Tavuk ve Et Tantuni Kaç Kalori Rejim Tantuni Tarifi

0

Tantuni hakkında Diyetisyen Fatma Beşaltı şu detayları vermektedir;

‘Tantuni; kasaplardaki artık karaciğer ve akciğer şeklinde et parçalarının, kuyruk yağlarının toplanıp domates ve soğanla birlikte yağda kızartılmasıyla meydana getirilen bir yiyecektir. Genel anlamda en oldukça sosyoekonomik seviyenin düşük olduğu toplumlarda tüketilmektedir. Tantuni yapımında bir çok süre pamuk yağı kullanılmaktadır zira bu yağ hem ısıya dayanıklı hem de ekonomiktir. Önceleri sokaklarda satılan, sonrasında giderek yaygınlaşıp kebap dükkanlarının menülerinde de kendine yer kabul eden tantuni, bugün sosyoekonomik düzeyi yüksek insanların da tercihidir. Bazı kaynaklara nazaran tantuni Mersin’den çıkmıştır. Fakat günümüzde her memleketten binlerce insan tantuniyi beğenerek tüketmektedir.”

Haksızlık etmemek adına 1. derslik (löp) et kullanan tantuniciler de bulunduğunu bilmenizi isteriz. Bu şekilde meydana getirilen tantuniler lezzet olarak daha zayıf fakat sıhhat açısındantercih edilen ürünlerdir. Ek olarak tantuni kızartılması esnasında et ortalama % 40 fire vermektedir. Bu da organik olarak tantuninin fiyatına yansıyan en mühim nedendir.

Tantuni Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Emre Uzun 1 porsiyon, 1 tane et tantuninin 380 kalori bulunduğunu, bu kaloriyi dengelemek için öteki öğünlerin salata ve çorba ile geçiştirilmesini öneriyor. Tantuninin kalorisi devasa yükseklikte olduğundan sık sık yenmesi kilo almanıza niçin olabilir. 1 porsiyon tavuk tantuni ise 300 kaloridir.

Diyetisyen Fatma Beşaltı şu detayları vermektedir;

“100 gram tantuni 170 kaloridir fakat hangi yağ ve ne kadar et kullanıldığına bağlı olarak bu miktar değişebilir. Tantuni yerken aşırıya kaçılmamalıdır. Etin kaliteli bölümleri ve ayçiçek yağı ile meydana getirilen tantuni sağlıklıdır.”

Diyetisyen Melis Yılmaz’dan Vejeteryanlar İçin Fit Tantuni Tarifi

Yarım soğan küçük küçük doğranır ve bir yiyecek kaşığı zeytinyağında bir miktar kavrulur. 50 gram soya kıyması, bir miktar sıcak suya koyulur ve bir süre bekletilir. Peşinden soğuk su ile yıkanır ve süzülür. Soğanın içine ilave edilip üstüne kimyon, karabiber ve tuz eklenmiş olur. Birazcık daha kavrulur ve pişmesine azca kaldığında oldukça azca su ilave edilir. Su kendini çekince maydanoz, turşu, domates, soya kıyması ve biber lavaşa koyulup üstüne limon sıkılarak yenir.

Mersin Usulü Tantuni Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gr siniri ve yağı alınmış dana eti
 2. 5 tane ince lavaş
 3. 1 demet maydanoz
 4. 3 tane domates
 5. 2 tane soğan
 6. 3 yiyecek kaşığı pamuk yağı
 7. 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 8. Tuz

Kuşbaşı etler nohut büyüklüğünde doğranır. (Etin hafifçe yağlı olması daha iyidir.) Tencereye koyulan etler suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Suyunu çekince kırmızı toz biber, yağ ve tuz eklenip bir süre daha kavrulur. Soğanlar ince ve uzun olacak şekilde doğranır, maydanozlar ince ince kıyılır. Domatesler de küçük küçük doğranır ve lavaş, etlerin üstüne koyulur. Böylece etin sıcaklığı ile beraber yumuşayacak ve etin yağı lavaşa lezzet katacaktır. Bu işlem lavaşların hepsine uygulanır ve peşinden etler lavaşlara bölüştürülür. Soğan, domates ve kıyılmış maydanoz da ilave edilir. Dürüm halinde sarılmış olur ve bir güzel yenir.

Evde Tavuk Tantuni Yapımı Tarifi

Malzemeler

 1. 500 gram tavuk göğsü
 2. Karabiber
 3. Köri baharatı
 4. Pul biber ve toz kırmızı biber
 5. Lavaş

Salatası için

 1. 2 tane domates soğan
 2. Maydanoz, sumak, tuz

Tavuk göğsü küp küp doğranır. Kesilen tavuklar tencereye alınır ve su ilave edildikten sonra haşlanır. Peşinden salatasının yapımına geçilir. Soğanlar da küp şeklinde doğranıp maydanozlar eklenmiş olur. Domatesler küçük küpler halinde doğranır. Haşlanmış tavuğun suyu süzülür. Tantuni tavası ısıtılarak 5 yiyecek kaşığı yağ ilave edilir. Baharatlar da yağa ilave edildikten sonra karıştırılır. Tavuklar ilave edilip kavrulur. Lavaş, tavadaki tavukların üstüne bastırılarak yağlanır. Tavukların bir kısmı yağlanan lavaşa koyulur ve üstüne soğan ve domates eklenmiş olur. Malzemeler lavaşın her tarafına yayılır ve dürüm yapılarak tüketilir. Patates kızartmasıyla oldukça iyi gidecektir.

Tantuni Gıda Kıymeti 100 gramda % Günlük Kıymet *

A Vitamini 11048.9 IU % 221.0

C Vitamini 7.9 mg % 13.1

Potasyum 160.6 mg % 4.6

Kalsiyum 11.8 mg % 1.2

Kalori 168 kcal % 8.4

Karbonhidrat 8.4 g % 2.8

Lif 3.1 g % 12.3

Protein 19.3 g % 38.6

Yağ 22.3 g % 34.2

Kolesterol 221.5 mg % 73.8

Demir 4.0 mg % 22.1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.