Toz Zencefilli Yüz Maskesi Iyi mi Yapılır Cilde Yararları Ne

0

Zencefil, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve sağlığa birçok faydası bulunan bir baharattır. Sağlığa birçok faydası olan toz zencefilin cilt sağlığına da bir o denli yararı vardır. Toz zencefil ile meydana getirilen cilt maskesi, ciltteki kan dolaşımını hızlandırır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak cildi kırışıklıklara karşı korur, cildin daha sıhhatli ve genç görünmesini sağlar. Toz zencefil maskesi, cildi derinlemesine temizler, akne-sivilceleri giderir, ciltteki sivilce lekesi ve sivilce izlerinin geçmesini sağlar.

Toz Zencefilin Cilde Görkemli Yararları Nedir?

 • Toz zencefil maskesi, ciltteki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırarak, ciltteki ince kırışıklıkları giderir, cildin daha sıhhatli, parlak ve genç görünmesini sağlar.
 • Toz zencefil maskesi, antiseptik özelliğe haizdir. Antiseptik özelliği yardımıyla, zencefil maskesi ciltteki akne ve sivilcelerin kurumasını sağlar. Bununla birlikte akne ve sivilce oluşumunun önüne geçer.
 • Zencefil ile meydana getirilen cilt maskesi, ciltteki ölü deri hücrelerin atılmasını sağlar. Ciltteki ölü hücrelerin atılarak, cildin yenilenmesini sağlar.
 • Toz zencefil hem de antioksidan özelliğe haizdir. Antioksidan özelliği yardımıyla ciltteki akne-sivilce lekeleri, güneş lekeleri şeklinde lekelerin giderilmesini sağlar. Çay tabağının içinde bir miktar zencefili su ile karıştırın. Bir parça pamuğu kazanmış olduğunuz zencefilli suyun içine batırın ve cildinize uygulayıp zencefilli suyun cildinizde kurumasını sağlayın. Bu işlemi günde 2 kez olmak suretiyle 2 hafts süresince uygulayın. Bu işlemi tertipli olarak uyguladığınızda cildinizin lekelerden arındığını görmüş olacaksınız.
 • Toz zencefil ile meydana getirilen cilt maskesi cildi derinlemesine temizler. Tıkanmış gözeneklerin açılarak gözeneklerin temizlenmesini sağlar.
 • Zencefilli cilt maskesi, cilde tertipli olarak uygulandığında cildi pürüzsüzleştirir ve yumuşacık yapar.

Cildi Güzelleştiren 2 Ayrı Zencefil Maskesi Tarifi

1. Tanım

Malzemeler

 • 1 yiyecek kaşığı toz zencefil (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı limon suyu

Uygulanışı

Ufak bir kase içine 1 yiyecek kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı tarçın, 1 çay kaşığı bal ve 2 çay kaşığı kadar limon eklenmiş olur. Tüm malzemeler çay kaşığı yardımıyla güzelce karıştırılır. Elde edilmiş karışımın macun kıvamında olması gerekir. Bu yüzden limon miktarını maskenin kıvamına gore azaltıp çoğaltabilirsiniz. Fırçanız var ise fırça ile yoksa parmağınızı kasenin içine batırarak maskeyi cildinize uygulayın. Maskeyi cildinizin tamamına sürebilirsiniz. Peşinden 25-30 dakika kadar maskenin cildinizde kurumasını sağlayın. Zencefilli maske cildinizde kuruduktan sonrasında, ılık su ile cildinizi yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi haftada 1 kez cildinize uygulayabilirsiniz.

2. Tanım

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı toz zencefil (aktardan satın alabilirsiniz)
 • 2 çorba kaşığı tatlı badem yağı
 • 2 çorba kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı

Orta boy kasenin içine 2 yiyecek kaşığı toz zencefil, 2 yiyecek kaşığı tatlı badem yağı, 2 yiyecek kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı kadar bak ilave edin. Kasenin içine katılan tüm malzemeler çay kaşığı yardımıyla karıştırılır. Elde edilmiş karışım cilde dairesel hareketlerle sürülür. Zencefil maskesi 4-5 dakika kadar ciltte bekletilir. 4-5 dakika sonrasında zencefil maskesini cildinizden ovalayarak çıkarabilirsiniz. Maskeyi ovalarken nazik hareketlerle uygulamaya itina gösterin. Maskeyi cildinizden tamamen arındırdıktan sonrasında cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz. Zencefilli maske, cildin ölü derilerden arınmasını sağlayarak, cildi derinlemesine temizler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.