Tavuklu Pilav Kalori Miktarı Ne Kilo Yapar mı

0

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder Kilo Aldırır mı?

En sevilen lezzetlerin başlangıcında gelen tavuklu pilav, sofraların baş tacıdır. Hepimiz bu yemeği beğenerek tüketse de ara sıra tavuk-pilav kilo yapar mı? diye düşünmekten kendini alamamaktadır. Tıpkı mütevazi pilav şeklinde sofralarda çoğunlukla yer kabul eden tavuklu-pilav, enfes tadıyla hepimizin vazgeçilmezidir. Fakat tüm yemeklerde azca ya da oldukça kalori olduğu bir gerçektir. Yemeği yaparken kullanılan malzemeler de kalori düzeyine tesir etmektedir. İşte tavuk-pilavın da bolca malzemeyle yapılması yada gereğinden fazla tüketilmesi, istenmeyen kiloları bununla beraber getirebilir. Bir tek 1 porsiyon tavuk-pilav, bir öğünde almanız ihtiyaç duyulan kalori ihtiyacınız olan şeyi karşılayabilir. Fakat tavuk-pilav ile beraber çeşit çeşit başka yemekler yerseniz yada tavuklu pilav porsiyonlarınız dopdolu olursa, yüksek kalori almanız kaçınılmazdır. Pilav, bolca oranda tavuk ile birlikte tüketilirse ya da yemeği hazırlarken oldukça yağ koyulursa, kalorisinde artış meydana gelir ve kilo almaya sebep olabilir.

Eğer diyetteyseniz, tavuk-pilav yerken davranışlarında ölçülü olmanızda yarar vardır.

Tavuklu Pilav Kaç Kalori Eder?

  1. 1 yiyecek kaşığı tavuklu pilav 31 kaloridir.
  2. 1 tepeleme çorba kaşığı (25 gr) tavuklu pilav 38 kaloridir.
  3. 1 orta porsiyon (220 gr) tavuklu pilav 336 kaloridir
  4. 1 orta kase (150 gr) tavuklu pilav 229 kaloridir
  5. 1 büyük kase (200 gr) tavuklu pilav 305 kaloridir

Tavuklu Pilav Kilo Yapar mı?

Tavuklu pilav tüketiminde aşırıya kaçarsanız ya da bolca malzemeli olarak tüketirseniz kilo alma ihtimaliniz vardır. Öğününüz yalnızca 1 porsiyon tavuk-pilavdan oluşuyorsa, bu menü kalori ihtiyacınız olan şeyi gidermek için idealdir. Fakat tavuk-pilavı pek oldukça fazladan gıdayla birlikte tüketirseniz yada yalnız tavuk-pilav yediğiniz halde porsiyonlarınızı ölçülü ayarlamazsanız, aldığınız kalori de fazla olacaktır. Pilavınızdaki tavuk miktarı çoksa yada ihtiva ettiği yağ oranı yüksek ise, haliyle kalorisi artacağından maalesef kilo yapabilir. Bundan dolayı eğer rejim yapıyorsanız, tavuk-pilavı kontrollü olarak tüketmelisiniz. Azca yağlı olmasına itina göstermeli, tavuk-pilav yerken ekmek yememelisiniz. Tavuklu pilav, karbonhidrat bakımından zengindir ve bu yüzden daha minik porsiyonlar tercih edilmelidir.

Sofralarımızın gözdesi olan tavuklu pilav, haşlanmış tavuğun pirinçlerle buluşmuş olduğu leziz bir yemektir ve oldukça popülerdir. Neredeyse her köşe başlangıcında tavuklu pilav satıcısına rastlıyor olmamız, bunun somut bir örneğidir. Fakat tavuklu pilavın lezzeti şeklinde kalorisi de yoğundur. Karbonhidrat ve kalori açısından iyi bir kaynak olan tavuklu pilavın protein oranı da yüksektir. Netice olarak rejim yapanlar ve devamlı formda kalmak isteyenler, tavuklu pilav yerken ölçüyü korumalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.