Topuk Çatlakları Niçin Olur, Ayak Topukları Niçin Çatlar Topuk Sertleşmesi Iyi mi Geçer?

0

Topuk ve ayak çatlakları en sık karşılaşılan cilt problemlerindendir. Topuk çatları derinleştiğinde kanama ve ağrıya bile niçin olabilmektedir. Topuk çatlakları eğer tedavi edilmezse daha da derinleşip kanama ve enfeksiyona yol açabilir. Cilt kuruluğu (kserozis) topuk çatlaklarının en yaygın nedenidir. Topuk çatlağının öteki sebepleri ise; Aşırı şişman olmak, uzun süre ayakta durmak, arka kısmı açık ayakkabı giymek, topuklu ayakkabı giymek, şeker hastalığı, sedef, egzama benzer biçimde cilt hastalıkları ve ter bezlerinin düzensiz çalışmasıdır. Bu makalemizde Uzmanlar ve doktorlar tarafınca bildirilen topuk çatlağına iyi gelen, topukları yumuşatan, topuk sertliğine iyi gelen bitkisel, naturel kür tariflerine yer verdik.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (1. Tanım)

Malzemeler

 1. 1 kahve fincanı vazelin
 2. Yarım limon suyu
 3. Yarım limon kabuğu rendesi
 4. 4 Tane aspirin

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir kapta karıştırıp yoğun bir krem haline getiriyoruz. Öncesinde bir greyfurdun yarısını sıktıktan sonrasında kalan kabuğun içersine toz şeker koyup topuklarımızı iyice ovuyoruz. Ovma işlemimiz bittikten sonrasında hazırlamış olduğumuz kremi topuklarımıza sürüp ilkin gazlı bez daha sonrada streç film ile sarıp üstüne çorap giyip sabaha kadar bekletiyoruz.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (2. Tanım)

 1. Yarım çay bardağı kakao yağı
 2. Yarım çay bardağı gliserin
 3. 1 yiyecek kaşığı vazelin

Hazırlanışı ve Uygulanışı: Kakao yağı, gliserin ve vazelini cam bir kabın içinde karıştırıp temiz bir kavanozun içine alın. Her akşam (gündüz uygulamayın terleteceği için mantar yapabilir) ayaklarınıza sürüp temiz pamuklu bir çorap giyinin. Şeker hatasıysanız ve ayak çatlaklarınızda kanama var ise içine 1 ampul E vitamini ilave edin.

Dr. Feridun Kunak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (3. Tanım)

Malzemeler

 1. 1 çorba kaşığı limon suyu
 2. 1 çorba kaşığı vazelin
 3. 1 tatlı kaşığı ozon yağı
 4. 1 tatlı kaşığı gliserin

Malzemeleri karıştırıp çatlak olan bölgelere sürün. Sürdükten sonrasında üzerine pamuk çorap giyinin.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (4. Tanım)

Malzemeler

 1. 1 limonun rendeden geçirilmiş kabukları
 2. 1 yiyecek kaşığı deniz tuzu
 3. 2 yiyecek kaşığı zeytinyağ
 4. 2 tane buzdolabı poşedi

Yapılışı: Topuk çatlaklarından kurtulmak için yapılacak kür için, limon kabuğu, buzdolabı poşeti, deniz tuzu (turşu tuzu), zeytinyağı kullanılacak. 1 limonun kabuğunu rendeleyin, üstüne 1 yiyecek kaşığı deniz tuzu ilave edin. Ondan sonra üstüne 2 yiyecek kaşığı saf zeytin yağı eklenmiş olur. 1 – 2 dk. bekletilir. Bekletilen karışım buzdolabı poşetinin içine konulur. Sonrasında topuklar karışıma gelecek şekilde, poşetler ayağa giyilir. Ayaklar temiz olmalı ve kremsiz olması gerekir. 20 – 40 dk. arası ayakta bekletilen karışım ayda 1 tekrarlanabilir. Sonrasında soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Sonrasında soğuk su ile yıkanır ve nemlendirilir. Başka bir şey hayata geçirmeye gerek kalmadan nasırlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sual: Topuklarım fazlaca sertleşti ve çatlamaya başladı. Iyi mi bir bakım uygulamalıyım?

