Tırnak Beyazlatma İçin Kati Çözüm Naturel Bitkisel Yöntemler

0

Tırnaklarda oluşan sararma ve lekeler hanım adam birçok insanoğlunun mustarip olduğu bir sorundur.  Tırnak sarması ayaklarda ve ellerde de meydana gelebilir. Genel anlamda tırnaklar için kullanılan ojelerin sebep olduğu sararmalara ojedeki renk pigmentleri ve kimyasallar sebep olur. Ek olarak tırnak sararmaları; mantar enfeksiyonu, bazı akciğer hastalıkları, aşırı sigara tüketimi ve sağlıksız beslenme ile de ortaya çıkabilirler. Tırnaklarınızdaki sararmalardan kurtulmak, tırnak beyazlatma için evinizde uygulayabileceğiniz naturel yöntemler vardır. Ikimiz de bu yazımızda Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafınca bildirilen tırnak beyazlatma yöntemlerini el ve ayak tırnaklarındaki sararmaları yok eden naturel tariflere yer verdik.

Tırnak Sararması Niçin Olur?

  1. Vitamin ve mineral eksikliği
  2. Sigara içme alışkanlığı
  3. Sık sık oje ve tırnak bakım ürünü kullanımı
  4. Tırnak mantarı
  5. Böbrek, karaciğer ve akciğer sorunları
  6. Şeker hastalığı

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Tırnak Beyazlatma Şekilleri, Tırnak Sararmasından Kurtulma Kürü Tarifi

Sual: Tırnaklarım fazlaca sarardı. Bu durum beni fazlaca üzüyor. Tırnaklarımdaki sarılıktan iyi mi kurtulurum?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Tırnaklarınızı greyfurt kabuklarıyla ovun. Arkasından eşit oranda limon suyu ile oksijenli suyu karıştırıp tırnaklarınızı bu suyun içinde beklemeye alın. Bu formülden tertipli olarak yararlanmalısınız.)

Sual: Tırnaklarımın rengi fazlaca sarı. Niçin olabilir acaba? Ek olarak bu problemi iyi mi çözebilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Tırnaklarınızın sarılığının sebebi vücudunuzdaki vitamin eksikliği olabilir. Size, ilk olarak bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Doktorunuza da danışarak tertipli olarak B ve E vitaminleri kullanmaya başlayın. Ek olarak her akşam 1 tane limonu sıkın ve tırnaklarınıza, onları bu limonun kabuğunun içine batırarak masaj yapın.)

Tırnak Sararmalarını Gidermenin Yolları

Limon

Limonun asidik yapısı tırnaktaki sarı lekelerin giderilmesinde etkili bir rol oynar. Bunun için minik bir kaseye yarım limonu sıkın. Kaptaki limon suyuna sararmış olan tırnağınızı batırın. 10-15 dakika beklettikten sonrasında çıkarın ve yumuşak bir diş fırçası yardımı ile tırnaklarınızın üzerini fırçalayın. Son olarak tırnaklarınızın üstüne nemlendirici bir krem sürün. Bu uygulamayı günde 2 kez sararmalardan kurtulana kadar yapın. Öteki bir limon yöntemi ise; limon yağı kullanmaktır. Gene minik bir kaseye parmaklarınızı kapatacak kadar limon yağı katın ve parmak uçlarınızı bu yağda 2-3 dakika beklemeye alın ve diş fırçası yardımı ile sararmış tırnaklarınızı fırçalayın. Son olarak soğuk su ile durulayın ve üstüne birazcık zeytinyağı sürün.

Oksijenli Su

Oksijenli suda sararmış tırnaklarınıza etkili bir çözüm sunar. Yarım bardak suyu bir kaba koyun. Üstüne 3-4 yiyecek kaşığı oksijenli su katın ve çalkalayarak karışmasını sağlayın. Tırnaklarınızı 2 dakika kadar bu çözeltide beklemeye alın ve çıkardıktan sonrasında diş fırçası yardımı ile hafifçe ovarak fırçalayın. Son olarak ellerinizi su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 gün, sararmalardan kurtulana kadar tekrarlayın. İnatçı lekeleriniz var ise karışıma katacağınız oksijenli su oranını artırın. Doğrusu yarım bardak suya 5-6 yiyecek kaşığı oksijenli su katın. Oksijenli su tırnaklarınızı kurutabilir. Bunun için tarifi uyguladıktan sonrasında tırnaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat kullanmakta, bu sorundan kurtulmanıza destek olacak ergonomik ve süratli bir yoldur. Bir kâseye 2 yiyecek kaşığı karbonat ve üstüne aynı oranda oksijenli su katın ve kaşık yardımı ile karıştırın. Pamuklu kulak çubuğu kullanarak, karışımı tırnak üstlerine oje sürer şeklinde sürün. 3-4 dakika sonrasında ılık su ile durulayın. Her gün bir kere birkaç hafta (geçene kadar) tekrarlayın. Öteki etkili bir yöntem ise; 1 yiyecek kaşığı karbonata, gene aynı oranda “bir yiyecek kaşığı” zeytinyağı katın ve bir çay kaşığı da limon suyu ilave edin. Bu karışımı yumuşak diş fırçası yardımı ile tırnaklarınıza sürün ve 5 dakika sonrasında ılık su ile durulayın.  Bu uygulamayı 2 haftada 1 tekrarlayın.

