Tavuk, Piliç Şinitzel Kaç Kaloridir Sağlığa Yararları Nedir?

0

Şinitzel, tavuk göğsünün un, yumurta ve galeta unu ile karıştırılıp kızartılması ile pişirilen leziz bir tavuk türüdür. Şinitzel her ne kadar leziz olsa da maalesef öteki kızarmış yiyeceklerde olduğu şeklinde yüksek kalorili bir besindir.

Şinitzel Kaç Kaloridir?

Diyetisyen Cansu Yılmaz 1 tane tavuk şinitzelin 329 kalori bulunduğunu bildirmektedir.1 köfte büyüklüğünde şinitzel ise 105 kaloridir.

Şinitzel yağda kızartılarak meydana getirilen yüksek kalorilidir. Bu yüzden sık sık tüketilmesi kilo almaya niçin olacaktır. Tavuğu pişirirken ızgara, haşlama yada fırında pişmesini tercih etmelisiniz

Şinitzel Kilo Yapar mı?

Rejim yapanların şinitzel tüketmekten uzak durması gerekir. Yağlı olması ve una batırılarak kızartılması onu rejim dışı bırakmamız için kafi bir sebeptir. Hele üstüne sos dökmenin ve ekmekle birlikte yemenin rejimle bağdaşmayacağı ortadadır.

Fakat rejim yapıyorsanız ve canınız tavuk şinitzel çektiyse yanında ekmek yemeden tüketebilirsiniz.

Ek olarak kızartılmış değil fırında pişirilmiş olanını tercih etmelisiniz.

Özetlemek gerekirse tavuk şinitzel kilo aldırır. Lütfen tedbiri elden bırakmayın!

Rejim Şinitzel Iyi mi Yapılır?

Malzemeler

 1. 2 tavuk göğüs parçası
 2. 1 tatlı kaşığı mısır unu
 3. 1 tatlı kaşığı yulaf kepeği
 4. 1 tatlı kaşığı zeytinyağ

Yulaf kepeği, mısır unu ve tuz karıştırılır. Tavuklar bu karışıma iyice bulanır. Yağsız tavaya alınır ve kısık ateşte birazcık pişirilir. Sonrasında tavadan çıkarılır ve üstüne zeytinyağı sürülür. Peşinden gene tavaya koyulup pişirmeye devam edilir. Üstü kızardığında tabağa aktarılıp limon sıkılarak tüketilir.

Şinitzel Pişirmenin Püf Noktaları Nedir?

 1. Yumurtayı çırptıktan sonrasında içine süt yada maden suyu eklerseniz tavuk şinitzel daha leziz olur.
 2. Şinitzel kesinlikle kızgın yağda kızartılmalıdır. Bu sayede oldukca yağ çekmez ve lezzeti artar.
 3. Şinitzel yapımında galeta unu, yumurta, karabiber, tuz kullanılmalıdır. Bunlardan biri tamamlanmamış olursa yavan bir tadı olabilir. Kuru maydanoz ve değişik baharatlar eklemek de tadını güzelleştirecektir.
 4. Tavuklar kızardığında bir servis tabağına kağıt havlu serilir ve tavuklar bu kağıt havlunun üstüne alınır. Tüm tavuklar için aynı şey uygulanır.Böylece fazla yağ çekmesi önlenir.

Şinitzelin Sağlığa Yararları Nedir?

 1. Şinitzel tavuk etinden yapılır.Tavuk etinde sağlığımız için lüzumlu olan vitamin B karmaşa (tiamin), C vitamini, B2 vitamini (riboflavin), A, B6, B12, D, E ve K vitaminleri, niasin şeklinde mühim bileşenler mevcuttur.
 2. Tavuk etinin 100 gramında bulunan protein miktarı 18 gramdır. Bu ise protein bakımından varlıklı olduğu anlamına gelir. Bu özelliğiyle tavuk eti, organların fonksiyonlarını yerine getirmesine destek olmakta, vücuda enerji vermektedir.
 3. Fosfor, sodyum ve potasyum içeren tavuk eti halsizliğin giderilmesinde de etkilidir. Diş, kemik ve beyin sağlığının korunmasında rol oynayan tavuk eti metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.