Tırnak Beyazlatma İçin Kesin Çözüm Doğal Bitkisel Yöntemler

0

Tırnaklarda oluşan sararma ve lekeler kadın erkek birçok insanın mustarip olduğu bir sorundur.  Tırnak sarması ayaklarda ve ellerde de meydana gelebilir. Genelde tırnaklar için kullanılan ojelerin sebep olduğu sararmalara ojedeki renk pigmentleri ve kimyasallar sebep olur. Ayrıca tırnak sararmaları; mantar enfeksiyonu, bazı akciğer hastalıkları, aşırı sigara tüketimi ve sağlıksız beslenme ile de ortaya çıkabilirler. Tırnaklarınızdaki sararmalardan kurtulmak, tırnak beyazlatma için evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler vardır. Biz de bu yazımızda Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya tarafından bildirilen tırnak beyazlatma yöntemlerini el ve ayak tırnaklarındaki sararmaları yok eden doğal tariflere yer verdik.

Tırnak Sararması Neden Olur?

  1. Vitamin ve mineral eksikliği
  2. Sigara içme alışkanlığı
  3. Sık sık oje ve tırnak bakım ürünü kullanımı
  4. Tırnak mantarı
  5. Böbrek, karaciğer ve akciğer sorunları
  6. Şeker hastalığı

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Tırnak Beyazlatma Yöntemleri, Tırnak Sararmasından Kurtulma Kürü Tarifi

Sual: Tırnaklarım çok sarardı. Bu durum beni çok üzüyor. Tırnaklarımdaki sarılıktan nasıl kurtulurum?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Tırnaklarınızı greyfurt kabuklarıyla ovun. Ardından eşit miktarda limon suyu ile oksijenli suyu karıştırıp tırnaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Bu formülden düzenli olarak yararlanmalısınız.)

Sual: Tırnaklarımın rengi çok sarı. Neden olabilir acaba? Ayrıca bu sorunu nasıl çözebilirim?

CEVAP

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (Tırnaklarınızın sarılığının nedeni vücudunuzdaki vitamin eksikliği olabilir. Size, öncelikle bir doktora görünmenizi öneririm. Doktorunuza da danışarak düzenli olarak B ve E vitaminleri kullanmaya başlayın. Ayrıca her akşam 1 adet limonu sıkın ve tırnaklarınıza, onları bu limonun kabuğunun içine batırarak masaj yapın.)

Tırnak Sararmalarını Gidermenin Yolları

Limon

Limonun asidik yapısı tırnaktaki sarı lekelerin giderilmesinde etkili bir rol oynar. Bunun için küçük bir kaseye yarım limonu sıkın. Kaptaki limon suyuna sararmış olan tırnağınızı batırın. 10-15 dakika beklettikten sonra çıkarın ve yumuşak bir diş fırçası yardımı ile tırnaklarınızın üzerini fırçalayın. Son olarak tırnaklarınızın üzerine nemlendirici bir krem sürün. Bu uygulamayı günde 2 kez sararmalardan kurtulana kadar yapın. Diğer bir limon yöntemi ise; limon yağı kullanmaktır. Yine küçük bir kaseye parmaklarınızı kapatacak kadar limon yağı katın ve parmak uçlarınızı bu yağda 2-3 dakika bekletin ve diş fırçası yardımı ile sararmış tırnaklarınızı fırçalayın. Son olarak soğuk su ile durulayın ve üzerine biraz zeytinyağı sürün.

Oksijenli Su

Oksijenli suda sararmış tırnaklarınıza etkili bir çözüm sunar. Yarım bardak suyu bir kaba koyun. Üzerine 3-4 yemek kaşığı oksijenli su katın ve çalkalayarak karışmasını sağlayın. Tırnaklarınızı 2 dakika kadar bu çözeltide bekletin ve çıkardıktan sonra diş fırçası yardımı ile hafifçe ovarak fırçalayın. Son olarak ellerinizi su ile durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 gün, sararmalardan kurtulana kadar tekrarlayın. İnatçı lekeleriniz varsa karışıma katacağınız oksijenli su oranını artırın. Yani yarım bardak suya 5-6 yemek kaşığı oksijenli su katın. Oksijenli su tırnaklarınızı kurutabilir. Bunun için tarifi uyguladıktan sonra tırnaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat kullanmakta, bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacak pratik ve hızlı bir yoldur. Bir kâseye 2 yemek kaşığı karbonat ve üzerine aynı oranda oksijenli su katın ve kaşık yardımı ile karıştırın. Pamuklu kulak çubuğu kullanarak, karışımı tırnak üzerlerine oje sürer gibi sürün. 3-4 dakika sonra ılık su ile durulayın. Her gün bir defa birkaç hafta (geçene kadar) tekrarlayın. Diğer etkili bir yöntem ise; 1 yemek kaşığı karbonata, yine aynı oranda “bir yemek kaşığı” zeytinyağı katın ve bir çay kaşığı da limon suyu ekleyin. Bu karışımı yumuşak diş fırçası yardımı ile tırnaklarınıza sürün ve 5 dakika sonra ılık su ile durulayın.  Bu uygulamayı 2 haftada 1 tekrarlayın.