Diş Macunu

Dişlerimizin temizlenmesine destek olan diş macunları, tırnaklarımızdaki sarı lekelerden kurtulmamız içinde kullanabileceğimiz kolay bir yöntemdir. Sararmış tırnaklarınızın üstüne bir miktar diş macunu sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Diş fırçası yardımı ile tırnaklarınızın üzerini fırçalayın ve ılık su ile ellerinizi sudan geçirin. Haftada 2-3 kere mesele giderilene kadar tekrarlayın.

Protez Temizleme Tabletleri

Sararmış tırnaklardan kurtulmada tesir bir yöntemde protez temizleme tableti kullanmaktır. Bu tabletlerde kullanılan sodyum bikarbonat ve sitrik asit tırnak sararmalarına süratli bir çözüm sunar. Ufak bir kaba tırnaklarınızı alacak kadar ılık su katın ve üstüne 2-3 tane protez temizleme tableti atın. Tabletlerin erimesinin arkasından tırnaklarınızı kaba sokun ve 10-15 dakika beklemeye alın. Ellerinizi su ile sudan geçirin ve tırnaklarınıza nemlendirici sürün.  Bu işlemi 1-2 ay süresince haftada 3 kez tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Tırnaklarınızın mantara bağlı bir enfeksiyon sebebiyle sararıyorsa; çay ağacı yağı kullanımı uygun bir çözüm sunar. Antiseptik özelliği olan çay ağacı yağı enfeksiyona karşı tedavi sağlar. Antimikrobiyal özelliği de olan çay ağacı yağı parmak uçlarındaki mikropları dezenfekte eder. Tırnak üstlerine pamuk yardımı ile çay ağacı yağı sürün ve 3-5 dakika sonrasında ılık su ile durulayın. Mesele giderilene kadar günde 2 kere uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısı, tırnaklarınızın sararmalarını düzeltici tesir sağlar. Elma sirkesi ek olarak bakteri ve virüslere bağlı tırnak sararmalarını da engeller. Bölgedeki zararlıları defederek daha sıhhatli tırnaklara kavuşmanızı sağlar. Elma sirkesi ek olarak besleyici öğeler de içerdiğinden tırnaklarınızın kuvvetlenmesine destek sağlar.  Bunun için yarım çay bardağı su ve aynı oranda sirkeyi bir kapta karıştırın. Bu solüsyonda tırnaklarınızı 20 dakika beklemeye alın ve çıkardıktan sonrasında naturel olarak kurumaya bırakın. Sararmış tırnaklardan kurtulana kadar günde 2-3 kere tekrarlayın.

Listerin

Ağızda oluşan bakteri, mantar ve mikroorganizmaların giderilmesinde etkili olan bu solüsyon, mikrobik tırnak sararmalarında da etkili bir üründür. Online satış mağazalarından ve eczanelerden de bulabileceğiniz listerin, mantarları uzaklaştırarak sararmış tırnaklarınızı düzgüsel rengine döndürmeye destek sağlar. Bir kaba koyduğunuz listerinin içinde tırnaklarınızı 20 dakika beklemeye alın ve sonrasında ılık su ile durulayın. Yedi gün süresince her gün bunu uyguladıktan sonrasında 2. hafta dinlendirin ve 3. Hafta yine her gün uygulayın. Tırnak çevresindeki deri yeşil bir renk alabilir. Bu kendi kendine geçecek naturel düzgüsel bir durumdur.  Listerinin içine eşit oranda sirke katarsanız daha etkili bir netice alırsınız.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğundaki yüksek C vitamini ve asidik yapısı yardımıyla sararmış tırnaklardan kurtulmanıza destek sağlar. Tırnaklarınızın üstüne her gün 2-3 kere portakal kabuğu sürün. Buna birkaç hafta devam edin. Öteki bir uygulama ise; naturel olarak kuruttuğunuz portakal kabuklarını zeytinyağı ile karıştırın. Bu macunu tırnak üstlerine sürün ve kurumasını bekleyin. Sonrasında çeşme suyunun altında diş fırçası ile fırçalayarak bu tırnaklarınızı sudan geçirin.

Ek Bilgiler

  1. Vitamin eksikliklerinde de görülebilen tırnak sararmalarını engellemek için dengeli beslenmeye dikkat edin.
  2. Temizlik maddelerine direk temastan kaçının
  3. Akciğer yada başka bir sıhhat sorunundan kaynaklı oluşan tırnak sararmalarını bu hastalıkların tedavisi ile giderebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.