Tarhana Çorbası Kaç Kalori, Rejim Tarhana Çorbası Tarifi

0

Tarhana çorba kış aylarının olmazsa olmaz çorbalarındandır. Bu makalemizde tarhananın kalorisi ve sağlığa yararlarından bahsedeceğiz. Rejim tarhana çorbası tarifi vereceğiz.

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 kase tarhana çorbasının 121 kalori bulunduğunu bildiriyor.

Tarhana Çorbası Kalori Değerleri

  1. 1 orta boy kase tarhana çorbası 121 kalori.
  2. 1 büyük boy kase tarhana çorbası 181 kalori.
  3. 1 minik boy kase tarhana çorbası 91 kaloridir.
  4. 1 yiyecek kaşığı (çorba kaşığı) tarhana çorbası 6 kaloridir.

Yağsız Rejim Tarhana Çorbası 4-5 kişilik 

Malzemeler

  1. 5 su bardağı su
  2. 2 diş sarımsak
  3. 3 buçuk yiyecek kaşığı toz tarhana
  4. 2,3 dal dere otu 
  5. Damak zevkine bakılırsa tuz, karabiber, pul biber

Yapılışı: Tarhana ve suyu güzelce karışmasını sağlayarak bir tencereye alın. Üstüne sarımsakları rendeleyin ve tuz ilave edin. Kaynamaya başlayana kadar devamlı karıştırın. Kaynadıktan sonrasında altını kusun ve baharatlarını ilave edin. Dereotunu ilave ederek altını kapatın.

Tarhananın Sağlığa Yararları Nedir?

Tarhana, Türk mutfağının en sevilen ve en geleneksel lezzetlerinden biridir. Doyurucu, tamamlayıcı ve oldukça besleyicidir. Mineral ve vitaminler açısından varlıklı bir gıda olduğundan, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde mühim bir rol oynar.

Tarhana, probiyotik özellikte olup tahılların fermente edilmesiyle hazırlanmış olur. İçerisinde yoğurt ve bulgur bulunmuş olduğu için B1 vitamini, B2 vitamini, kalsiyum ve protein açısından zengindir. Bu yüzden ufaklıklara sık sık tarhana çorbası yedirilmesi tavsiye edilir. Kafi B vitamini tüketildiğinde stres seviyesi düşer, glikoz seviyesi dengelenir, kalp hastalıkları riski büyük oranda engellenir, iştah düzenlenir, depresyon önlenir, karbonhidrat seviyesi dengelenir ve hafıza işlevleri güçlenir. Migrene karşı da pozitif tesirleri bulunan B vitamini enerji verir, hafıza ve ruh sağlığına iyi gelir.

Geleneksel bir lezzet olan tarhana, katkı maddesi içermediği ve oldukça besleyici olduğundan oldukca sıhhatli bir seçim olacaktır. Fakat hazırlık aşamasında kurutulmuş olduğu için içindeki C vitamini büyük oranda kaybolur. Bu yüzden tarhana yerken yanında C vitamini yönünden varlıklı besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Örnek olarak limon suyu ya da pişmemiş sebzeler gösterilebilir.

Tarhana çorbasının içinde, yüksek oranda lif bulunur. Bu sayede kandaki kolesterol değerleri dengelenir. Ek olarak tertipli şekilde ve uygun porsiyonlarda tarhana çorbası içerek aşırı kiloluluk, kalp krizi, yüksek gerilim, kalınca bağırsak kanseri şeklinde hastalıklara yakalanma riski mühim oranda azalır. Tarhana bilhassa vitamin, mineral ve sıhhatli bir vücut için lüzumlu olan çeşitli amino asitleri ihtiva eder. Bu sayede bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücudun daha dirençli olmasına destek sağlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.