunduğunu anlamın yolu yediğiniz besinin çekirdeğine bakmaktır. Eğer çekirdekli bir gıda yiyorsanız o meyvedir yada çekirdeği yok ise yediğiniz şey sebzedir. Bu durumda turpgiller ailesinden olan turp bir sebzedir. Bununla birlikte yararlı, besleyici bir sebzedir.

Turp Hangi Mevsimde Yetişir?

Turp kış mevsiminin besleyici ve yararlı sebzeleri arasındadır. Sıhhat deposu turp Güz ve Kış mevsiminde salatalarda sevmiş olarak tüketilen bir sebzedir. Kış mevsiminin Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve Ocak ayı itibariyle piyasaya sürülür.

Turp Kış mevsimi süresince pazar tezgahlarında ve marketlerin sebze bölümünde bulunabilir. Ocak ayı itibariyle hasat zamanı biter ve ilk tazeliğiyle satışa çıkarılır. Ocak ayının sonlarında, Şubat ve Mart aylarında yararlarından yararlanmak için salataların içinde kucak dolusu turp tüketilmelidir.

Turpun Yararları Nedir?

Turp vücut direncini arttırır;

İçerisindeki yüksek oranda C vitamini barındıran turp nezle, soğuk algınlığı ve grip benzer biçimde solunum hastalıklarına kalkan olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için kış mevsiminde bol miktarda turp tüketmeye itina gösterilmelidir.

Turp cildin dostudur;

Turp içindeki vitaminler, mineraller ve anitoksidanlar yardımıyla ciltte oluşan akne ve sivilce oluşumunu önler ve cildi nemlendirir. Bununla birlikte ciltte oluşan kızarıkları önleyen turp, cilt sağlığı için mühim bir sebzedir. İçerisindeki folik asit açısından varlıklı olduğundan cilt hücrelerin DNA ve RNA onarımını sağlar böylece yaşlanmayı önler.

Turp guatra iyi gelir;

Turp iyot açısından varlıklı bir sebzedir. Guatr rahatsızlığı olan kişiler için oldukça faydalıdır. Guatr, iyot eksikliğinden doğar. Sık sık turp benzer biçimde yararlı bir sebzeyi tüketmenin tiroit hastalıklarına karşı koruyucu tesiri bulunmaktadır.

Turp kanseri önlemeye yardımcıdır;

Turp sülfür bileşikler açısından zengindir. Böylece kanser hücrelerinin büyümesine önleyerek kanser hastalıklarına kalkan olur. Bununla birlikte turp, karaciğeri ve mideyi temizlemeye de destek olmaktadır.

Turp uzun süre tok meblağ;

Yüksek lif içeriğine haiz olan turp acıkmayı geciktirir ve uzun süre tok meblağ. Doyurucu özelliği bulunan turp kan şekerini düşürmez yada arttırmaz. Bununla birlikte turp mide bulantısının geçmesinde epey etkilidir.

Turpun Zararları Nedir?

Turpun içinde kükürtlü bileşikler bulunur. Bu bileşiker chron, ülseratif, ülser, gastrit yada kolit benzer biçimde rahatsızlığı olan kişilerde ishal yada gaz problemine niçin olabilir. Bu kişilerin doktorlarına danışmadan turp tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.