Tok Tutan Ve İştah Kapatan Yiyecekler, İştahı Ne Kapatır?

0

Zayıflamak isteyenler için uzun süre tok tutan ve iştah kesen gıdalar tüketmek çok önemlidir, bu sayede kolaylıkla kilo verip ideal kiloya ulaşabilirler. Bu makalemizde bilimsel çalışmalar sonucunda iştah kestiği, iştah azalttığı tok tuttuğu tespit edilen yiyeceklere yer verdik.

Elma

Elma iştah kesmek için en etkili yiyeceklerdendir. Lif açısından zengin içeriği sayesinde mideye dolgunluk hissi verir. Elma yemenin bir diğer yararı da, elmanın sindiriminin uzun sürmesinden dolayı midede daha fazla kalıp uzun süre tokluk hissi vermesidir.

Yeşil çay

Yeşil çay sadece vücuttaki fazla yağları yakmakla kalmaz aynı zamanda çok etkili bir iştah kesicidir. Yeme isteğinin azalmasından sorumlu olan hormonların salınımını uyarır. Günlük 3-4 bardak yeşil çay içmek iştahı kontrol altında tutmanın yanı sıra kilo vermemize de yardımcı olacaktır.

Badem

Badem, pinolenik asit isminde bir madde içerir. Vücudumuz bu asidi kullanarak açlığı bastıran hormonlar üretebilir. Zayıflamak isteyenler ara öğünlerde badem tüketerek iştahlarını kesip çok yemek yemeyi önleyebilirler. 2006 Obezite Derneği Yıllık Bilimsel Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre, bademin, kilo vermek için etkili bir besin olduğu bildirilmiştir. Badem uzun süre tok tutarak zayıflamanızda önemli rol oynar.

Avokado

Avokado iştahı bastırarak açlık hissini duymamızı önler. Avokadoyu yedikten sonra vücudun avokadoyu sindirmesi uzun zaman alır bundan dolayı avokado tüketildikten sonra uzun bir süre kendimizi tok hissederiz.  New York  Yeshiva Üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmada avokadoda yüksek miktarda bulunan oleik asitin iştahı bastırmaya yardımcı olduğu ve kilo kaybını desteklediği tespit edilmiştir.

Keren tohumu

Lif, omega-3 yağ asitleri ve protein bakımından zengin olan keten tohumu iştahınızı bastırmanıza yardımcı olur ve uzun süre tok tutar. Ayrıca, iştahı bastıran hormon olan kolesistokinin seviyelerini artıran omega-6 yağ asitlerinin önemli bir kaynağıdır. Yoğurda keten tohumu katıp ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

Acı biber, zencefil ve tarçın

 “Chemical Senses” tıp dergisinde 2012 yılında yayımlanan bilimsel çalışmaya göre acı biberde bulunan kapsaisin ve kapiat olarak adlandırılan maddelerin iştahı kapattığı bilgisi yer almıştır. Acı biber baharatının tadını sevmiyorsanız tarçın ve zencefil de iştahınızı kapatmaya yardımcı olabilir. Yine 2012 yılında “Metabolism” tıp dergisinde yayımlanan makalede zencefilin açlık hissini bastırdığı, çok yemeği önlediği bilgisi geçmiştir. Tarçın da iştah kesici baharatlardandır, kan şekeri düzeyinizi kontrolaltına alıp iştahınızı kesmekte önemli rol oynar.

Bitter çikolata

Maryland üniversitesinde yapılan bilimsel çalışmaya göre bitter çikolata hafif acılı olmasından dolayı ve içeriğindeki stearik asid sayesinde sindirimi yavaşlatıyor ve doygunluk hissini artırıyor. Hatta bir araştırmaya göre bitter çikolatayı koklamak bile hem iştahı kapatıyor hem de açlık hormonlarını bastırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.