CEVAP

Güzellik Ve Nebat Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kahve fincanı vazelin, 6 tane dövülmüş aspirin, 1 çay kaşığı karbonat ve yarım limonun suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı akşam yatmadan ilkin törpüleyip temizledikten sonrasında kuruyken topuklarınıza sürün. Üzerlerini streç filmle sarın. Sonrasında da pamuklu çorap giyip yatın. Kalktığınızda topuklarınız pamuk benzer biçimde olacaktır.Öteki tarifim ise şudur;  tane patatesi haşlayıp püre haline getirin. Kazanmış olduğunuz püreye 1 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edin. Bu karışımı topuklarınıza sarıp minimum 2 saat beklemeye alın. Peşinden da ayaklarınızı sudan geçirin ve vazelin sürün.)

Ebru Şallı’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (5. Tanım)

 1. 2 yiyecek kaşığı vazelin
 2. 1 yiyecek kaşığı hindistancevizi yağı
 3. 1 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 4. 1 çay kaşığı jojoba yağı

Yapılışı: Tüm malzemeleri iyice karıştırıp ağzı kapalı bir kutuda saklayın. Her akşam yatmadan ilkin topuklarınıza sürüp pamuklu bir çorap giyinin.15 gün uygulayın. Yumuşak topuklara haiz olup çatlaklardan kurtulacaksınız.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Pervin Bulgak’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (6. Tanım)

Malzemeler

 1. 1 kutu vazelin ( 50 gr.)
 2. 1 ampul B vitamini (Eczaneden alınır)
 3. 1 yiyecek kaşığı lavanta yağı (aktardan alınır)
 4. 1 tatlı kaşığı kantaron yağı (aktardan alınır)

Hazırlanışı; Malzemeleri karıştırın ve akşamları ayaklara uygulayın.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (7. Tanım)

Ayaklarınızı sıcak tuzlu suda, bir çorba kaşığı da kabartma tozu koyarak, ayaklarınızı 15 dakika bu suda beklemeye alın. Ondan sonra;

 1. 1çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
 2. 1 çay kaşığı eritilmiş çikolata
 3. 1 çay kaşığı vazelini

Karıştırın, krem kıvamına getirin.Yumuşattıktan sonrasında ayaklarımıza sürüyoruz. Sürdükten sonrasında nemli tülbentle sarın, poşet geçirin ve çorap giyinin. 1-2 saat beklemeye alın. Hatta gecede kalabilir, sabah uyanınca pamuk benzer biçimde ayakla kalkabilirsiniz.

Topuk çatlakları için;

Greyfurt ikiye bölünür ve şeker yada tuz batırılarak banyoda ayaklar ovulur. Üstüne çikolatalı karışım sürülür.

Ağrı icra eden topuk çatlakları için, 1 aspirini ezerek toz haline getirin, birkaç damla limon ve bir çorba kaşığı vazelin ilave edin. Ve topuklarınız ovun.

Nebat Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Topuk Çatlaklarını Geçiren Kür Tarifi (8. Tanım)

Malzemeler

 1. Tereyağ
 2. Aynısefa çiçeği (Aktarda satılır)
 3. Lanolin (Eczaneden satılır)

100 gram tereyağını eritip içine 25 gram aynısefa çiçeği katın, bu karışımı sabaha kadar beklemeye alın. Sabah yine ısıtıp süzgeçten geçirin ve 10 gram erimiş lanolinle karıştırın. Karışımı cam kavanoza koyun. Sıcak suya bir çorba kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı deniz tuzu karıştırın ve bu suda ayaklarınızı 30 dakika beklemeye alın. Ponza taşıyla ovduktan sonrasında da hazırlayıp cam kavanozda koruduğunuz kremden sürün. Nemli tülbent üstüne streç film sarın ve minimum iki saat beklemeye alın. Bunu iyileşene kadar haftada üç gün uygulayın. İyileştikten sonrasında da haftada bir uygulamaya devam edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.