Diş Macunu

Dişlerimizin temizlenmesine yardımcı olan diş macunları, tırnaklarımızdaki sarı lekelerden kurtulmamız içinde kullanabileceğimiz kolay bir yöntemdir. Sararmış tırnaklarınızın üzerine bir miktar diş macunu sürün ve 5-10 dakika bekleyin. Diş fırçası yardımı ile tırnaklarınızın üzerini fırçalayın ve ılık su ile ellerinizi yıkayın. Haftada 2-3 defa sorun giderilene kadar tekrarlayın.

Protez Temizleme Tabletleri

Sararmış tırnaklardan kurtulmada etki bir yöntemde protez temizleme tableti kullanmaktır. Bu tabletlerde kullanılan sodyum bikarbonat ve sitrik asit tırnak sararmalarına hızlı bir çözüm sunar. Küçük bir kaba tırnaklarınızı alacak kadar ılık su katın ve üzerine 2-3 adet protez temizleme tableti atın. Tabletlerin erimesinin ardından tırnaklarınızı kaba sokun ve 10-15 dakika bekletin. Ellerinizi su ile yıkayın ve tırnaklarınıza nemlendirici sürün.  Bu işlemi 1-2 ay boyunca haftada 3 kez tekrarlayın.

Çay Ağacı Yağı

Tırnaklarınızın mantara bağlı bir enfeksiyon nedeniyle sararıyorsa; çay ağacı yağı kullanımı uygun bir çözüm sunar. Antiseptik özelliği olan çay ağacı yağı enfeksiyona karşı tedavi sağlar. Antimikrobiyal özelliği de olan çay ağacı yağı parmak uçlarındaki mikropları dezenfekte eder. Tırnak üstlerine pamuk yardımı ile çay ağacı yağı sürün ve 3-5 dakika sonra ılık su ile durulayın. Sorun giderilene kadar günde 2 defa uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin asidik yapısı, tırnaklarınızın sararmalarını düzeltici etki sağlar. Elma sirkesi ayrıca bakteri ve virüslere bağlı tırnak sararmalarını da engeller. Bölgedeki zararlıları defederek daha sağlıklı tırnaklara kavuşmanızı sağlar. Elma sirkesi ayrıca besleyici öğeler de içerdiğinden tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur.  Bunun için yarım çay bardağı su ve aynı oranda sirkeyi bir kapta karıştırın. Bu solüsyonda tırnaklarınızı 20 dakika bekletin ve çıkardıktan sonra doğal olarak kurumaya bırakın. Sararmış tırnaklardan kurtulana kadar günde 2-3 defa tekrarlayın.

Listerin

Ağızda oluşan bakteri, mantar ve mikroorganizmaların giderilmesinde etkili olan bu solüsyon, mikrobik tırnak sararmalarında da etkili bir üründür. Online satış mağazalarından ve eczanelerden de bulabileceğiniz listerin, mantarları uzaklaştırarak sararmış tırnaklarınızı normal rengine döndürmeye yardımcı olur. Bir kaba koyduğunuz listerinin içinde tırnaklarınızı 20 dakika bekletin ve sonra ılık su ile durulayın. Bir hafta boyunca her gün bunu uyguladıktan sonra 2. hafta dinlendirin ve 3. Hafta tekrar her gün uygulayın. Tırnak çevresindeki deri yeşil bir renk alabilir. Bu kendi kendine geçecek doğal normal bir durumdur.  Listerinin içine eşit miktarda sirke katarsanız daha etkili bir sonuç alırsınız.

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğundaki yüksek C vitamini ve asidik yapısı sayesinde sararmış tırnaklardan kurtulmanıza yardımcı olur. Tırnaklarınızın üzerine her gün 2-3 defa portakal kabuğu sürün. Buna birkaç hafta devam edin. Diğer bir uygulama ise; doğal olarak kuruttuğunuz portakal kabuklarını zeytinyağı ile karıştırın. Bu macunu tırnak üstlerine sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra çeşme suyunun altında diş fırçası ile fırçalayarak bu tırnaklarınızı yıkayın.

Ek Bilgiler

  1. Vitamin eksikliklerinde de görülebilen tırnak sararmalarını engellemek için dengeli beslenmeye dikkat edin.
  2. Temizlik maddelerine direk temastan kaçının
  3. Akciğer veya başka bir sağlık sorunundan kaynaklı oluşan tırnak sararmalarını bu hastalıkların tedavisi ile giderebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.