Tatlı Badem Yağı Yüze Sürülür mü Badem Yağı İle Yüz Maskesi

0

Badem yağı vitamin ve mineral bakımından oldukca varlıklı naturel bir yağdır. Badem yağının cilde yararları işte bu varlıklı muhtevasından ileri gelmektedir. Öte taraftan badem yağı vücut sağlığına da son aşama yararlıdır. Aktarlardan yada eczanelerden temin edilebilir. Fakat badem yağı ile cilt bakımı yapmayı düşünüyorsak etkili olabilmesi için güvenilir markaların naturel ürünlerini satın almamız gerekir.

Sual:Badem yağı yüze sürülebilir mi?

CEVAP

Cildiye doktoru Hatice Erdem’in cevabı;’Badem yağı cildin rutubet ve gıda ihtiyacını karşılar. Vücuda ve bilhassa karın bölgesine uygulanması önerilir. Tek başına kullanılabilir. Fakat gerek topikal ajanlar gerekse öteki maddeler tahriş ve alerji riski barındırır. Aynı şey badem yağı için de söz mevzusudur. Bunun için uygulama öncesi kolunuzun iç kısmına azca miktar sürerek yağın tesirini kontrol etmeniz önerilir. Ciltte hassasiyete ve kızarıklığa yol açmazsa kullanımı güvenlidir. Sadece yüz bölgesine sürülmesi tavsiye edilmez şu sebeple tüylenme yapabilir.’

Sual: Badem yağı kullanıyorum. Fakat endişeliyim, badem yağı kıllanmaya sebep olur mu?

CEVAP

Uzm. Dr. Deniz Arsan Sir’in cevabı: ‘Hayır, badem yağının bu şekilde bir tesiri yoktur. Cildinize kortizonlu ürünler sürerseniz kıllanma olabilir.’

Tatlı Badem Yağı Yüze Cilde Iyi mi Sürülür?

3-4 damla badem yağını temiz bir pamuğu damlatıp bunu yüzünüze sürebilirsiniz. Ya da badem yağını hazırlayacağınız yüz maskelerine katabilirsiniz.1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu karıştırıp bunu cildinize sürüp haftada 1 bu maskeyi uygulayabilirsiniz.Otuz dakika yüzünüzde tutup suyla sudan geçirin. Bu maskeyi tertipli kullanmak cilt lekelerini yok etmeye de destek olacaktır.

Badem Yağının ve Tatlı Badem Yağının Cilde Yararları Nedir?

 1. Badem yağı yüksek oranda antioksidan içinde ne olduğu ile yaşlanmayı önler, kırışıklıkları giderir.
 2. Badem Yağı, E vitamini ve antioksidan bakımından zengindir, bu özelliği ile cilt hücrelerini yeniler ve cilttteki lekeleri yok eder.
 3. Badem yağı cilt tonunu eşitler, ciltteki ton değişikliklerini giderir.
 4. Kuru cildi tedavi eder. Badem yağı, egzama ve sedef hastalığı benzer biçimde kuru cilt hastalıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır .
 5. Yara izlerinin görünümünü azaltır. Eski Çin ve Ayurveda tıbbında badem yağı yara izini geçirmek için kullanılmıştır. Badem yağı E vitamini içinde ne olduğu yardımıyla cildin pürüzsüzleşmesine destek olabilir.
 6. Çatlakların görünümünü azaltır. 2016 senesinde meydana getirilen bir araştırmaya nazaran , tatlı badem yağı çatlakları önlemek ve azaltmak için etkili bir tedavi olabilir.
 7. Journal of Cosmetic Dermatology’de belgelenen bir araştırmaya nazaran , badem yağı cildinizi güneşten koruyabileceği benzer biçimde, UV ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak cildinizde meydana gelen hasarı giderir.
 8. Badem yağı yüksek konsantrasyonlarda E vitamini, magnezyum fosfor ve bakır ihtiva eder ve bu yüzden antioksidan açısından zengindir ve sivilceleri geçirmekte etkilidir.
 9. Cildi nemlendirir: Cildinize badem yağı sürmek , cilde nemi hapsedip cildinizin gün boyu ışıldamasını sağlamak için mükemmel bir yoldur.
 10. Badem yağı A Vitamini bakımından varlıklı olduğundan, ince çizgileri ve kırışıklıkları geçirmeye destek olarak cildinize daha genç bir görünüm kazandırır.
 11. Antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı badem yağı göz çevresindeki şişkinliği ve koyu halkaları azaltmak için kullanılabilir .
 12. Her gece dudaklarınıza birazcık badem yağı sürmek kuru, çatlamış dudakları iyileştirebilir

Tatlı Badem Yağı Cilde Ne Faydalar Sağlar

İki tür badem yağı vardır: tatlı ve acı. Tatlı badem yağı , cildinize daha uygun olan türdür. Tatlı badem yağı aşağıdaki gıdaları ihtiva eder:

 1. A Vitamini: A vitamini içindeki retinol , yeni cilt hücrelerinin üretimini ve ince çizgileri yok etme kabiliyetine haizdir.
 2. E Vitamini: Bu gıda, hücre hasarını önlemeye ve gidermeye destek olacak antioksidan özelliklere haizdir. Ciltte güneşin ultraviyole (UV) ışınlarının niçin olduğu hasarı onarır.
 3. Omega-3 yağ asitleri: Bu besinler erken yaşlanmayı önlemeye ve güneş ışınlarından cildi korumaya destek olabilir.
 4. Çinko: Tatlı badem yağında bulunan çinko, sivilce yada öteki yüz izlerini iyileştirmek için lüzumlu bir besindir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.