Türk Kahvesi Kilo Aldırırmı, Kilo Yaparmı? Türk Kahvesiyle Zayıflama

0

Türk halkının en sevilmiş olduğu içeceklerden olan Türk kahvesinin yararları saymakla bitmez; Türk kahvesi kişiyi kanserden korur, bağışıklığı sağlamlaştırır, kolestrolü düşürür, konsantrasyonu artırır… Türk kahvesinin yararlarından biri de zayıflamaya destek olmasıdır. 1 fincan Türk kahvesi yalnızca 1 kalori içerdiğinden şekersiz tüketildiği müddetçe kilo aldırmaz, aksine kilo vermekte mühim rol oynar. Türk kahvesi ile zayıflayanların yorumları hep pozitif yönde olmuş, Türk kahvesinin tok tutucu ve zayıflatıcı özellikte bulunduğunu bildirmişlerdir. Peki Türk kahvesi hakkaten zayıflatır mı, Türk kahvesi kaç kaloridir? İşte bu mevzuda Uzman Diyetisyenlerin verdikleri bilgiler;

Diyetisyen Görkem Mercan Türk kahvesi zayıflatır mı, günde kaç fincan içebilirim? Sorusunu şu şekilde cevaplıyor; Türk kahvesi içeriğindeki kafeinden dolayı metabolizma hızına pozitif tesir eder. Bu özelliğiyle, zayıflamaya yardımcıdır. Türk kahvesi içerken yanında ne olursa olsun büyük bir bardak su içmek gerekir. Bu sayede, vücudun su ihtiyacı karşılanır ve kahvenin metabolizma hızlandırıcı tesiri artar. Zayıflamak yada sıhhatli beslenmek için Türk kahvesi içiyorsanız, kahvaltıdan sonrasında yada akşamüstü saatlerinde içebilirsiniz. Günde 2 fincan Türk kahvesi içmek uygundur.

Türk kahvesi kaç kalori eder ve kilo verdirir mi? Sorusunu Diyetisyen Serkan Meblağ şu şekilde cevaplıyor; (Sohbetlerin vazgeçilmezi olan Türk kahvesi, koyu bir kahve olması sebebi ile tüketimine kesinlikle dikkat edilmelidir. Bundan dolayı fazla oranda içilmesi gün içinde sık sık çarpıntı problemi yaşamanıza niçin olabilir. Türk kahvesini gün içinde en fazla tercih etmeniz ihtiyaç duyulan yer ise spor yapmadan 30-45 dakika öncedir. Bu şekilde egzersiz anında kalori yakımını da arttırmış olmuş olursunuz. 1 fincan Türk kahvesi averaj 1 kaloridir.)

Diyetisyen Nilay Keçeci Türk kahvesinin zayıflamaya ve sağlığa pozitif tesirleri hakkında şu detayları veriyor; Türk kahvesi günde bir fincan tüketildiğinde tokluk hissi sağlayarak zayıflama ve kilo koruma programlarında da pozitif etkisinde bırakır sağlar. Son meydana getirilen emekler, günde 1 fincan french press, Türk kahvesi ya da İskandinav kahveleri benzer biçimde kaynatılarak hazırlanan kahvelerin göğüs kanseri, baş ve boyun kanserini de önleyebilici etkilerinin bulunduğunu ortaya koymaktadır. Günde 1 fincan kahve tüketen bireyler de meydana getirilen araştırmalar da kanser olma risklerinin %10 oranında azaldığı bulunmaktadır. Dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim noktalardan biri de, kahve ile beraber su alımının azaltılmamasıdır. Günde minimum 2 lt su tüketmek ve 1 fincan kahve tüketmek sağlımız için pozitif sonuçlar doğurur.

Diyetisyen İrem Demirilyas, Türk kahvesinin zayıflamaya tesirinin bulunduğunu ifade ederek, sözlerine şu şekilde devam etti “Fakat şu şekilde bir tesiri vardır. Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırıyor. Ek olarak bir tek Türk kahvesi içerek zayıflamak benzer biçimde bir şey yoktur. Türk kahvesi bir tek zayıflamamız için yardımcıdır. Günde 1-2 fincan Türk kahvesi içilebilir. Doğal ki de daha fazlası zararlıdır”

Türk kahvesi yağ yakar mı? Sorusuna Diyetisyen Mustafa Yörük şu cevabı veriyor; (Evet, Türk kahvesi yağ yakmanıza destek olan besinlerdendir. Günde 2 fincan türk kahvesi enerji harcanması ve lipolizisi artırarak yağ depolarını boşaltmaya ve kilo yitirilmesine destek sunar. )

Metabolizmam yavaş çalışıyor, bundan dolayı kilo veremiyorum, metabolizmamın hızlanmasını isterim, bunun için günde kaç fincan Türk kahvesi içmeliyim? Sorusunu Diyetisyen Tuba Kayan Tapan  şu şekilde cevaplıyor; (Gün içine içilen 2 fincan türk kahvesi, o günkü metabolizmayı hızlandırmak için kafi olacaktır.)

Diyetisyen Deniz Özsan zayıflamak için kaç fincan Türk kahvesi içmeli sorusunu şu şekilde cevaplıyor: (Türk kahvesi ihtiva ettiği kafein yardımıyla metabolizma hızını arttırır. Kafeinin metabolizma hızını arttırma oranı %5’dir. Günde 1 ile 2 fincan arası tüketim kafi ve ideal olacaktır. Metabolizma hızını arttırdığı için sıhhatli beslenerek zayıflamaya çalışan bireyler için iyi bir gıda desteği olacaktır. Günde 5-6 fincan kahve içerek zayıflamayı beklemek en büyük yanlıştır. Karbonhidrat, protein ve yağ miktarı kafi ve dengeli bir halde alınarak düzenlenen bir beslenme programı ile sıhhatli zayıflamak mümkündür. Aşırı oranda tüketilmesinin ciddi sıhhat problemlerine yol açabileceği unutulmamalıdır. Türk Kahvesi’ni şekersiz olarak tercih ederseniz de metabolizma hızınızı arttırarak kilo kontrolü için sıhhatli bir adım atmış olmuş olursunuz. )

Diyetisyen Aylin Aydın Türk kahvesinin zayıflamaya tesirleri hakkında şunları bildiriyor; Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırır. Spor öncesi tüketilen şekesiz bir türk kahvesi vücudun daha fazlaca yağ yakmasına destek sunar.Gün içinde tüketeceğiniz mütevazi 2 fincan Türk kahvesi sağlığınıza sıhhat ekleyip yaşam enerjinizi yükseltecektir.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel, şekersiz tüketilen kahvenin hem kalp sağlığına iyi geldiğini hem de dikkati artırarak emek verme süremize katkıda bulunmasının yanında zayıflamamıza destek olabilecek bir tanım hazırladı. Rejim yaparken hem tatlı ihtiyacınız olan şeyi karşılayacak hem de rejime uygun bir kahve tarifi geliştirdik; 1 fincan suya 1 kaşık kahve ilave edin ve karıştırın. Isıtmaya başlayın ve içine 1 parça bitter ilave edin ve hafifçe karıştırın.Kaynamadan ilkin yarım tatlı kaşığı tarçında ilave edilebilir. Pişince fincanlara alın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.