Türk halkının en sevilmiş olduğu yiyeceklerden olan kırmızı et kaç kaloridir?

0

Türk mutfağında en oldukca tüketilen besinler içinde kırmızı et yer alır. Bilhassa akşam yemeklerinde afiyetle tüketilen kırmızı et, tam bir protein deposudur. İçerisinde en oldukca protein ihtiva eden besinler gurubunun başlangıcında yer alır. Protein oranı yüksek olduğundan da bilhassa zayıflamak isteyenlerin ve rejimde olanların oldukca tükettiği bir besindir. Diyetisyenler kilo vermek isteyenlerin eti sofralarında asla dikkatsizlik etmemesi icap ettiğini bilhassa vurgulamaktadır.

Et Kaç Kaloridir?

  • Diyetisyen Emre Uzun 100 gram yağsız sığır etinin 205 kalori ihtiva ettiği bildiriyor.
  • Yağda pişirilen 100 gram et 204 kaloridir.
  • Haşlanarak pişirilen 100 gram et 89 kaloridir.
  • Izgara olarak pişirilmiş 100 gram et ise 167 kalori içermektedir.

Kilo Vermek İstiyorsanız Et Tüketin

Her sıhhatli insanoğlunun günlük averaj alması ihtiyaç duyulan protein, kırmızı ette bolca oranda bulunur. Sıhhatli ve erişkin bir adamın gün içinde 55 gram, kadının ise 45 gram protein alması gerekir. Doğal bu miktar kişinin sıhhat durumu ve kilosuyla orantılı olarak farklılık izah edebilir. Bu günlük protein ihtiyacı ise hayvansal gıdaların ortalama %75’inden, bitkisel besinlerin ise %50’sinden alınabilir.

Kırmızı et, içinde en oldukca protein ihtiva eden besinler içinde yer alır. Yüksek protein içerdiğinden dolayı da kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Kırmızı et, tok tutma özelliği yardımıyla rejim listelerinin en başlangıcında yer alır. Uzun süre tok tutan bir gıda olduğundan dolayı kişinin daha acele ve kolay zayıflamasına destek sunar.

Diyetisyen Ömer Can Yorulmaz kırmızı etin yararları hakkında şu sözleri dile getirmiştir;

“Sıhhatli ve dengeli beslenmenin yolu et tüketmek geçer. Kırmızı et, demir mineralinin en varlıklı deposu olup, bununla birlikte tam bir protein deposudur. Sıhhatli bir ferdin günlük olarak averaj 100 gram kısaca 3 orta boy köfte büyüklüğünde kırmızı et tüketmesi tavsiye edilir. Her gün kırmızı et tüketilemese bile en azından haftada 2-3 kere kırmızı et tüketilmelidir. Doğal bu miktar her insanın sıhhat durumuna gore farklılık gösterir.”

Etin Gıda Kıymeti Nedir?

100 gram etin gıda kıymeti;

Kalori (kcal) 143

Toplam yağ 3,5 g

Doymuş Yağ 1,2 g

Trans yağ 0 g

Kolesterol 73 mg

Sodyum 57 mg

Potasyum 421 mg

Karbonhidrat 0 g

Rejim Lifi 0 g

Şeker 0 g

Protein 26 g

C Vitamini 0 mg

Kalsiyum 6 mg

Demir 1,2 mg

D Vitamini 10 IU

B6 Vitamini 0,7 mg

Kobalamin 0,6 µg

Magnezyum 29 mg

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.