Tok Tutan Ve İştah Kapatan Yiyecekler, İştahı Ne Kapatır?

0

Zayıflamak isteyenler için uzun süre tok tutan ve iştah kesen gıdalar tüketmek oldukca önemlidir, bu sayede kolaylıkla kilo verip ideal kiloya ulaşabilirler. Bu makalemizde bilimsel emekler sonucunda iştah kestiği, iştah azalttığı tok tuttuğu tespit edilen yiyeceklere yer verdik.

Elma

Elma iştah kesmek için en etkili yiyeceklerdendir. Lif açısından varlıklı içinde ne olduğu yardımıyla mideye dolgunluk hissi verir. Elma yemenin bir öteki yararı da, elmanın sindiriminin uzun sürmesinden dolayı midede daha çok kalıp uzun süre tokluk hissi vermesidir.

Yeşil çay

Yeşil çay yalnız vücuttaki fazla yağları yakmakla kalmaz hem de oldukca etkili bir iştah kesicidir. Yeme isteğinin azalmasından görevli olan hormonların salınımını uyarır. Günlük 3-4 bardak yeşil çay içmek iştahı denetim altında tutmanın yanı sıra zayıflamamıza de destek olacaktır.

Badem

Badem, pinolenik asit isminde bir madde ihtiva eder. Vücudumuz bu asidi kullanarak açlığı bastıran hormonlar üretebilir. Zayıflamak isteyenler ara öğünlerde badem tüketerek iştahlarını kesip oldukca yiyecek yemeyi önleyebilirler. 2006 Aşırı kiloluluk Derneği Senelik Bilimsel Toplantısında sunulan bir araştırmaya nazaran, bademin, kilo vermek için etkili bir gıda olduğu bildirilmiştir. Badem uzun süre tok tutarak zayıflamanızda mühim rol oynar.

Avokado

Avokado iştahı bastırarak açlık hissini duymamızı önler. Avokadoyu yedikten sonrasında vücudun avokadoyu sindirmesi uzun süre alır bundan dolayı avokado tüketildikten sonrasında uzun bir süre kendimizi tok hissederiz.  New York  Yeshiva Üniversitesinde meydana getirilen bilimsel çalışmada avokadoda yüksek oranda bulunan oleik asitin iştahı bastırmaya destek olduğu ve kilo kaybını desteklediği tespit edilmiştir.

Keren tohumu

Lif, omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından varlıklı olan keten tohumu iştahınızı bastırmanıza destek sunar ve uzun süre tok meblağ. Ek olarak, iştahı bastıran hormon olan kolesistokinin seviyelerini artıran omega-6 yağ asitlerinin mühim bir deposudur. Yoğurda keten tohumu ilave edip ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Acı biber, zencefil ve tarçın

 “Chemical Senses” tıp dergisinde 2012 senesinde piyasaya sürülen bilimsel çalışmaya nazaran acı biberde bulunan kapsaisin ve kapiat olarak adlandırılan maddelerin iştahı kapattığı bilgisi yer almıştır. Acı biber baharatının tadını sevmiyorsanız tarçın ve zencefil de iştahınızı kapatmaya destek olabilir. Gene 2012 senesinde “Metabolism” tıp dergisinde piyasaya sürülen makalede zencefilin açlık hissini bastırdığı, oldukca yemeği önlediği bilgisi geçmiştir. Tarçın da iştah kesici baharatlardandır, kan şekeri düzeyinizi kontrolaltına alıp iştahınızı kesmekte mühim rol oynar.

Bitter çikolata

Maryland üniversitesinde meydana getirilen bilimsel çalışmaya nazaran bitter çikolata hafifçe acılı olmasından dolayı ve içeriğindeki stearik asid yardımıyla sindirimi yavaşlatıyor ve doygunluk hissini artırıyor. Hatta bir araştırmaya nazaran bitter çikolatayı koklamak bile hem iştahı kapatıyor hem de açlık hormonlarını bastırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.