Tırnak Kiri Tırnak Arası Pislikler Iyi mi Temiz Tutulur Ergonomik Tarifler

0

Tırnak İçi, Tırnakların Arasını Temizlemek İçin Etkili Yöntemler

Sabah uyandıktan sonrasında gece yatana kadar ellerimizle binlerce şey yapar, çeşitli bölgelere dokunuruz. Haliyle ellerimiz kirlenir, bakteri, toz ve mikrop benzer biçimde yabancı maddeler tırnaklarımızın içinde birikir. Tırnak içi temizliği el bakımı için eğer olmazsa olmazdır ve günlük olarak yapılmalıdır. Ellerimizi sık sık sabun ve bolca suyla yıkamamız da hijyen ve sıhhat açısından fazlaca önemlidir. Tırnak arası temizliğine dikkat etmemek, vücudumuzun sağlığını da negatif etkisinde bırakır. İşte tırnak içlerini temizleme şekilleri…

Tırnakların Arasını Temizleme Şekilleri

Tertipli Olarak Tırnak Kati

Tırnaklarda kir, pislik oluşumunu önlemek için tırnaklarınızı hiçbir süre uzatmayın. Tırnaklarınız hep kısa kalsın. Uzun tırnaklar, tırnakta bakteri, mikrop birikmesine niçin olur. Yiyecek yediğimizde bu mikroplar ellerimizi ağzımıza götürdükçe mideye gider ve çeşitli sıhhat problemlerine neden olur.

Karbonat Kullanın

Eczaneden hidrojen peroksit satın alın. 1 yiyecek kaşığı hidrojen peroksit ile yarım yiyecek kaşığı karbonatı karıştırıp macun hazırlayın. Bu macunu tırnaklarınızın üstüne ve altına sürüp ortalama 3 dk beklemeye alın. Eğer var ise tırnak fırçası ile tırnaklarınızı fırçalayın ve su ile tırnakları durulayın. Haftada 1 kez bu işleme devam edin.

Diş Macunu Kullanın

Kullanmadığınız bir diş fırçasına bezelye büyüklüğünde macun koyup bu macunla tırnaklarınızı fırçalayın. Peşinden suyla durulayın.

Sıvı Sabun Kullanın

Bir kase ılık suya birazcık sıvı sabun ilave edin ve iyice karışana kadar karıştırın. Her türlü sabunu kullanabilirsiniz, sadece sıvı sabun daha iyi karışır. Tırnak fırçasını sabunlu suya batırın. Bu fırçayla tırnakları fırçalayın. Peşinden suyla durulayın.

Tırnak Fırçası Kullanın

Bu ürünler tırnakların arasını fırçalamaya yarar ve böylece kirleri gidererek tırnak sağlığının korunmasında yararlı olur. Kozmetik mağazalarından ve eczanelerden temin edilebilen tırnak fırçalama aparatı, tırnak içlerinde meydana gelen kirleri temizler. Tırnak fırçasının fiyatı da oldukça düşüktür. Fırça ile tırnak temizliği için ilkin fırçaya birazcık sabun dökün. Sonrasında tırnaklarınızı bu fırçayla iyice fırçalayın, bolca suyla sudan geçirin. Zahmetsiz ve çabucak uygulayabileceğiniz bu yöntem tırnak içlerinde barınan tüm kirleri yok edecektir. Ek olarak bunun yerine tırnak makasınızdaki törpüyle de tırnaklarınızın arasını kolayca temizleyebilirsiniz.

Tertipli Olarak El Yıkama Alışkanlığı Geliştirin

Tırnak aralarının kir ve pislikle dolarak sağlığınızı tehdit etmemesi için her yemeğin peşinden ellerinizi iyice yıkamanız, sabunu ve suyu tırnaklarınızın içlerine de ulaştırmanız gerekir. Tuvaletten çıktıktan yada elleriniz herhangi bir halde kirlendikten sonrasında da bunu hayata geçirmeye itina göstermelisiniz. Ellerinizi iyice sabunlayıp köpürtün ve sabunu avucunuzun ortasında toplayın. Sonrasında bu sabunlu bölgeyi tırnaklarınızla yavaş yavaş kaşıyın. Böylelikle sabun, tırnaklarınızın aralarına da girecek ve kirleri temizleyecektir.

Limon Kullanın

Limon, tırnak temizleme için kullanılabilecek organik ürünlerden biridir. Ufak bir kaba su ilave edin. 1 dilim limonu içine sıkın. Limonlu suya parmaklarınızı batırın ve 10-15 dakika suda tutun. Peşinden ılık suyla ellerinizi sudan geçirin.

Temiz Olun!

Tırnakların içlerinde kir oluşmaması için kişisel temizliğe riayet etmelidir. Sık aralıklarla ev temizliği yapıyorsanız, deterjan ve çamaşır suyu benzer biçimde ürünler tırnak etlerinizi ve tırnaklarınızı yumuşatır. Bu sayede tırnaklarınızın içinde meydana gelen pislikler akıp gider. Yiyecek yaparken de eller bol miktarda yıkandığı için tırnak aralarında kir birikmez. Fakat tırnak eti ve tırnağınızın içinde deterjan artıkları kalabilir. Bu sağlıksız bir durumdur. Temizliği bitirdikten sonrasında ellerinizi bolca suyla yıkamalı, tırnak fırçasıyla fırçalama yapmalı ve tırnaklarınızı deterjan kalıntılarından arındırmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.